6560


Katarzyna Dzienniak

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: Witamy Nowy Rok

Cele główne: - Poznanie marzeń i celów wychowanków stawianych w Nowym Roku.

- Refleksja nad minionymi wydarzeniami Starego Roku.

Cele operacyjne: - Rozwijanie umiejętności współpracy z innymi.

- Rozwijanie miłych stosunków pomiędzy wychowankami.

Formy pracy: - indywidualna

- grupowa

Metody pracy: - zabawowa

- plastyczna

- taneczna

Środki dydaktyczne: - muzyka rozrywkowa

- kredki, flamastry

- arkusze papieru

- kłębek wełny

- pudełko kartonowe

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie - Iskierka.

  1. Cebula. Prowadzący zaprasza uczniów do utworzenia koła zewnętrznego i wewnętrznego, w taki sposób, żeby zawsze dwie osoby stały naprzeciw siebie. Następnie prowadzący wydaje polecenia:

- Zaproś swego partnera do zabawy poprzez ukłon.

- Zanuć koledze piosenkę, która twoim zdaniem była największym przebojem minionego roku.

- Opowiedz partnerowi o wydarzeniu z minionego roku, które utkwiło w twojej pamięci.

- Powiedz coś miłego do koleżanki stojącej naprzeciwko.

- Powiedz, co byś zmienił, gdybyś mógł, w minionym roku.

- Uśmiechnij się do koleżanki.

- Dowiedz się i zapamiętaj, o czym marzy twoja koleżanka.

- Pożegnaj się po japońsku ze swoją koleżanką.

Po każdym wykonanym zadaniu zewnętrzne koło przesuwa się o jedną osobę, tak, aby wszyscy wychowankowie się spotkali.

  1. Nić łącząca Stary i Nowy Rok. Wychowankowie siedzą w kręgu. Prowadzący trzyma za koniec włóczki, rzucając jednocześnie kłębek do wybranej osoby i dokańczając zdanie: „Udało mi się w minionym roku…” Wybrana osoba łapie kłębek, przytrzymuje naciągniętą nitkę i odrzuca kłębek do kolejnej osoby, również dokańczając powyższe zdanie. Kiedy kłębek dotrze do ostatniej osoby - uczestnicy wspólnie omawiają trudności, które musieli pokonać, aby osiągnąć zamierzony cel.

Po omówieniu poszczególnych trudności, kłębek wraca do prowadzącego, przy czym tym razem uczestnicy kończą zdanie: „Chciałbym, aby w Nowym Roku…”

  1. Prezent Noworoczny. Uczestnicy zostają podzieleni na dwie grupy, wg kryterium wieku i poziomu funkcjonowania wychowanków. Młodsze wychowanki wykonują prace plastyczne przedstawiające ich marzenia noworoczne. Zadaniem starszych wychowanek jest zastanowienie się, indywidualnie, nad trudnościami, które mogą przeszkadzać im w zrealizowaniu ich największych marzeń. A następnie, wypisanie ich na kartkach i wrzucenie do pudełka, które zostaje zaklejone i udekorowane pracami młodszych dziewcząt. Prezentem noworocznym jest uwięzienie przeszkód, tak aby nic nie stanęło na drodze do realizacji marzeń wychowanków.

  1. Noworoczny taniec. Prowadzący trzyma w ręku lekko splątane sznurki w połowie ich długości. Uczestnicy łapią po jednym końcu sznurka. Ich zadaniem jest odnalezienie partnera na drugim końcu sznurka bez puszczania swojej nitki. Należy, więc przechodzić pomiędzy linkami i współpracować z resztą grupy tak, aby nie przerwać sieci. Gdy sznurki zastaną rozplątane, uczestnicy tańczą w rytm muzyki, dbając jednocześnie, aby poszczególne nitki zostały napięte.

  1. Życzenia Noworoczne. Uczestnicy przez chwilę starają się przypomnieć sobie, o czym marzy partner z zabawy Cebula. W razie potrzeby ponownie rozmawiają o swoich marzeniach. Następnie przygotowują kartki z życzeniami, uwzględniając marzenia partnera.

  1. Wręczanie Kartek Noworocznych.

  1. Głuchy telefon. Prowadzący szeptem składa życzenia osobie po prawej stronie. Życzenia wędrują w kręgu pomiędzy uczestnikami dopóki nie wrócą do prowadzącego.

  1. Podsumowanie zajęć.

  1. Pożegnanie - Iskierka przekazywana w okręgu zarówno poprzez dłonie, jak i stopy, biodra, kolana.


