SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI
TYTUŁ WYDARZENIA: Dzień Ziemi.
DATA: 22.04.2011r.
UCZESTNICY: dzieci z wszystkich grup przedszkolnych, pracownicy przedszkola.
CELE OGÓLNE:
rozbudzanie odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę,
kształtowanie zachowań proekologicznych,
kształtowanie poczucia utrzymywania porządku w najbliższym otoczeniu i związanej z tym segregacji śmieci,
integrowanie dzieci z różnych grup przedszkolnych,
rozwijanie twórczej ekspresji muzycznej, ruchowej, plastycznej,
usprawnianie motoryki dużej, rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej,
promowanie zasad zdrowego odżywiania,
rozwijanie sprawności manualnej.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
zna sposoby ochrony środowiska,
wie, że należy dbać o przyrodę,
wie, czym jest segregacja odpadów,
ruchem odzwierciedla elementy przyrody,
aktywnie uczestniczy w zabawach i konkurencjach,
jest zaangażowane i otwarte podczas uroczystości przedszkolnych.
METODY:
podające: pogadanka,
praktyczne: zabawy ruchowe, plastyczne, muzyczne,
poszukujące: ,,burza mózgów”, improwizacje muzyczno-ruchowe
eksponujące: dekoracje dotyczące ochrony środowiska, pokaz
FORMY :
indywidualna,
zespołowa,
zbiorowa.
ŚRODKI:
odtwarzacz CD, płyty CD z potrzebnymi utworami,
woda, stół, puste plastikowe butelki
3 sylwety drzewa, kredki
balony,
pogniecione gazety, worki na śmieci
owoce
dekoracje: planeta Ziemia, kosze do segregacji śmieci, kropelki wody, drzewa, balony.
PRZEBIEG IMPREZY:
1. Powitanie dzieci. Zaprezentowanie celu imprezy, zaproszenie do wspólnej zabawy.
2. Zabawa muzyczno-ruchowa ,,Ożywiona przyroda”. Dzieci tańczą w rytm muzyki. Na przerwę w akompaniamencie dzieci, których dotyczą wybrane hasła np. dzieci, które mają na sobie coś czerwonego, wchodzą do środka koła i prezentują dane czynności:
lot ptaków,
skaczące żabki,
rosnące kwiatki,
szumiące drzewa, itp.
3. Zaproszenie dzieci do krainy wody. Konkurencja sprawnościowa ,,Kropelka wody”. Zadaniem dzieci ze starszych grup przedszkolnych jest jak najszybsze przelanie miarką wody z wiaderka do plastikowej butelki.
4. Zaproszenie dzieci do krainy drzew. Zabawa muzyczno-ruchowa wg Klanza ,,Drzewa”. Dzieci tańczą w rytmie znanej piosenki, naśladując ruchy nauczyciela, który z kolei prezentuje ruchy drzew.
5. Zabawa plastyczna ,,W królestwie drzew”. Zadaniem wybranych dzieci jest jak najszybsze pokolorowanie sylwet drzew. Zwrócenie uwagi na odpowiedni dobór kolorów.
6. Zaproszenie dzieci do krainy powietrza. Zabawa muzyczno-ruchowa ,,Kolorowe latawce”. Dzieci na przerwie w akompaniamencie skaczą wysoko i naśladują ruchem łapanie latawców w powietrzu.
7. Konkurencja sprawnościowa z elementem ćwiczeń oddechowych ,,Szybki balon”. Zadaniem dzieci jest nadmuchanie balona w jak najszybszym czasie.
8. Zaproszenie dzieci do krainy Ziemi. Zabawa muzyczno-ruchowa ,,Czyste środowisko”. Podczas muzyki dzieci tańczą swobodnie w parach. Na przerwę w akompaniamencie odwracają się twarzami do siebie i klaszcząc w swoje ręce wykrzykują rytmicznie hasło: ,,Kiedy czysto wkoło, bawimy się wesoło!”
9. Konkurencja sprawnościowa ,,Śmiecie-rupiecie”. Nauczyciel wysypuje w holu przedszkola pogniecione gazety. Zadaniem trójki najmłodszych dzieci jest jak najszybsze zebranie śmieci do worka.
10. Zakończenie imprezy. Podziękowanie za aktywne uczestnictwo.
ZAMIERZONE EFEKTY STAŁE:
zdjęcia z uroczystości,
zagospodarowanie rubryki w gazetce przedszkolnej.