Naszym mamom
Rok szkolny bogaty jest w różnorodne uroczystości, imprezy i spotkania organizowane z okazji różnych świąt i innych okolicznościowych wydarzeń. Organizacja takich imprez ma do spełnienia wiele ważkich funkcji wychowawczych. Przede wszystkim winna służyć pogłębianiu potrzeby wypowiadania swoich przeżyć w różnych formach artystycznych. Każda szkolna, klasowa uroczystość powinna być radosnym przeżyciem, zaś tekst literacki winien stanowić pretekst do inscenizowanej zabawy służącej twórczemu rozbudzaniu wyobraźni dziecka.
Dzień Matki jest szczególnym dniem w roku, dlatego też postanowiłam zaprosić mamy swoich uczniów, jak i nauczycieli (niektórzy z nich są również rodzicami moich wychowanków) na zajęcia otwarte poświęcone matce.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W KLASIE DRUGIEJ
1. Cele zajęć
CELE OGÓLNE
1. Wyrażanie uczuć miłości, wdzięczności swoim mamom.
Rozbudzanie twórczej wyobraźni dziecka.
Kształcenie umiejętności wypowiadania się pełnymi zdaniami.
CELE OPERACYJNE
UCZEŃ:
nazywa i okazuje uczucia;
wypowiada się w uporządkowanej formie;
samodzielnie redaguje wypowiedź w formie życzeń;
rozpoznaje najważniejsze wyrazy w zdaniu;
sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 100;
chętnie uczestniczy w inscenizacji, grach dramowych;
potrafi wyrazić ruchem treść piosenki;
stosuje barwną plamę dla wyrażenia charakterystycznych cech postaci;
lubi bawić się wspólnie z mamą (quiz „Mama i ja”).
2. Metody i formy pracy
metody: podająca, problemowa, aktywizująca, praktycznego działania
formy: indywidualna - jednolita i zróżnicowana, zbiorowa.
3. Środki dydaktyczne
rysunek słońca, rysunki zjawisk atmosferycznych, wycięte z kartonu serca, dłonie, cukierki, wyrazy związane z tematem mama, stroje dla konferansjerów, karty do pracy indywidualnej, karty quizu dla dzieci i ich mam, magnetofon.
4. Przebieg zajęć
a) Faza przygotowawcza
Powitanie gości.
Wysłuchanie piosenki „ Piosenka dla mamy” w celu wytworzenia odpowiedniego nastroju.
b) Faza realizacyjna
Rozmowa na temat treści piosenki.
O kim jest ta piosenka?
Dlaczego dzieci chcą zrobić niespodziankę mamie?
Co dzieci chcą dać mamie?
Kto będzie dzisiejszym bohaterem naszych zajęć, dowiecie się po rozwiązaniu zagadki.
Kto nas kocha jak nikt
i ochrania całym sercem?
I do kogo możesz przyjść
z każdym smutkiem jak najprędzej?
mama
(Komentarz nauczyciela) Wiosną, 26 maja, kiedy wszystko budzi się do życia, mama ma swoje święto. Mama jak wiosna daje nam nowe życie. Jestem pewna, że nie tylko wiosną i tego dnia kochacie swoje mamy. Czy wiecie, że święto to zaczęto obchodzić w Stanach Zjednoczonych w 1910 roku? W Europie dzień poświęcony matce pierwsza wprowadziła u siebie Austria. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w roku 1923 w Krakowie. Dzień ten ustalono po to, aby przynajmniej raz w roku ludzie przypomnieli sobie, a mamy odczuły, jak ważna jest ich rola w społeczeństwie.
Wzorowe czytanie wiersza przez nauczyciela pt. „Dla mamy”.
Analiza treści wiersza:
Co dziewczynka chciała dać swojej mamie, a co dała?
Jak wyraziła swoją miłość do mamy?
Który fragment wiersza najbardziej ci się podobał, dlaczego?
