KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Warzywa” - wydzieranie z kolorowego papieru.
Cele:
doskonalenie sprawności palców poprzez wydzieranie i naklejanie małych form na papier
kształcenie umiejętności dokładnego wypełniania konturów
zachęcanie do estetycznego wykonywania pracy i doprowadzenia jej do końca
Metody:
czynne:
- metoda zadań stawianych dzieciom
- metoda kierowania własną działalnością dzieci
słowne:
- objaśnienie
Formy:
zbiorowa
zespołowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Skrzynka z wyciętym otworem, warzywa (marchew, ziemniaki, buraki, ogórki), emblematy warzyw (marchew, burak, ziemniak), płyta CD z utworem muzycznym „Na marchewki urodziny”, magnetofon, kartki z konturami warzyw, papier kolorowy, klej.
Przebieg zajęć:
1. „Warzywa” - zagadki dotykowe.
Nauczycielka wnosi do sali skrzynkę z wyciętym otworem. Dzieci kolejno wkładają przez otwór dłonie do skrzynki i próbują za pomocą dotyku odgadnąć, jakie to jest warzywo. Następnie opisują wygląd wybranego warzywa (kolor, twardość). Odpowiadają na pytanie, do czego można użyć tego warzywa.
2. „Sałatka warzywna” - zabawa ruchowa.
Dzieci otrzymują emblematy warzyw i tworzą koło. Gdy gra muzyka dzieci tańczą w kole trzymając się za ręce. Na przerwę w muzyce nauczycielka wymienia nazwę warzywa i dzieci z danym emblematem wchodzą do środka koła. Przy kolejnej przerwie w muzyce nauczycielka wymienia inne warzywo i dzieci w środku koła wymieniają się.
3. „Warzywa” - wydzieranie z kolorowego papieru.
Dzieci otrzymują kartki z zaznaczonymi konturami warzyw (marchew, ziemniaki, buraki, ogórki). Ich zadaniem jest wypełnienie konturów za pomocą papieru kolorowego.
4. Zakończenie zajęć - wystawa prac i wspólne oglądanie.
Dzieci wyruszają jarzynową ciuchcią w podróż dookoła stolików i nawzajem oglądają swoje prace. Mówią, które prace najbardziej im się podobają i dlaczego. Następnie nauczycielka wręcza im sylwety różnych warzyw i proponuje zabawę w jarzynowy teatrzyk.