Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie dzieci 6-letnich „Stokrotki”
Data realizacji: 29.10.2010r.
Prowadząca: Justyna Szymkiewicz - Waksmańska
Temat: Wyprawa po skarby zdrowia.
Cele:
zapoznanie ze „skarbami” zdrowia: owocami i warzywami (na podstawie ilustracji oraz rozmowy), nazywanie ich i określanie dlaczego służą zdrowiu, wzbogacenie słownika dzieci o wyrazy: witaminy, składniki odżywcze.
kształcenie umiejętności poprawnego wypowiadania się, rozpoznawania liter, głosek, sylab, poprawnego czytania.
utrwalenie poznanych liter.
wdrażanie do bezpiecznej, zgodnej, wspólnej zabawy, współpracy w grupach podczas wykonywania zadań, zachęcanie do zdrowego odżywiania.
rozwijanie twórczej wyobraźni i fantazji dzieci.
Metody: słowna, oglądowa, działań praktycznych, problemowa
Formy: zespołowa, indywidualna
Pomoce: atrapa statku, koszulki w paski, chustki, opaski na oko-dla każdego dziecka, wizytówki z imionami, znaczki do podziału na grupy; do pracy na kolejnych wyspach: korale, sznurówki, ilustracje owoców, szklanki z wodą, mąka, sól, łyżeczki, skakanki, koperta z listem do piratów, pamiętnik pirata, kosz z owocami i warzywami, napisy: skarby zdrowia, owoce, warzywa, WYSPA 1, WYSPA 2, WYSPA 3, WYSPA 4.
Przygotowanie do zajęć:
zawieszenie w sali dekoracji: atrapy statku, piratów.
ustawienie stolików-wysp i oznaczenie ich kolejnymi numerami. Na każdej z wysp znajdują się następujące akcesoria:
WYSPA 1 - 6 pojemniki z koralami, 6 sznurówek, szklanka z wodą, mąka, łyżeczka.
WYSPA 2 - 6 kolorowych ilustracji owoców z wyrazami do globalnego czytania, szklanka z wodą, mąka, łyżeczka.
WYSPA 3 ( „ wyspa gimnastyki”) - szklanka z wodą, mąka, łyżeczka.
WYSPA 4 - szklanka z wodą, sól, łyżeczka, 6 ilustracji przedstawiających różne sporty.
schowanie kosza z warzywami i owocami.
wykonanie dla każdego dziecka-pirata opasek na oko z gumki i czarnego kartonu, przebranie dzieci w duże bawełniane koszulki i chustki na głowę.
Przebieg zajęć
Nawiązanie.
( dzieci siedzą na dywanie w dwóch rzędach, na środku siedzi sternik)
N: Niedawno znalazłam pamiętnik pirata i postanowiłam zabrać was na piracką wyprawę po skarby zdrowia. Będę czytała wam pamiętnik, a wy stosujcie się do wskazówek w nim zawartych. W ten sposób może odnajdziemy ukryty skarb.
Odszukanie przez dzieci wizytówek ze swoim imieniem.
Nauczycielka czyta „ Pamiętnik Pirata”, dzieci odwiedzają kolejne wyspy i wykonują polecenia zawarte w pamiętniku. Swoją wyprawę umilają śpiewem piosenki pt. „Hej! Ho! Żagle staw!” ( treść piosenki w „Pamiętniku Pirata”).
Odegranie przez dzieci scenek dramowych przedstawiających określone na ilustracji sporty.
Odszukanie skarbu.
Co jest w koszu?
Dzieci nazywają produkty i dzielą je na dwie grupy - owoce, warzywa.
Dlaczego należy jeść warzywa i owoce? ( wyjaśnienie pojęć witaminy, składniki odżywcze).
Co należy zrobić przed ich zjedzeniem?
Jakie są najlepsze? (surowe, w przetworach, sokach).
Odczytanie i przyporządkowanie napisów (WARZYWA, OWOCE);pomoc przy odczytaniu napisu - warzywa - ze względu na wystąpienie w nim dwuznaku rz.
Czy warzywa i owoce są ważne dla naszego zdrowia?
Jak możemy nazwać warzywa i owoce? - odczytanie i przyporządkowanie napisu:
SKARBY ZDROWIA.
