Chorzów dn. 8.10.2009
Ruch obrotowy Ziemi i jego następstwa
(wykorzystanie metod aktywizujących w nauczaniu geografii) SCENARIUSZ LEKCJI 
Cele: 
Uczeń: 
- zna cechy i następstwa ruchu obrotowego Ziemi, 
- rozumie pojęcia: oś ziemska, południk, równoleżnik, górowanie Słońca,
- rozumie, od czego zależy prędkość liniowa i kątowa punktów na powierzchni Ziemi podczas jej ruchu obrotowego, 
- posługując się schematycznym rysunkiem przedstawia wybrane następstwa ruchu obrotowego Ziemi np. zmianę dnia i nocy. 
Metody: 
- praca w grupach, 
- wykład, 
Środki dydaktyczne: 
- globus, 
- mapa, 
Tok lekcji: 
1. Wprowadzenie
Na początku nauczyciel rozdaje uczniom po dwie różne kolorystycznie kartki i przygotowuje listę stwierdzeń kontrowersyjnych. Uczniowie wyrażają opinię podnosząc kartki odpowiedniego koloru np. czerwona - tak, żółta - nie. Po odczytaniu każdego stwierdzenia nauczyciel wskazuje uczniów, którzy uzasadniają swoje zdanie. Stwierdzenie może dotyczyć ostatniego tematu (powtórzenie z poprzedniej lekcji) lub tematu nowego.
Przykładowe stwierdzenia: 
a) Kopernik jest twórcą teorii geocentrycznej.
b) Obecny kształt Ziemi to elipsoida obrotowa.
c) Ziemia wykonuje dwa ruchy. 
d) Pełen obrót Ziemi dookoła własnej osi trwa 23 godziny 56 minut i 4 sekundy.
2. Rozwinięcie
1) Istota i cechy ruchu obrotowego Ziemi. 
a) Ustalenie cech ruchu obrotowego Ziemi: 
- kierunek obrotu wokół osi, 
- jeden pełny obrót wykonuje Ziemia w czasie 23godziny 56 minut i 4 sekundy, 
- stała prędkość kątowa punktów na powierzchni Ziemi- 15 stopni/ 1 godzinę (z wyjątkiem biegunów, 
- różna prędkość liniowa na powierzchni Ziemi- największa na równiku (16666 km/ h), maleje do biegunów. 
b) sformułowane definicji: bieguna, równoleżnika, południka, osi ziemskiej, 
c) obliczenie prędkości liniowej punktów (podczas ruchu obrotowego Ziemi) leżących na: równiku, kole podbiegunowym.
2) Omówienie następstw ruchu obrotowego: 
- spłaszczenie Ziemi na biegunach, 
- pozorny ruch Słońca na sferze niebieskiej, 
- następstwo dnia i nocy, 
- doba jako naturalna jednostka czasu, 
- następstwa działania siły Coriolisa
- różnica Czasu Słonecznego na Ziemi
3. Podsumowanie lekcji.
Zadania dotyczące czasu na Ziemi
4. Zakończenie lekcji - zadanie domowe.