4. Przedstawienie kolegom portretów swoich mam malowanych słowami: Jaka jest moja mama?
5. Rozmowa na temat wyrażania uczuć miłości, szacunku i przywiązania do mamy:
Za co kocham swoją mamę? (plansza z pytaniem zawieszona na tablicy)
Uczniowie wypowiadają się. Spodziewane odpowiedzi:
- Najbardziej kocham moją mamę za to, że jest bardzo pracowita i dba o mnie. Nie skarży się na swój los i nie narzeka.
- Kocham swoją mamę najbardziej za to, że jest ładna i elegancka, ma ładne oczy i ładne włosy, jest wesoła i często się śmieje.
- Najbardziej kocham moją mamę za to, że mi kupuje ładne ubrania, że mi nie żałuje na gumę do żucia i na czekoladę, chociaż nawet ma mało pieniędzy.
- Najbardziej kocham moją mamę za to, że mnie rozumie, że jest sprawiedliwa.
Co mógłbym podarować mamie w dniu jej święta?
Spodziewane odpowiedzi:
- Dam swojej mamie namalowany jej portret (na poprzednich zajęciach uczniowie malowali portrety mam);
- Ja podaruję laurkę z życzeniami; itp.
6. Samodzielne redagowanie życzeń z okazji „Dnia Matki” (na tablicy uczeń może skorzystać ze słowniczka wyrazów pomocniczych).
7. Ćwiczenia w głośnym czytaniu wiersza ze zwróceniem uwagi na intonację.
Pisanie na promyczkach słoneczka wyrazów oznaczających nazwy cech charakteru swojej mamy.
(Dojście do wniosku, że większość cech to cechy godne naśladowania - pozytywne).
Uzupełnianie w zeszycie zdania:
Moja mama jest: .................., ...................., .................., ..................... .
Uczeń wchodzi w rolę - scenki dramowe. Przedstawienie scenek, w których główną rolę odgrywa mama.
„Mama i jej chore dziecko”.
„Mama i dziecko, które przyniosło uwagę w dzienniczku”.
„Mama jako zjawisko atmosferyczne”
(Uczniowie mają do dyspozycji plansze z rysunkami słońca, słońca przykrytego chmurką, deszczu, groźnej burzy. Dziecko wybiera jedną z nich i uzasadnia swój wybór).
Zabawa ruchowa - symulacja czynności wykonywanych przez mamę w domu.
Na biurku znajdują się kartoniki z nazwami czynności, które najczęściej wykonują ich mamy. Uczeń wybiera jeden z nich, nie pokazując uczniom i naśladuje tę czynność. Zadaniem klasy jest odgadnięcie czynności: Mama Bartka pierze. Mama Sandry odkurza.
Tworzenie wyrazów o pozytywnym zabarwieniu uczuciowym. Czytanie przez nauczyciela wiersza „Mamusia”.
Wybieranie i podkreślanie wyrazów oznaczających czynności wykonywane przez mamę.
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Oblicz wyniki, uporządkuj je rosnąco. Odczytaj hasło. (załączniki - karta pracy nr 1)
Wypowiedzi uczniów na temat pracy mamy i jej licznych obowiązków.
Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi rysunek „pomocnej dłoni” i poleca wpisanie swojej propozycji: „Jak mogę pomóc swojej mamie?”.
Wizyta listonosza - rozdanie mamom kart z życzeniami napisanymi przez dzieci.
Quiz z udziałem dzieci i mam - uzupełnianie kart pracy „Mama i ja” (załączniki - karta pracy nr 2, karta pracy nr 3).
Mamy odpowiadają na te same pytania co dzieci, następnie porównujemy odpowiedzi.
Dzieci podchodzą do swoich mam i sprawdzają odpowiedzi. Nagrodą są gromkie brawa dla pary, która ma identyczne odpowiedzi.
CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA (druga część zajęć)
Cała klasa stoi małymi grupkami i cicho rozmawiają. Po chwili wchodzi jeden chłopiec.
„Mam zachowywać się należycie”
DZIEWCZYNKA 1:
I co się stało? Coś przeskrobałeś?
Kogoś pobiłeś? Portki porwałeś?
