SCENARIUSZ ZAJĘĆ - Piłki
Grupa: 4 latki
Cel ogólny:
Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się po przez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne
Cele operacyjne:
- uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach (3.3)
- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych (9.2)
- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania (14.3)
Formy pracy: praca z całą grupą, praca indywidualna
Metody pracy: podająca, eksponująca, czynnego działania
Środki dydaktyczne: wiersz D. Gellnerowej „Piłka”, tamburyn, bębenek, papier kolorowy, s szablony
Przebieg zajęcia:
Przywitanie się z dziećmi.
Zaproszenie dzieci do wysłuchania wiersza pt: „Piłka”
Po cichutku po kryjomu,
Wyskoczyła piłka z domu.
Hop! Hop! W górę! W dół!
Przeskoczyła świata pół.
Zatrzymała się pod płotem,
Zatańczyła z burym kotem!
Hop! Hop! Raz i dwa!
Obudziła złego psa!
Gdzie jest teraz? Pośród kaczek.
Kaczki kwaczą: kto tak skacze?
Ale piłka dalej zmyka.
Patrzcie! Wpadła do kurnika!
Hop! Hop! W górę! W dół!
Przestraszyła stado kur.
Gdy odpocząć chciała chwilę, Siadły na niej dwa motyle.
Każdy z nich pomyślał tak:
- Jaki duży piękny kwiat!
Biała koza, białą nóżką,
Potoczyła piłkę dróżką.
Pędzi piłka w stronę wiadra.
Bęc! Do zimnej wody wpadła!
Oj do licha! - rzekła brzydko -
Chcę do domu! I to szybko.
Choć nie miała wcale nóg.
Przeskoczyła - hop - przez próg.
Zatrzasnęła z hukiem drzwi
I pod łóżkiem grzecznie śpi.
Rozmowa na temat wiersza:
- O czym jest wiersz?
- Gdzie zatrzymała się piłka?
- Z kim zatańczyła?
- Kto usiadł na piłce?
- Kogo obudziła piłka?
- Kto potoczył piłkę dróżką?
- Do jakiej wody wpadła piłka?
- Przez co piłka przeskoczyła?
- Co teraz robi piłka?
Zabawa ruchowa - „Piłeczki” - dzieci maszerują po sali na sygnał tamburynu zatrzymują się w miejscu i podskakują do góry jak piłeczki. Na sygnał bębenka znów maszerują.
Pokaz wykonania pracy plastycznej.
Praca indywidualna przy stolikach. Dzieci robią wydzierankę z papieru kolorowego.
Podsumowanie - ocena prac kolegów. Zorganizowanie wystawy prac.