KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO

Cele operacyjne:

Poziom wiadomości

A

Uczeń:

  • Zna budowę słownika zawartość słownika, formy fleksyjne, artykuł hasłowy, objaśnienia skrótów;

  • Zna przeznaczenie podstawowych słowników;

  • Wyszukuje potrzebne hasło słownikowe;

  • Zna zasady korzystania z niego;

  • Wymienia słowniki, z których samodzielnie korzysta;

B

  • Wyjaśnić potrzebę korzystania z różnych słowników;

  • Rozróżnić wyraz bliskoznaczny od pokrewnego;

  • Potrafi podać przykład: synonimu, homonimu, antonimu;

Poziom umiejętności

C

  • Wykorzystuje wyrazy bliskoznaczne do tworzenia tekstów;

  • Dostrzega różnicę między wyrazem bliskoznacznym a synonimicznym;

  • Potrafi zastosować wiedzę w praktycznym posługiwaniu się językiem;

D

  • Potrafi przeredagować tekst zawierający obce wyrazy rodzimymi;

  • Potrafi zaproponować słownik w celu ustalenia poprawności formy wyrazu;

TEMAT LEKCJI: Słowniki kopalnią wiedzy o języku?

METODY: rozmowa ukierunkowana;, eksponująca; ćwiczenia słownikowe, drama;

POMOCE DYDAKTYCZNE: Słownik ortograficzny, Słownik poprawnej polszczyzny; Słownik wyrazów bliskoznacznych; Słownik wyrazów obcych, Słownik terminów literackich, Słownik symboli, Słownik frazeologiczny, Słownik synonimów.., plansza, karty pracy dla grup;

FORMA PRACY: praca w grupach, indywidualna;

ŚCIEŻKA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA: CM

TOK LEKCJI

  1. Przywitanie.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Sprawdzenie pracy domowej.

  4. Wprowadzenie do tematu oraz przeprowadzenie ćwiczenia treningowego. Uczniowie w czasie 2 minut mają za zadanie napisać jak najwięcej wyrazów zaczynających się na literę -c.

  5. Omówienie ćwiczenia oraz zapisanie myśli: Kto ma bogaty zasób słów, ten jasno i zrozumiale formułuje myśli.

  6. Prezentacja i krótkie omówienie artykułu hasłowego hasła, wyliczenie z jakich części składa się ten artykuł.

  7. Uczniowie mając do dyspozycji różne słowniki otrzymują kolejno zadania do pracy.

fajny film, fajna książka, fajna dziewczyna, fajny kolega, fajny rower, fajny samochód, fajny występ, fajny koncert, fajne buty

- pośpieszny, szybki, zawrotny;

-upalny, skwarny, ciepły, gorący;

-wicher, wiatr, wichura, tajfun;

-koleżeństwo, przyjaźń, znajomość,

-apatia, smutek, przygnębienie, depresja;

fair play; savoir-vivre, poliglota, adaptacja, rokoko, konkluzja, aglomeracja,

Zapisanie przez uczniów wniosku: Nie ulegaj modzie językowej! Unikaj wyrazów zapożyczonych, jeśli istnieją ich polskie odpowiedniki.

pomarańcz-pomarańcza

rożen- rożno

z wyjątkiem-za wyjątkiem

bladziutki -bledziutki

kontrol -kontrola

8. Podsumowanie lekcji.

Zapisanie zasad niezbędnych do bogacenia słownictwa.

9. Praca domowa

Odszukaj i wypisz z wybranego słownika zasadę mówiącą o stosowaniu kropki po skrótach.

mgr, ul., m., dr, ur., nad.,