SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat zajęć: Obrazek dla babci i dziadka .
Grupa: 3 latki
Data: 20.01.2012r.
Nauczyciel prowadzący zajęcia:
Cele ogólne:
-Rozwijanie uczucia szacunku i przywiązania do babci i dziadka.
- Czerpanie radości z samodzielnie przygotowanych upominków.
Cele operacyjne:
Dziecko:
odczuwa szacunek i przywiązanie do dziadków,
układana wzoru z mozaiki geometrycznej - odwzorowuje wzór,
zapoznaje się ze słowami i melodią piosenki,
śpiewa piosenkę z całą grupą,
doskonali uważność, spostrzegawczość wzrokową, dokładność,
rozwija umiejętność rzutu.
Metody:
słowna: rozmowa, słuchanie wiersza/piosenki, instrukcji i objaśnienia,
czynna: zadań stawianych wykonanie, samodzielnych doświadczeń,
percepcyjna: obserwacja, pokaz.
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
piłka,
CD - „Dla babci i dziadka”,
bębenek,
stemple z korków,
farba,
Przebieg zajęć:
Przywitanie się z dziećmi.
Nauczyciel wraz z dziećmi siada w kole i przesyła iskierkę przyjaźni - uścisk dłoni. Zabawa kończy się w chwili, gdy iskierka przebiegnie przez dłonie wszystkich osób w kole i wróci do nauczyciela.
„Kwiatek dla babci i dziadka” - układanie wzoru z mozaiki geometrycznej.
Nauczyciel mówi: Układam kwiatek dla babci i dziadka i jednocześnie układa kwiat z koła i prostokątów. Dzieci wybierają spośród figur odpowiednie kształty i tworzą układankę według wzoru.
„Kwiaty kwitną dla babci i dziadka” - zabawa orientacyjno-porządkowa.
Dzieci biegają w tempie podanym na bębenku. Na mocne uderzenie zatrzymują się i naśladują kwiaty kwitnące na łące - stają w małym rozkroku, unoszą do góry ręce i kołyszą się na boki. Nauczyciel zwraca uwagę, aby dzieci przyjmowały prawidłową postawę.
„Dla babci i dziadka” - słuchanie piosenki.
Dla babci i dziadka
Wyczaruję dla babuni
suknię z kropel rosy,
szal z obłoczków, wstążkę z tęczy
wplotę jej we włosy.
Ref: Babciu, droga babciu,
to wszystko dla Ciebie.
Babciu, droga babciu,
bardzo kocham Ciebie. 2x
Namaluję dziadziusiowi
rybek pełną rzekę,
koszyk grzybów, działkę z domkiem,
pieska na pociechę.
Ref: Dziadku, drogi dziadku,
to wszystko dla Ciebie.
Dziadku, drogi dziadku,
bardzo kocham Ciebie. 2x
Nauczyciel zadaje pytania na temat wysłuchanej piosenki: Co dziecko wyczarowało dla babci?; Co namalowało dla dziadka?; Dlaczego zrobiło niespodziankę babci i dziadkowi?
4. „Obrazek dla babci i dziadka” - praca plastyczna.
Wykonanie obrazka przy użyciu stempli z korka, np. kwiatek, rybka, piesek. Nauczyciel pokazuje, w jaki sposób należy wykonać pracę - macza korek w farbie i zapełnia kontur obrazka, stawiając stempel przy stemplu.
5. „Dziadek łowi ryby” - zabawa bieżna.
Nauczyciel wybiera dziecko, które będzie dziadkiem. Dziecko - dziadek, stoi z boku i trzyma piłkę, dzieci - rybki, biegają swobodnie. Na znak nauczyciela dziadek rzuca piłkę w stronę biegających dzieci. Kogo piłka dotknie - ten jest złowioną rybką i staje obok dziadka. Po złowieniu kilku rybek nauczyciel zmienia dziadka.
6. „Rzuć piłkę” - zabawa z elementem rzutu.
Dzieci stoją w kole i trzymają piłki. Nauczyciel stoi w środku koła. Dzieci po kolei rzucają piłki. Złapaną piłkę nauczyciel odkłada do kosza.
Po oddaniu wszystkich rzutów dzieci wyjmują piłki z kosza i rzucają jeszcze raz.
7. „Dla babci i dziadka” - utrwalanie słów i melodii piosenki.
Ponowne słuchanie piosenki połączone ze wspólnym śpiewaniem refrenu.
Uwagi i spostrzeżenia nauczyciela obserwującego zajęcia:
Zakres obserwowanych działań |
poziom wysoki |
poziom zadowalający |
poziom wymagający doskonalenia |
Przygotowanie nauczyciela do zajęć |
|
|
|
Świadomość celów realizowanych podczas zajęć |
|
|
|
Dobór metod i środków dydaktycznych do celów zajęć |
|
|
|
Sposób prowadzenia zajęć |
|
|
|
Aktywności uczniów (zaangażowanie) |
|
|
|
Uwzględnienie w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć indywidualnych możliwości dzieci |
|
|
|
Intensywność pracy (tempo zajęć) |
|
|
|
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
................................................ ................................................ Podpis nauczyciela prowadzącego zajęcia Podpis nauczyciela obserwującego zajęcia