SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat dnia: Rozszerzanie zakresu powyżej 100.
Cel ogólny: Kształtowanie systemu pozycyjnego i dziesiątkowego.
Cele szczegółowe:
zaznaczy na osi liczby;
rozwiąże zadania matematyczne;
powie z czego składa się dana liczba;
zapisze w tabelce liczbę setek, dziesiątek i jedności;
zaznaczy, która liczba jest większa a która mniejsza;
Tok zajęć:
Nauczyciel pokazuje uczniom paczkę chusteczek higienicznych.
„Ile to jest dziesiątek?”
Następnie nauczyciel prezentuje całe opakowanie chusteczek higienicznych.
„Ile tu jest dziesiątek?”
Nauczyciel układa różne kombinacje, pokazując liczbę setek. Posłużą mu do tego: opakowania chusteczek higienicznych, pojedyncze paczki chusteczek i pojedyncze chusteczki. Np.
„Z czego ta liczba się składa?”
Pokazywanie na osi liczb.
„Narysuj fragment osi i zaznacz na niej liczbę 144.”
141 142 143 144 145 146 147
Pokazywanie, która z liczb jest większa, a która mniejsza. Np.
111<144
Pokazywanie w tabeli liczb.
SETKI
|
DZIESIĄTKI |
JEDNOŚCI |
1 |
4 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
144 = 100 + 40 + 4
Zadanie matematyczne:
Jestem pewną liczbą trzycyfrową. Moja cyfra jedności jest największą możliwą cyfrą jest trzy razy większa od cyfry setek. Moja cyfra dziesiątek jest o 2 mniejsza od cyfry jedności. Jaką jestem liczbą?
Pewna liczba trzycyfrowa składa się z samych cyfr parzystych, z których każda jest o 2 większa od przedniej. Jaka to liczba? Czy to zadanie ma tylko jedno rozwiązanie?
-Pewna trzycyfrowa składa się z samych liczb nieparzystych, z których każda jest o dwa większa od poprzedniej. Jaka to liczba? Czy to zadanie ma tylko jedno rozwiązanie?