Wreszcie nasze przygotowania do wyprawy po skarb zostały zakończone. Wypłynęliśmy w morze o świcie. Słońce dopiero wschodziło. Widok był piękny. Wszystko wskazywało na to, że nasza wyprawa się powiedzie. Odnajdziemy na pewno „magiczne rarytasy” dające siłę, zdrowie i dużo energii, o czym tak głośno mówili ludzie w porcie. To będzie prawdziwy skarb.
Zasiedliśmy przy wiosłach (dzieci siadają) i śpiewając naszą piracką pieśń, odbijaliśmy od brzegu (śpiewają I zwrotkę i refren piosenki pt. „Hej! Ho! Żagle w dłoń!” i ciągną linę).
Hej! Ho! Żagle staw! Ciągnij linę i się baw!
Hej! Ho! Śmiało steruj statkiem, który jest z papieru! Bis
Hej!
Zadziwi się mama, zadziwi się tata,
kiedy w rejs popłynę hen dokoła świata.
Bo świat moi mili nie jest wcale duży,
Opłynąć go można w deszczowej kałuży!!
Wiosłowaliśmy równo w rytmie piosenki, by wkrótce znaleźć się na pełnym morzu. W nasze żagle powiał wiatr.
Zabraliśmy ze sobą „czarodziejski proszek”. Miał on nam pomóc odnaleźć skarb. Dostaliśmy go od tajemniczego kupca w odległym porcie. Będąc na wyspie, trzeba czarodziejski proszek zmieszać z wodą. Jeśli na wyspie znajdować się będzie skarb - woda z proszkiem zrobi się przezroczysta. Jeśli skarbu na wyspie nie będzie - woda zrobi się mętna.
Ale wracając do naszej wyprawy...
Na morzu panowała cisza. Słychać było tylko odgłos fal delikatnie uderzających o burtę.
(dzieci naśladują odgłosy fal: plum, plum, plum)
Wsłuchiwaliśmy się w odgłosy morza, gdy nagle jeden z piratów stojący na bocianim gnieździe krzyknął:
- Ahoj ! (pirat)
- Ahoj ! (dzieci)
- Widzę ląd na horyzoncie ! (pirat)
- Ahoj ! (dzieci)
Okazało się, że zbliżamy się do tajemniczej wyspy. Rzuciliśmy kotwicę. Wskoczyliśmy do wody i dopłynęliśmy do brzegu.
(dzieci naśladują pływanie)
Na brzegu czekali już na nas tubylcy. Wyglądali groźnie! Na szczęście jeden z nas przypomniał sobie, że wyspę tę zamieszkuje plemię, którego członkowie bardzo lubią ozdoby. Dobrze, że mieliśmy ze sobą skrzynię skarbów, a w niej korale.
(dzieci z grupy I nawlekają koraliki na sznurówki robiąc korale i zawieszają je na tablicy)
Udało się! Prezenty bardzo się podobały. Tubylcy pokazali nam swoją wyspę. Mieliśmy nadzieję, że na wyspie jest skarb. Wyjęliśmy, więc nasz czarodziejski proszek i zmieszaliśmy go z wodą.
(dzieci stoją wokół stolika; sypią mąkę do szklanki z wodą; obserwują jak ona wygląda)
Niestety, na tej wyspie skarbu nie było. Wróciliśmy na statek i znów ze śpiewem na ustach płynęliśmy po morzu.
(dzieci siadają, śpiewają refren piosenki)
Hej! Ho! Żagle staw! Ciągnij linę i się baw!
Hej! Ho! Śmiało steruj statkiem, który jest z papieru! Bis
Hej!
Byliśmy już daleko od lądu, gdy nagle rozpętała się burza. Statek kołysał się niebezpiecznie. Przechylał się w lewo, w prawo. Woda zalewała pokład. Wylewaliśmy ją, czym się dało.
(ruchy w lewo, w prawo, naśladowanie wylewania wody)
Żeby dodać sobie odwagi zaczęliśmy głośno śpiewać ( dzieci śpiewają II zwrotkę i refren piosenki).
Wypłynę na Bałtyk z Gdyni no a potem,
Szybciutko opłynę całą Europę!
Potem przez Atlantyk, gnam po twarz pustyni,
a potem popłynę odkryć Amerykę
Hej! Ho! Żagle staw! Ciągnij linę i się baw!