CHŁOPIEC 1: Ach szkoda gadać...
DZIEWCZYNKA 2:
Tomek nie żartuj!
To coś gorszego?
CHŁOPIEC 3:
Pewnie dwójeczkę złapałeś kolego?
CHŁOPIEC 1:
Co tam dwójeczki ...
Nic nie zrobiłem. NIC NIE ZROBIŁEM !
I nawet życzeń dziś nie złożyłem!
Mama wesoła taka dziś wstała,
Śniadanko zaraz przygotowała,
A ja ... (och, głowo - pusta makówko !)
Żeby choć jedno szepnąć jej słówko...
Nie! Grymasiłem: łyżka źle leży,
Mleko za ciepłe, chlebek nieświeży,
Szynka za tłusta, masło za chude,
Serek zbyt biały, kromki za grube....
Jak to naprawić? Co zrobić mogę?
DZIEWCZYNKA 3:
Dosyć! Bo zaraz popadniesz w trwogę.
Posłuchaj lepiej rad koleżanek,
One są dobrze przygotowane.
DZIEWCZYNKA 4:
Dziś kurze z mebli my pościeramy.
DZIEWCZYNKA 5:
Potem naczynia też pozmywamy.
DZIEWCZYNKA 6:
Podłogę w kuchni swej umyjemy.
DZIEWCZYNKA 7:
Pyszny obiadek przygotujemy.
CHŁOPIEC 1:
To świetny pomysł!
Pędzę do domu nim mama wróci.
Dziś nic na pewno jej nie zasmuci.
Chłopiec wychodzi.
CHŁOPIEC 4:
Z tego Tomeczka niezły numerek:
„Szynka za tłusta, za tłusty serek.”
DZIEWCZYNKA 4:
Co obgadujesz swego kolegę?
Poparz Piotrusiu lepiej na siebie.
Ty nigdy w życiu nie marudziłeś?
Nic? Ani, ani...
CHŁOPIEC 4:
Może czasami...
DZIEWCZYNKA 5:
Czy to Tomek, czy Justynka
Albo Konrad lub Halinka
Nim dorosną, to są najpierw dzidziusiami.
Nie potrafią nic mówić,
Nie wiedzą jak chodzić,
Więc się uczą wszystkiego od mamy.
CHŁOPIEC 5:
Czy to Marcin, czy Małgosia
Albo Piotruś, czy też Zosia,
Gdy są starsi, też problemy mają swoje.
Nie pojmują pytania,
Nie umieją zadania,
Wtedy robią je z mamą - we dwoje.
DZIEWCZYNKA 6:
Czy Sebastian, czy Marzenka,
Czy też Grzesio lub Helenka
Już dorosną i na randki zaczną biegać,
Zdarzy się też czasami, że pobiegną do mamy,
By problemy jej swoje wyśpiewać.
CHŁOPIEC 6:
Czy masz miesiąc, czy też roczek,
Czy czterdziestkę już przekroczysz,
Zawsze mama - to jest mama-
Rzecz to święta!
Ona wszystko zrozumie i za tobą się ujmie.
WSZYSCY: Więc o mamie zawsze pamiętaj!
DZIEWCZYNKA 7:
Kochane mamusie!
WSZYSCY: Dzisiaj przepraszamy.
CHŁOPIEC 1: Za nasze kaprysy,
CHŁOPIEC 2: Że ci dokuczamy.
DZIEWCZYNKA 1: I nie zawsze grzecznie się zachowujemy.
DZIEWCZYNKA 3: Przeszkadzamy w pracy.
CHŁOPIEC 3: Torcik palcem jemy...
DZIEWCZYNKA 5: A dzisiaj mamusie, przyjmijcie życzenia:
WSZYSCY: ZDROWIA POMYŚLNOŚCI I MARZEŃ SPEŁNIENIA!
Piosenka „Nasza mama jest kochana”
Uczniowie w czasie śpiewu podchodzą do mam i wręczają upominki-rekwizyty wynikające z treści piosenki tj. duże czerwone serca i dwa cukierki.
