„Kolorowe
znaki drogowe”
Zapoznanie dzieci z zasadami ruchu drogowego oraz uwrażliwienie ich na zagrożenie wynikające
z niewłaściwie zorganizowanych zabaw powinno
być celem każdego nauczyciela przedszkolaków.
W ramach programu „Bezpieczny przedszkolak” odbyły się w naszym przedszkolu kolorowe dni dla 5- i 6- latków.
W ten sposób starałam się przekazać dzieciom informacje o znakach drogowych i bezpiecznym poruszaniu się po drogach i ulicach.
Podczas rozmów, zabaw ruchowych i innych sytuacji dzieci miały możliwość wzbogacić zasób wiadomości, a także poszerzyć swoje zainteresowania zasadami ruchu drogowego. Nadrzędnym celem było uświadomienie dzieciom konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia, jakie wynikają z niewłaściwie zorganizowanych zabaw.
Bożena Skibniewska
Nauczycielka w Przedszkolu
W Rozbitym Kamieniu
I Scenariusz zajęć z programu „Bezpieczny przedszkolak”
Dzień niebieski:
TEMAT: BEZPIECZNE ZABAWY ZIMOWE
CELE:
Uwrażliwienie dzieci na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw na śniegu i lodzie.
Ustalenie zasad i miejsca bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu.
Uświadomienie niebezpieczeństw grożących podczas niewłaściwie zorganizowanej zabawy.
Utrwalenie znaczenia niektórych znaków nakazu i informacyjnych informacyjnych ruchu drogowym.
PRZEBIEG:
Rozwijanie spostrzegawczości dzieci - oglądanie swoich ubrań w różnych odcieniach koloru niebieskiego - wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów koloru niebieskiego.
Omówienie rodzaju zabaw zimowych na podstawie wybranego wiersza pt. „Zima”.
Rozmowa na temat bezpiecznych zabaw zimowych zimowych miejsc niebezpiecznych, ocena zachowania się uczestników zabaw na podstawie ilustracji, jazda na łyżwach na sztucznym lodowisku, jazda na łyżwach po zamarzniętej rzece, zjeżdżanie na sankach z górki prowadzącej na jezdnię, zjeżdżanie na sankach z dala od jezdni, jazda na nartach w bezpiecznym miejscu - stok, doczepianie nart do pojazdów.
Zabawa ruchowa przy piosence „Sanna” - jazda saneczkami.
„Niebieskie zagadki” - rozwiązywanie zagadek czytanych przez nauczyciela - odszukiwanie prawidłowego obrazka.
„Niebieskie koła z białą strzałką
Mówią stanowczo: „Jedź jak Ci każą!”
Są to znaki ………(nakazu)
Prostokąty oraz kwadraty
Z tłem niebieskim, stojące z gracją,
………….. są to znaki,
i zawsze służą informacją (informacyjne).
Słuchanie opowiadanie nauczycielki - pokazanie odpowiedniego znaku drogowego przeczytanego tekstu, uzupełnianie tekstu słowami.
Niedaleko znajdowała się także budka telefoniczna (znak informacyjny - telefon), przyniesiony do znajdującego się na stoliku punktu opatrunkowego (znaj informacyjny - punkt opatrunkowy).
Po wesołych zabawach na śniegu i wspólnym kuligu dzieci wróciły do autokaru, który przywiózł je do przedszkola.
Utrwalanie wyglądu i znaczenia znaków drogowych nakazu i informacyjnych, omówienie ich roli w ruchu drogowym, segregowanie znaków według kształtu (koło, kwadrat, prostokąt), dobieranie znaków w pary - zadaniem dziecka jest odszukanie kolegi z takim samym znakiem.
Zabawa ruchowa: „szukamy znaków' - na Sali rozstawione są w różnych miejscach znaki drogowe. Dzieci biegają w różnych kierunkach, na sygnał zatrzymują się, nauczycielka pokazuje znak, dzieci wyszukują ten znak i zatrzymują się przy nim.
Zabawy plastyczne: podział dzieci na trzy grupy:
I grupa - kolorowanie znaków według odpowiednich kolorów.
II grupa - ułożenie znaków z trzech części - puzzle,
III grupa - dorysowywanie brakujących elementów w danym znaku.
Podsumowanie i podziękowanie za wspólną zabawę - taniec przy muzyce z niebieskimi wstążkami.
Bożena Skibniewska
Nauczycielka w Przedszkolu
w Rozbitym Kamieniu
II Scenariusz zajęć z programu „Bezpieczny przedszkolak”
Dzień żółty:
TEMAT: ZNAKI OSTRZEGAWCZE - ZABAWY RUCHOWE
CELE:
Zapoznawanie dzieci z niektórymi znakami ostrzegawczymi oraz koniecznością przestrzegania ich w ruchu drogowym.
Uwrażliwienie dzieci na koniecznością ostrożnego poruszania się po drogach i ulicach.
Przestrzeganie znaków drogowych mających wpływ na nasze bezpieczeństwo.
PRZEBIEG:
Omówienie wyglądu i znaczenia niektórych znaków ostrzegawczych.
