SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 20.10.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: To jest mój dom.
Temat dnia: „Gdzie kto mieszka?” - odwiedziny w domostwach dzieci z różnych stron
świata.
Cele operacyjne: dziecko:
- omawia wygląd dzieci z różnych kontynentów,
- wie, w jakich domostwach mieszkają,
- przyporządkowuje domy do ich mieszkańców,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- ilustruje za pomocą gestów i ruchów treść piosenki,
- improwizuje rytmicznie,
- składa wachlarz z kartki papieru,
- rysuje swój dom.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, aktywność ruchowa, taniec, śpiew, aktywność plastyczna (orgiami, rysunek).
- oparte na aktywności nauczyciela: recytacja fragm. wiersza, pokaz, zadawanie pytań, pogadanka, instruktaż, taniec, śpiew, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: ilustracje dzieci z różnych stron świata (Polak, Murzyn, Japończyk, Indianin, Eskimos) wraz z obrazkami domów, w których mieszkają, wiersz D. Gellner „Polecimy w świat”, nagranie do zabawy samolot „Parada chust” KLANZA oraz melodii orientalnej, piosenka „Pingwin”, „Dżungla”, kolorowe kartki papieru, krzesełka, przybory do malowania.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa dydaktyczna „Co to za dzieci?”
Na tablicy przyczepione są ilustracje dzieci: Eskimosa, Japonki, Indianina, Murzynka oraz Polaka. Dzieci omawiają ich wygląd (kolor skóry, ubranie - nauczyciel dokonuje uzasadnienia tych cech poprzez określenie rejonów świata, z których pochodzą).
2. Zaproszenie na wyprawę dookoła świata
Zachęcenie przedszkolaków do odwiedzin u dzieci z różnych zakątków globu, aby przekonały się, w jakich domkach mieszkają (fragm. wiersza „Polecimy w świat”):
Mój samolot huczy głośno, drgają skrzydła złote.
Chodźcie dzieci polecimy w podróż samolotem.
Włączenie melodii „Parada chust” KLANZY - ilustrowanie ruchem włączania silników samolotu, zapinania pasów, startu oraz samego lotu.
3. Lądowanie w „Krainie Grenlandii”
Tu Eskimos nas powita nad zmarzniętą rzeką.
Biegnie do nas z saneczkami otulony w futro.
Wejdźcie do mojego domku odlecicie jutro.
- Pokaz oraz omówienie wyglądu domu Eskimosa (kształt, z czego powstał, jak się nazywa)
- Zabawa ruchowa „Pingwin”
O jak przyjemnie i jak wesoło - marsz w kole
W pingwina bawić się, się, się - trzy podskoki
Raz nóżka lewa - wysunięcie lewej nogi w bok
Raz nóżka prawa - wysunięcie prawej nogi w bok
Do przodu, do tyłu - skok do przodu i do tyłu
I raz, dwa, trzy - trzy klaśnięcia
Znów samolot wzbił się w górę, leci w świat nieznany,
Pod nim ziemia, pod nim oceany
(ponowne naśladowanie lotu samolotem)
4. Lądowanie w „Krainie Japonii”
Patrzcie dzieci piękna wyspa słońcem wyzłocona i Japonki jak motyle w kwiecistych kimonach.
- Pokaz oraz omówienie wyglądu domu Japonki (kształt, specyficzny dach, zdobienia)
- Wykonanie wachlarzu wg instrukcji nauczyciela z kolorowych kartek. Taniec z wachlarzem przy dźwiękach muzyki orientalnej.
Pożegnanie japońskim ukłonem, wyruszenie w dalszą podróż samolotem.
5. Lądowanie w „Krainie Afryki”
Tu Afryka, a ten chłopczyk to mały Murzynek - nazywa się Ambo Sambo i zaprasza nas do wspólnego tańca, w trakcie którego dowiemy się, w jakim mieszka domku.
- Zabawa przy piosence „Dżungla”
Słuchanie piosenki - naśladowanie za nauczycielem gestów charakterystycznych dla odpowiednich wersów.
Dżungla, dżungla, taka wielka dżungla (klaskanie w ręce, zakreślanie przed sobą koła)
Poplątane zwoje dzikich lian (kręcenia rękami a góry na dół młynka)
Mieszka sobie w bambusowej chatce, (klaskanie w ręce, rysowanie w powietrzu chatki)
Ambo Sambo wielkiej dżungli pan (stukanie piąstkami w piersi, zakreślanie przed sobą koła)
Ref. Strusie mu się w pas kłaniają (ukłon)
Małpy na ogonach grają (naśladowanie gry na gitarze)
Ambo tu, Ambo tam (wskazywanie rekami w jedną, w druga stronę)
Ambo tu i tam (obrót wokół własnej osi)
Ambo Sambo doskonale znam go (klaskanie w dłonie, kołysanie na boki, ręce na biodrach)
Węża się nie boi, ani lwa (poruszanie palcem wskazującym jednej, a następnie drugiej
ręki na boki, na koniec wysuniecie rąk do przodu-okrzyk)
Dla swych dzikich leśnych ulubieńców (klaskanie w dłonie)
W dłoni coś smacznego zawsze ma (wysunięcie otwartej dłoni, zakreślenie półkola)
- Pokaz oraz omówienie wyglądu domu Murzynka (kształt, z czego powstał, nazwa)
6. Lądowanie w „Krainie Indian”
Teraz Indian odwiedzimy, dla nas wszędzie blisko.
A już wkrótce powrócimy na nasze lotnisko.
- Pokaz oraz omówienie wyglądu domu Indianina (kształt, z czego powstał, nazwa)
- Zabawa ruchowa „Opowiadanie wodza Wielkie Oko”.
Dzieci siadają okrakiem na krzesełkach (jazda na koniu), słuchając opowieści nauczycielki wykonują określone ruchy.
„Jechali Indianie przez prerię, przez wodę, przez most (x3). Dojechali do wielkiego wzgórza. Zsiedli z koni i cichutko skradają się, gdyż zobaczyli blade twarze.
Wyciągają strzały, napinają łuki i wypuszczają strzały. Zwyciężyli. Uradowani wydali indiański okrzyk zwycięstwa: uuuuuuaaaaoooo.
Wsiedli na konie i znowu jadą przez prerię, przez wodę przez most. Dojechali do wioski. Witają się ze swoimi rodzinami. Są bardzo zmęczeni. Kładą się spać. Śni im się, że jadą
… …. z powrotem do przedszkola.
7. Powrót do europejskiej krainy - Polski.
- Rozmowa: „Gdzie byliśmy i co tam robiliśmy?”
- Pokaz oraz omówienie wyglądu domu Europejczyka-Polaka.
- Przyporządkowanie domów do ich mieszkańców.
- Dzieci mówią, w jakich domach mieszkają.
8. Ćwiczenie plastyczne - rysunek „Mój dom”.