Konspekt lekcji w klasie III LO
Temat: Źródła zagrożeń i degradacja środowiska przyrodniczego Polski na przykładzie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego
Cele lekcji:
Uczeń zna, rozumie:
Znaczenie pojęcia: obszary ekologicznego zagrożenia
Zna genezę i skutki zagrożeń środowiska na obszarze GOP-u
Rozumie problem zanieczyszczenia środowiska, zmiany w ukształtowaniu środowiska GOP-u i innych obszarów ekologicznego zagrożenia
Przykłady działań służących poprawie stanu środowiska na danym obszarze
Uczeń umie, potrafi:
Wskazać na mapie przykłady obszarów ekologicznego zagrożenia w Polsce
Wymienić źródła zanieczyszczeń środowiska przyrodniczego w Polsce
Określić przyczyny i skutki działalności człowieka dla środowiska na przykładzie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego
Proponować działania, które zmniejszyłyby zanieczyszczenie poszczególnych elementów środowiska GOP-u, działania na rzecz niwelowania degradacji środowiska na tym obszarze
Ocenić stan środowiska przyrodniczego GOP-u,
Analizować mapy obrazujące stan środowiska GOP-u, Polski i własnego regionu
Cel wychowawczy; Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów
Metody i formy pracy: dyskusja-metaplan, burza mózgów, praca z tekstem źródłowym, mapami tematycznymi, praca w grupach.
Środki dydaktyczne: tekst źródłowy„ Czarny Śląsk” (z podr. J. Kop, M. Kucharska, E. Szkurłat „ Geografia 1- zakres podstawowy, PWN, Warszawa 2005), atlasy Polski, mapa zagrożeń środowiska przyrodniczego Polski, duże arkusze papieru, flamastry, kartki w różnych kolorach lub kształtach
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne
Wprowadzenie
Na podstawie mapy „Zagrożenia środowiska przyrodniczego Polski”, wskaż obszary o bardzo dużej degradacji środowiska przyrodniczego w Polsce
Wybrany uczeń wskazuje obszary zagrożenia środowiska przyrodniczego na mapie ściennej Polski
Obszary: GOP, Legnicko-Głogowski, Krakowski, Koniński, Włocławski, Gdański, Puławski, Jeleniogórski, itd.
Wprowadzenie pojęcia obszary ekologicznego zagrożenia
- na obszarze Polski wyróżniono blisko 30 obszarów ekologicznego zagrożenia, w których działalność spowodowała daleko idące naruszenia równowagi środowiska przyrodniczego. Degradacja środowiska przyrodniczego znacznie pogorszyła warunki życia. Na obszarach o najbardziej zanieczyszczonym środowisku przyrodniczym notuje się wzrost zachorowań na choroby nowotworowe i układu krążenia oraz zwiększenie śmiertelności niemowląt.
Rozwinięcie.
Problem degradacji środowiska przyrodniczego na obszarze GOP- praca w grupach (4-5 osób);
- wyjaśnienie zasad pracy metodą metaplanu, rozdanie materiałów, opracowanie metaplanów w grupach, po wyznaczonym czasie omówienie wyników pracy.
4. Podsumowanie. Stworzenie wspólnego metaplanu na tablicy
Zadanie: Przedstaw zagrożenia i oceń stan środowiska przyrodniczego własnego regionu oraz podaj przykłady działań zapobiegających degradacji środowiska w regionie.
Przykład metaplanu
Jak jest? Jak powinno być?
|
|
i hutnicze, nasypy, szczeliny, osiadanie, tąpnięcia terenu, groble itp. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dlaczego nie jest tak, jak powinno być?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wnioski