Scenariusz zajęć prowadzony metodą dobrego startu, pomoce dla dzieci, Dziecko MPD, terapia


Scenariusz zajęć prowadzony Metodą Dobrego Startu

Graficzne opracowanie litery „f” na podstawie piosenki „Foki”.

Cele:

terapeutyczny: stymulowanie funkcji percepcyjno-motorycznych, oraz kompetencji językowych, rozwijanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni.

dydaktyczny: przygotowanie do nauki pisania i czytania, zachowanie właściwego tempa pracy, zwiększenie odporności na zmęczenie.

Pomoce

wzory liter wykonane z różnych faktur, woreczki, wstążki, piłki, tace z kaszą, kreda, kredki świecowe, mazaki, ołówki, karty ćwiczeń, kaseta i książka "Od piosenki do literki", kaseta i książka "Ruch i piosenka dla najmłodszych"

Przebieg zajęć:

Część wstępna:

1.Przesłanie iskierki : "Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, Niech wróci do moich rąk"

2.Powitanie w kole z wyklaskiwaniem imion. Każde dziecko mówi swoje imię dzieląc je na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem, a grupa powtarza uderzając rękoma w kolana( je-stem A-nia, je-steś A-nia).

3.Powitanie części ciała przy piosence "Jeżeli ci wesoło" (Książka i kaseta "Ruch i piosenka dla najmłodszych").

4.Powitanie w parach: dzieci witają kolejno prawe części ciała kolegi lub koleżanki stojąc naprzeciwko siebie (oko, ucho, policzek, dłoń, bok, kolano, nogę, stopę) z jednoczesny nazywaniem.

5.Oglądanie zdjęć przedstawiających foki - rozmowa z dziećmi na temat charakterystycznych cech i warunków życia zwierząt.

6.Słuchanie piosenki "Foki" ( kaseta "Od piosenki do literki" część 1)

7.Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej:

- wymień słowa z piosenki, w których występuje głoska "f",

- zamień głoskę "f" kolejno na głoski: "l" ( loki), "s" ( soki), "b" (boki), "k" (koki),

- jakiej głoski brakuje w słowach ...-ale, ...-oki, ...-alują. Dzieci zapamiętują, iż głoska "f" jest spółgłoską.

Część właściwa

Zabawa ruchowa "Zabawa z piłką". Dzieci zamieniają się w "foki" i pokazują różne sztuczki z piłką.
Zabawa ruchowo - słuchowa "Tańczące fale". Dzieci śpiewają piosenkę rytmicznie ruszając wstążką - naśladują morskie fale.
Ćwiczenie ruchowo - słuchowe na woreczkach z kaszą: dzieci wystukują rytm piosenki pięściami uderzając kolejno w 3 woreczki, a następnie skrzyżowanymi pięściami zaczynając od strony prawej do lewej.
Ćwiczenia ruchowo - słuchowo - wzrokowe:

Część końcowa

Samoocena prac przez dzieci. Zabawa relaksacyjna przy muzyce - słuchanie w dowolnej pozycji muzyki relaksacyjnej. Wręczanie wszystkim dzieciom obrazków przedstawiających foki w nagrodę za dobrze wykonane zadania i udział w zajęciach.


