Konspekt zajęć muzyczno-ruchowych w grupie 5-latków
Temat: Wesele w dziupli sowy Hupli Hupli
Cele:
Dydaktyczne:
-dzieci będą potrafiły odszukać własne imię wśród imion kolegów
-dzieci będą potrafiły kreślić w powietrzu apaszką szlaczki wskazane przez nauczycielkę na planszy: linie proste - pionowe i poziome, linie ukośne, linie faliste, koła, zygzaki
-dzieci będą potrafiły reagować ruchem na takie zjawiska muzyczne jak: tempo, wysokość
-dzieci będą potrafiły improwizować ruch do muzyki z użyciem apaszek oraz grać własne melodie na instrumentach perkusyjnych
-dzieci będą znały cyfry od 1 do 6, będą poprawnie liczyły w zakresie 6
Wychowawcze:
-dzieci będą potrafiły stworzyć własną wizytówkę i opowiedzieć o tym, co lubią
-dzieci będą potrafiły dostrzec, że mimo różnic (odmienne upodobania) mogą zgodnie się razem bawić, dzieci będą potrafiły odczuwać radość ze wspólnej zabawy z rodzicami
Przebieg zajęcia:
1.WSTĘP
-słuchanie opowiadania H.Łochockiej: ,,Jak wróbelek Elemelek był proszony na wesele-
Nauczyciel czyta opowiadanie w połączeniu z inscenizacją
miska z wodą, mydło, ręcznik, czerwona apaszka, kapelusik, żakiet, opowiadanie, obrazek do opowiadania
-tworzenie wizytówek - odszukanie swojego imienia wśród innych, ozdabianie wizytówek pisakami
Klauza - 3
wizytówki, imiona dzieci, pisaki
-wędrówka do dziupli Kupli Kupli
*marsz, przekraczanie zasp, bieg J.Stadnicka, cz.1, utwór 6
*zabawa orient. - porz ,,Skoki przez zaspy”,
zaspy wysokie, wysokie dźwięki - skaczemy wysoko,
zaspy niskie, niskie dźwięki - skaczemy nisko, J.Stadnicka, cz.2, utwór 48
-tworzenie dziupli Hupli Hupli z krzeseł, ozdabianie ich wstążkami z krepy, zakładanie apaszek, dziewczynki - za spódniczkę, chłopcy - za dekolt jako krawat
Krzesła, wstążki z krepy, apaszki
-przedstawienie swoich wizytówek:
Mam na imię… i lubię…
Zaczyna wróbelek Elemelek, który mówi:
Mam na imię Elemelek i lubię muchy w sosie własnym
-taniec powitalny - Klanza, s.34, utwór 1
ROZWINIĘCIE
-Gra muzyczno-matematyczna ,,Zabawy na weselu”, rzucanie kostką i zabawy
Kostka do gry, apaszki
*taniec z apaszkami, kreślenie w powietrzu szlaczków wskazanych przez nauczyciela na partyturze - Klauza, utwór 14
Partytura ze szlaczkami
*ćwiczenie w rozróżnianiu wysokości dźwięków J.Stadnicka
Dźwięki wysokie - dzieci tańczą na palcach, wymachując apaszką nad głową, dźwięki niskie - idą schylone i wykonują takie ruchy apaszką, jak by zamiatały podłogę
*tor przeszkód: przejście po ławeczce z rękami wyciągniętymi w bok, przejście pod tunelem z krzeseł okrytych szarym papierem, naśladowanie skoków zajęczych przez rozłożone na podłodze apaszki
ławka, krzesła, kilka apaszek
Dorośli asekurują dzieci
*improwizacja ruchowa z apaszkami, jedna osoba z zespołu pokazuje ruch apaszką, pozostałe naśladują, prowadzący zmienia się po każdej zmianie muzyki - Klanza 13
*tworzenie muzyki
Partytura ,,Odgłosy lasu”, instrumenty perkusyjne
ZAKOŃCZENIE
Rozmowa nt. tolerancji dla cudzych upodobań