Hej! Ho! Śmiało steruj statkiem, który jest z papieru! Bis
Hej!
Burza nie trwała długo. Byliśmy spragnieni, głodni i wyczerpani. Na szczęście następna wyspa była już blisko. Mogliśmy uzupełnić zapasy wody pitnej, bo w czasie burzy beczki zmyło z pokładu. Mogliśmy też złowić ryby z pobliskiego jeziora i pozrywać owoce z egzotycznych drzew.
(dzieci z grupy II losują po jednej ilustracji z owocem i za pomocą ruchu próbują przedstawić go pozostałym, wspólnie odczytują podpisy)
Łowy były udane. Postanowiliśmy sprawdzić, czy na tej wyspie jest skarb. (wsypują mąkę do szklanki z wodą i obserwują wynik)
I tym razem się nie udało. Gdy odpływaliśmy, zapadła noc. Wszyscy odpoczywali. Tylko jeden marynarz miał wachtę przy sterze. Płynęliśmy na północ. Drogę wskazywała nam „Gwiazda Północy”. Przed snem mruczeliśmy sobie znaną piosenkę.
(dzieci zamykają oczy i cicho nucą melodię piosenki; sternik steruje)
Nad ranem obudził nas znajomy okrzyk:
- Ahoj!
- Ahoj! (odkrzykują dzieci)
Wiedzieliśmy, co to oznacza - zbliżaliśmy się do Wyspy Gimnastyki. Wszyscy zajęliśmy swoje pozycje i ćwiczyliśmy według poleceń tubylców.
(dzieci z grupy III wykonują proste ćwiczenia gimnastyczne)
Mieliśmy nadzieję, że na tej wyspie będzie nareszcie skarb.
( dzieci wsypują mąkę do szklanki z wodą)
I tu nie było skarbu. Pomimo to, wszyscy byliśmy we wspaniałych humorach. Po takiej gimnastyce szybko zabraliśmy się do pracy. Niektórzy myli pokład, inni dokonywali drobnych napraw przy burtach, a jeszcze inni łatali porwane w czasie burzy żagle.
( dzieci naśladują ruchy wykonywane podczas napraw)
Statek płynął dalej. Byliśmy tak zajęci pracą, że tylko jeden z nas zauważył rybitwę, która leciała nad naszym statkiem. Ptak wypuścił z dzioba jakąś kartkę. Kartka spadła na nasz pokład.
( wybrane dziecko odczytuje informację)
PIRACI! TU JEST UKRYTY SKARB! |
Ujrzeliśmy na horyzoncie wyspę. Byliśmy pewni, że tam są nasze
„ magiczne rarytasy ”. Ponieważ pogoda była bezwietrzna zaczęliśmy wiosłować - oczywiście z piosenką na ustach.
( dzieci śpiewają refren piosenki i wiosłują)
Wreszcie dotarliśmy na miejsce. Rozejrzeliśmy się. Na wyspie nie było nikogo. Postanowiliśmy ostatni raz wykorzystać czarodziejski proszek.
(dzieci wsypują sól do szklanki z wodą)
Udało się! Tu musi być skarb!
Poruszaliśmy się po wyspie, słuchając dziwnego głosu - „srebrzyste oko - otwórz się, srebrzyste oko - otwórz się”.
(n-ka otwiera segregator, w którym znajdują się ilustracji różnych dyscyplin sportowych)
Nagle pojawiło się „srebrzyste oko”. Postanowiliśmy do niego zajrzeć, byliśmy bardzo ciekawi, co nam pokaże.
(dzieci z grupy IV oglądają ilustrację i starają się ruchem przedstawić wybrną dyscyplinę sportową)
W pobliżu „srebrzystego oka” odnaleźliśmy skarb!
Odbyliśmy ważną naradę, zastanawialiśmy się czy zabrać ze sobą skarb i do czego może się nam przydać.
Ciekawe, czy rzeczywiście te „magiczne rarytasy” spełnią nasze marzenia?
( rozmowa na temat filmu i znalezionego skarbu; odczytanie napisów):
SKARBY ZDROWIA
WARZYWA
OWOCE
Wróciliśmy do domu cali i zdrowi.
Wyprawa była udana!
8