Quiz - pokaz znaku i wybór prawidłowej odpowiedzi z trzech możliwych, czytanych przez nauczyciela.
- przejście dla pieszych
- szerokie chodniki
- zakaz zatrzymywania się
Zabawy ruchowe ze znakami ostrzegawczymi, ich znaczenie w ruchu drogowym.
- Niebezpieczny zakręt w lewo, niebezpieczny zakręt w prawo. (Dzieci jeżdżą samochodem we wskazanym kierunku w lewo i w prawo). Ruch okrężny - dzieci biegną tworząc koło, jeżdżą jeden za drugim.
- Uwaga! Sygnalizacja świetlna - na pokazany znak z zapalonym żółtym światłem dzieci zatrzymują się.
- Przejazd kolejowy bez zapór - dzieci tworzą pociąg, naśladując jazdę pociągiem przy piosence Jedzie pociąg….
- Lotnisko - dzieci naśladują lot samolotu.
- Nierówna droga - na pokazany znak dzieci przeskakują przez rozłożone żółte krążki.
- Uwaga zwierzęta leśne - dzieci naśladują zwierzęta leśne - sarenki - biegają na palcach - czworakują.
- Uwaga dzieci - dzieci dobierają się parami - spaceruje mama z dzieckiem i następuje zmiana ról.
„Żółte zagadki” - rozwiązywanie zagadek czytanych przez nauczyciela - odszukiwanie prawidłowego obrazka.
Żółta świetlana kula
Ciepłem świat otula
O wieczornej porze
Idzie spać za morze. (słońce)
Jestem żółtą kulką
A kiedy urosnę
To zostanę kurką. (kurczątko)
Jestem żółty jak cytryna
Lecz mi obca kwaśna mina
Raz po raz wesołym trelem
Z ludźmi się ochoczo dzielę. (kanarek)
Żywe domino znaków drogowych - ostrzegawczych.
Dzieci otrzymują po dwa różne lub jednakowe znaki drogowe na kartonikach. Znaki powtarzają się tak, aby par było wiele. Na hasło nauczyciela dzieci szukają dziecka posiadającego przynajmniej jeden znak. Dzieci odszukują się i ustawiają w szeregu z rozłożonymi rękami, w których trzymają znaki drogowe, tworzą układ domina.
Zabawy plastyczne - podział dzieci na grupy:
Kolorowanie znaków według odpowiednich kolorów.
Ułożenie znaku z trzech części - puzzle.
Podsumowanie - taniec przy muzyce z żółtymi wstążkami.
Bożena Skibniewska
Nauczycielka w Przedszkolu
w Rozbitym Kamieniu
Scenariusz zajęć z programu „Bezpieczny przedszkolak”
Dzień czerwony:
TEMAT: BEZPIECZNE ZABAWY ZE ZNAKAMI ZAKAZU.
CELE:
Zapoznanie dzieci z niektórymi znakami zakazu oraz koniecznością przestrzegania ich w ruchu drogowym.
Uświadomienie niebezpieczeństw grożącym dzieciom podczas niewłaściwie zorganizowanej zabawy.
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu.
PRZEBIEG:
Zagadka - znaki zakazu.
Duże koła z brzegiem czerwonym
Które z daleka widać od razu
„Nie wolno” krzyczą głosem donośnym
bo to są właśnie znaki……. Zakazu
Omówienie wyglądu i znaczenia niektórych znaków zakazu.
Quiz - pokaz znaku i wybór prawidłowej odpowiedzi z czterech możliwych czytanych przez nauczyciela.
- zakaz skrętu w lewo
- zakaz zawracania
- zakaz skrętu w prawo
Zabawa ruchowa „Znajdź swój znak” - zadaniem dziecka jest odszukanie kolegi z takim samym znakiem.
Bezpieczeństwo zabaw letnich - rozmowa na temat bezpiecznych zabaw letnich i miejsc niebezpiecznych, ocena zachowania uczestników zabaw na podstawie ilustracji:
- kąpiel w basenie
- gra w piłkę na boisku
- zabawy na placach zabaw
- wędrówka szlakiem górskim z rodzicami
- kąpiel w miejscu zabronionym
- gra w piłkę w pobliżu jezdni
- zabawy blisko urządzeń rolniczych
- zabawa z dala od rodziców
Czerwone zagadki - rozwiązywanie zagadek czytanych przez nauczyciela - odszukiwanie prawidłowego obrazka.
Mama coś w koszyku niesie
Dzieci stają na paluszkach
Paluszkach mama każdemu daje
Smaczne, czerwone… (jabłuszka)
Lata nad łąką
W czerwonej kapotce
A na tej kapotce
Jest kropka przy kropce… (biedronka)
Kwiat, co się w polu czerwieni
Będzie grzechotką na jesieni… (mak)
Rozwiązywanie krzyżówki - znak STOP - na podstawie rysunków.
Zabawa ruchowa „Samochody” - reakcja na znak STOP.
Zabawy plastyczne - podział dzieci na grupy:
- kolorowanie znaków według odpowiednich kolorów
- ułożenie znaku z trzech części - puzzle
- dorysowywanie brakujących elementów do znaku
Podsumowanie - taniec przy muzyce z czerwonymi wstążkami.