SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat dnia: Wprowadzenie własności dzielenia.
Cel ogólny: Zapoznanie z własnościami dzielenia.
Cele szczegółowe:
powie wierszyki o dzieleniu przez o i przez 1;
wykona działania matematyczne;
pokaże działania na osi liczbowej;
znajdzie łatwe sposoby rozwiązywania zadań;
powie jakie są podzielniki danych liczb;
Tok zajęć:
Dzieci dostają „koszulki liczbowe”. Nauczyciel rozkłada na podłodze wyspy z liczbami 12, 16 i 24. Mówi do dzieci:
- „To jest wyspa 12. Proszę niech wstaną wszystkie podzielniki tej liczby.”
- „Jakie ta liczba ma podzielniki?”
- „Ile ich jest?”
- „Zapiszcie to na osi liczbowej.”
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Nauczyciel zadaje polecenia:
„Popatrz na liczby 6, 8, 14. Zbadaj czy są one podzielne przez 1 i przez 2.”
„Dlaczego są podzielne przez 2?”
„Popatrz na liczby 12, 21, 33, 93. zbadaj czy są podzielne przez 3.”
„Dlaczego są podzielne przez 3?” (bo suma ich cyfr jest podzielna przez 3)
„Wypisz kilka liczb, które są podzielne przez 4. Jak to zrobić? (suma 2 ostatnich cyfr liczby musi być podzielna przez 4)
„A jakie liczby są podzielne przez 5? Jak to zrobić?” (na końcu liczby musie być cyfra 0 lub 5)
Wprowadzenie własności dzielenia.
dzielenie przez 0
Nauczyciel zadaje zadanie matematyczne: „Baca chce umieścić owieczki w zagrodach. Jednak owieczki mu uciekły. Więc wkłada owieczki do 4 zagród.” (Nauczyciel pokazuje jak łapie owieczkę (pokazuje łapiąc powietrze) i wkłada ją do zagrody.
Działanie matematyczne : 4 : 0 = 0
Wierszyk:
Przez O podzielić się nie uda,
nikomu nie wyjdą takie cuda.
dzielenie przez 1
Nauczyciel zadaje zadanie matematyczne: Baca chce umieścić do jednej zagrody 1 owieczkę. A ma 4 owieczki. Więc ile zagród potrzebuje baca?
Działanie matematyczne: 4 : 1 = 4
Wierszyk:
Gdy dzielisz przez 1 liczb daną,
w wyniku uzyskasz taką samą.
rozdzielność dzielenia względem dodawania
Nauczyciel zadaje zadanie matematyczne:
Kupiłam 4 bluzki. Za wszystkie bluzki zapłaciłam 72 złote. Ile kosztowała jedna bluzka? Jak możemy to policzyć, żeby było nam łatwiej?
Rozkładamy 72 zł na 40 zł i 32 zł.
Zapis matematyczny:
72 : 4 = (40 + 32) : 4 = (40 : 4) + (32 :4) = 10 + 8 = 18
A teraz zapłaciłam za 3 bluzki 123 złote. Ile kosztowała 1 bluzka? Jak możemy to policzyć, żeby było nam łatwiej?
Rozłożę 123 zł na 120 zł i 3 zł.
Zapis matematyczny: 123 : 3 = (120 : 3) + (3 : 3) = 40 + 1 = 41
d) rozdzielność dzielenia względem odejmowania
Nauczyciel zadaje zadanie matematyczne:
Miałam 96 złotych i kupiłam 4 książki. Ile zapłaciłam za 1 książkę? Jak możemy to policzyć, żeby było nam łatwiej?
96 zł dopełnię do 100 zł, odejmę 4 zł i podzielę te liczby przez 4.
Zapis matematyczny: 96 : 4 = (100 - 4) : 4 = (100 : 4) - (4 : 4) = 25 - 1 =24
Rozwiązywanie zadań matematycznych”
96 : 4 = (80 + 16) : 4 = (80 : 4) + (16 :4) = 20 + 4 = 24
993 : 3 = (990 + 3) : 3 = (990 : 3) + (3 : 3) = 330 + 1 = 331
Ewaluacja
Wypełnianie planszy ewaluacyjnej przez całą klasę. Dzieci łącza działanie matematyczne z jego ułatwieniem.
Karta ewaluacyjna
|
18 : 3
(9 : 3) + (9 : 3)
32 : 4
(12 : 4) + (20 : 4)
25 : 5
(15 : 5) + (10 : 5)
(12 : 3) + (12 : 3)
24 : 3
(18 : 6) + (6 : 6)
24 : 6