KONSPEKT DO NAUCZANIA NA TEMAT DIETY LEKKO STRAWNEJ BOGATOBIAŁKOWEJ
Temat: Dieta lekko strawna bogatobiałkowa.
Miejsce: Centrum Medyczne w Łańcucie
Czas trwania: 45 min
Odbiorcy: pacjenci z oddziału chirurgii
Prowadzący: Patrycja Kasperkiewicz
Cel ogólny: Racjonalne żywienie w diecie lekko strawnej bogatobiałkowej.
Cele szczegółowe:
+ Strefa poznawcza:
Pacjent poznaje:
- zastosowanie i cel diety
- charakterystykę diety
- uwagi technologiczne
- założenie dla diety lekko strawnej bogatobiałkowej
- produkty wskazane i przeciwwskazane
- przykład jadłospisu
+ Strefa psychoruchowa:
Pacjent potrafi:
- podać cele diety
- wymienić produkty zalecane i zabronione
- ułożyć jadłospis
+ Strefa afektywna:
Pacjent wykaże:
- troskę o własne zdrowie
Metoda: wykład z elementami pogadanki, prezentacja multimedialna
Forma: grupowa instytucjonalna
Pomoce dydaktyczne: laptop, prezentacja, ekran, rzutnik, plansza z jadłospisem, ulotki
Literatura: „Dietetyka - żywienie zdrowego i chorego człowieka”; H. Ciborowska, A. Rudnicka; Wydawnictwo Lekarskie PZWL; Warszawa 2010
PLAN ZAJĘĆ
Ogniwo |
Przebieg zajęć |
Czas trwania |
I część wstępna |
1. Przywitanie i przedstawienie się 2. Podanie tematu zajęć |
5 min |
II część właściwa |
1. Zastosowaniei cel diety 2. Charakterystyka diety 3. Uwagi technologiczne 4. Założenie dla diety 5. Produkty wskazane i przeciwwskazane 6. Przykładowy jadłospis 7. Powtórzenie wiadomości 8. Ćwiczenia w układaniu jadłospisów |
35 min |
III część końcowa |
1. Rozdanie ulotek 2. Podziękowanie za udział |
5 min |