Uczniowie wręczają również przygotowane na zajęciach artystycznych portrety swoich mam.
c) Faza podsumowująca
Chwalę uczniów za pracę na zajęciach: za to, że wypowiadali się pełnymi zdaniami,
że potrafili przedstawić ciekawe scenki dramowe, że pięknie wystąpili w inscenizacji.
SAMOOCENA I EWALUACJA ZAJĘĆ:
Jak wy oceniacie siebie na lekcji?
Jak oceniacie dzisiejsze zajęcia?
Uczniowie otrzymują karty pracy do samooceny i ewaluacji zajęć, na których przy wybranym zdaniu wpisują znak „+”.(załączniki - karta pracy nr 4)
5. Bibliografia
R. Przymus: „Inscenizacje pełne radości” wyd. JUKA, Łódź 1995
Podręcznik i karty pracy “Wesoła szkoła” klasa 2 wyd. WSiP
6. Załączniki
Karta pracy nr 1
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100.
Oblicz wyniki , uporządkuj je rosnąco. Odczytaj hasło.
45 + 3 = ... le
74 - 30 = ... I
42 + 35 = ... ma
90 - 35 = ... za
93 - 21 = ... wo
28 +48 = ... dów
57 + 34 =... ma
16 + 84 = ... ma?
Hasło: Ile zawodów ma mama?
Karta pracy nr 2
Pytania dla mamy:
1. Jak życzyłaby Pani sobie, aby syn (córka) zwracał się do Pani? Proszę zakreślić właściwą odpowiedź:
mamo
mamusiu
mamciu
mamuśka
mamniu
Jakimi słowami wita Pani swoje dziecko powracające ze szkoły?
a. Jak było w szkole?
b. Co dzisiaj dostałeś?
c. Cześć, chodź na obiad!
3. Jaki jest Pani ulubiony kolor? Proszę napisać.
...............................................................................
4. Jaką bajkę najchętniej ogląda Pani syn (córka)? Proszę podać tytuł.
...............................................................................
5. Czym interesuje się Pani syn (córka)? Proszę napisać.
...............................................................................
6. Gdyby spodziewała się Pani od swojego dziecka dostać coś z biżuterii, sądzi Pani, że dziecko wybrałoby:
a. pierścionek
b. bransoletę
c. łańcuszek
d. broszkę
e. .........................
Karta pracy nr 3
Pytania dla dziecka:
1. Jak zwracasz się do mamy? Proszę zakreślić właściwą odpowiedź.
mamo
mamusiu
mamciu
mamuśka
mamuniu
2. Jakimi słowami wita Cię mama, gdy wracasz ze szkoły?
Jak było w szkole?
Co dzisiaj dostałeś?
Cześć, chodź na obiad!
3. Jaki jest ulubiony kolor Twojej mamy?
.....................................................................
4. Jaką bajkę najchętniej oglądasz? Podaj tytuł.
.....................................................................
5. Czym interesujesz się - jakie jest Twoje hobby? Napisz.
.....................................................................
6.Gdybyś chciał (a) kupić swojej mamie prezent z biżuterii, wybrałbyś:
pierścionek
bransoletę
łańcuszek
broszkę
.........................
Karta pracy nr 4
Samoocena i ewaluacja zajęć
OCENIAMY SIEBIE I DZISIEJSZE ZAJĘCIA
Naszym mamom.
Wstaw „ +” we właściwej rubryce.
Pytania do Ciebie |
BARDZO |
TROCHĘ |
WCALE |
1. Czy zainteresowała Cię tematyka zajęć? |
|
|
|
2. W jakim stopniu zaangażowałeś się w te zajęcia? |
|
|
|
3. Czy jesteś zadowolony z efektów swojej pracy? |
|
|
|
4. Wskazówki, jakich udzielał nauczyciel były zrozumiałe? |
|
|
|
5. Dzisiejsze zajęcia podobały mi się ......, ponieważ były ....................................................................... (nudne, ciekawe, zabawne, stresujące, ..............) |
|
|
|