Scenariusz konkursu ekologicznego - Co wiesz o odpadach, Przyroda i ekologia


Jadwiga Kruczyńska

Jerzy Kruczyński

Scenariusz konkursu ekologicznego „Co wiesz o odpadach?”

Ogólnym celem konkursu jest uświadomienie uczniom konieczności segregowania odpadów, szanowania środowiska naturalnego.

Cele szczegółowe:

Dekorację stanowi wystawa plakatów i ulotek wykonanych przez uczniów gimnazjum dotyczących segregacji odpadów i wystawa prac wykonanych z odpadów.

Regulamin konkursu

  1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I gimnazjum.

  2. Udział biorą 3-osobowe zespoły wcześniej zgłoszone do nauczyciela chemii.

  3. Każdy uczestnik konkursu otrzymuje upominki (długopis, słodycze).

  4. Konkurs składa się z 4 zadań.

  5. Wygrywa zespół, który uzyska największą liczbę punktów. Nagradzane są 3 najlepsze zespoły dyplomami i nagrodami książkowymi, pozostałe otrzymują dyplom za udział w konkursie.

Przebieg konkursu:

Zadanie 1

Uczniowie wybierają kolejno po 2 pytania z przygotowanego zestawu 30 pytań i udzielają odpowiedzi. Za każdą prawidłową odpowiedź uzyskują maksymalnie 2 punkty.

Zestaw pytań

  1. W jakim kraju narodził się pomysł obchodów Dnia Ziemi:

Odp. USA

  1. Jakie związki wywołują zjawisko dziury ozonowej:

Odp. Freony

  1. Każdy Polak w ciągu jednego roku produkuje odpadów około:

Odp.350 kg

  1. Jaki metal oznaczany jest symbolem Pb:

Odp. ołów

  1. Jak nazywa się rozdzielanie odpadów na rodzaje np. makulaturę, tworzywa sztuczne, opakowania szklane:

Odp. segregowanie odpadów

  1. Jak nazywają się nielegalne wysypiska śmieci:

Odp. Dzikie

  1. W jakim kraju powstał pomysł akcji „Sprzątanie Świata”:

Odp. Australii

  1. Proces ponownego wykorzystania odpadów i surowców, to:

Odp. recykling

  1. Jak nazywają się odpady z elektrowni jądrowych:

Odp. Radioaktywne

  1. Opakowania napojów z napisem PET produkowane są z:

Odp. tworzywa sztucznego

  1. Puszki do napojów produkowane są z:

Odp. Aluminium

  1. Metalem ciężkim jest:

Odp. Np. ołów, kadm, kobalt

  1. Najlepszym rodzajem oczyszczalni ścieków jest oczyszczalnia:

Odp. chemiczna

  1. Papier wrzucamy do pojemnika koloru:

Odp.niebieskiego

  1. Tworzywa sztuczne wrzucamy do pojemników koloru:

Odp. Czerwonego

  1. Szkło wrzucamy do pojemników koloru:

Odp. Żółtego

  1. Jaki składnik atmosfery powoduje zjawisko „efektu cieplarnianego”:

Odp. dwutlenek węgla

  1. Słowo „smog” pochodzi z języka:

Odp. angielskiego

  1. Dzień Ziemi przypada

Odp. 22 kwietnia

  1. Co powoduje w przyrodzie efekt cieplarniany

    1. Odp. podwyższenie temperatury

  1. W jakim miesiącu odbywa się akcja „Sprzątanie Świata”

Odp. Wrzesień

  1. Na co powinno się zwracać uwagę przy zakupie różnych towarów:

Odp. Np. czy są one nam rzeczywiście potrzebne, jakie jest ich pochodzenie, co się z nimi będzie działo po zużyciu

  1. Zużyte ogniwa i baterie powinno się wrzucać do:

Odp. do specjalnego pojemnika z napisem „Zużyte baterie”

  1. Kosz na zużyte baterie w naszym gimnazjum znajduje się:

Odp. w segmencie na parterze obok sekretariatu

  1. Biodegradacji nie ulegają:

Odp. Plastik

  1. Zakupy w sklepie powinniśmy pakować:

Odp. do torby wielokrotnego użycia

  1. Segregowanie odpadów przyczynia się do:

Odp. zmniejszenia się ilości śmieci na wysypisku, zmniejszenia ilości wyrębu lasów, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska

  1. Biodegradacja to:

Odp. rozkład substancji w sposób naturalny pod wpływem mikroorganizmów, enzymów

  1. Kwaśne deszcze powstają przy udziale związków:

Odp. Siarki, azotu, węgla

  1. Jak nazywa się mieszanina mgły, spalin i zanieczyszczeń w wielkich miastach:

Odp. smog

Zadanie 2

Należy udzielić odpowiedzi na 2 zagadki, każda prawidłowa odpowiedź - 2 punkty.

Jaki to pierwiastek, podaj jego nazwę i symbol.

Zagadka 1

„To metal miękki, plastyczny, odporny na działanie czynników atmosferycznych. Znalazł zastosowanie do wyrobu farb, płyt akumulatorowych, środków przeciwstukowych. Jest emitowany przez przemysł i komunikację w postaci związków do powietrza, następnie przedostaje się do wody i gleby. Jest wchłaniany przez rośliny uprawne. Jego związki są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, uszkadzają mózg, opóźniają rozwój fizyczny i psychiczny. Choroby psychiczne, wrodzone wady, agresywne zachowanie w dynastiach faraonów, na dworze carów, wśród szlachetnie urodzonych i bogatych ludzi starożytnego Rzymu były skutkiem zainstalowania wodociągów zbudowanych z tego metalu”. Odpowiedź: Ołów (Pb).

Zagadka 2

„To metal miękki. Jest wykorzystywany do wyrobu naczyń, do produkcji opakowań, obudowy sprzętu domowego. Bez niego nie może istnieć przemysł kosmiczny, lotniczy, samochodowy oraz chemiczny. Zarówno metal jak i jego związki wywierają szkodliwy wpływ na organizm ludzki. W środowisku kwaśnym przechodzi do potraw. Jest prawdopodobnie odpowiedzialny za występowanie choroby Alzheimera”. Odpowiedź: Glin (Al).

Zadanie 3

Zadanie matematyczne. Każda drużyna dostaje tekst zadania i na jego rozwiązanie ma 5 minut. Za prawidłowe rozwiązanie 2 punkty.

„Oblicz, ile krzewów potrzeba do przyswojenia 3,6 tony CO2 będącego efektem spalania 1 tony koksu. Jeden krzew pochłania dziennie 5g CO2 na każdy metr kwadratowy liści. Łączna powierzchnia liści wynosi 2,5 m2.” Odpowiedź: 288 000 krzewów.

Zadanie 4

Konkurs literacki: każdy zespół uczniów przygotowuje krótki wiersz o segregacji odpadów i prezentuje go. Ocenia go jury przyznając maksymalnie po 3 punkty.

Zakończenie konkursu:

Podliczenie punktów i nagrodzenie najlepszych zespołów.

Literatura:

  1. Dodatek do „Aury” nr 1/2003. Dodatek ekologiczny dla szkół nr 100

  2. Dodatek do „Aury” nr 3/2003 Projekty edukacji ekologicznej nr 7

1


