Konspekt zajęć matematycznych
Grupa II- 4 latki
Prowadzący: Dominika Cibicka
Czas zajęć: 20 minut
Temat : Zabawy z lodem - zabawa dydaktyczna w oparciu o wiersz „Kropelki i sopelki „ H. Zdzitowieckiej
Literatura: Wiersz „Kropelki i sopelki „ H. Zdzitowieckiej
Pomoce: ilustracja, sylweta bałwana, klej, kredki, lód, pojemnik z wodą ciepłą i wodą zimną.
Cele główne: Przybliżanie zagadnień z przyrody nieożywionej przez zabawy badawcze ukierunkowane na właściwości wody.
Cele operacyjne:
- nazywa ciecz powstałą z topnienia lodu
- przelicza w zakresie 1- 3, stosuje liczebniki porządkowe
- uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je
Metody:
- czynna (zadania stawiane dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń)
- słowna ( objaśnianie, instrukcja)
- oglądowa (obserwacja, pokaz)
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Przebieg:
Powitanie w kole. „W kole wszyscy tu stoimy. Każdy czyjąś rękę trzyma. I dzień dobry już mówimy. Tak zabawa się zaczyna”
Wysłuchanie wiersza przy ilustracji pt. „Kropelki i sopelki” H. Zdzitowieckiej
„ Spłynęła z dachu kropelka
Kropelka wody niewielka
Za jedną kroplą niedługo
Już widać kroplę drugą .
Za nimi już leci
po dachu kropelka trzecia
Dalszych kropli nie zliczę ,
płynie cały strumyczek.
A mróz z tych wszystkich kropelek zrobi lodowy sopelek.
Rozmowa przy ilustracji na temat treści wiersza.
Ile kropli spadło z dachu? - przeliczanie
Co się stanie z kropelkami , gdy przyjdzie mróz?
Zabaw ruchowa „ Zabawy zimowe”
Doświadczenie „Lód zmienia się w wodę”. Określania atrybutów lodu.
Topnienie lodu w różnych warunkach.
Praca indywidualna przy stolikach. Uzupełnianie sylwety bałwanka.