Tomasz Szczygieł Fizyka z inf.
Konspekt do lekcji informatyki w klasie VIIIa, VIIIb, VIIIc
w Szkole Podstawowej nr 7 w Mielcu.
Prowadzący : Tomasz Szczygieł
Data : 22 września 1998, 23 września 1998
Temat lekcji : Pamięci zewnętrzne.
Czas trwania : 90 minut
Cele lekcji:
Zapoznanie uczniów z rodzajami pamięci zewnętrznych oraz ich podstawowymi cechami.
Zapoznanie ze sposobem obsługi pamięci zewnętrznych.
czynności nauczyciela |
czynności ucznia |
Co to jest informatyka? Co to jest informacja? Co to są urządzenia zewnętrzne komputera? Z jakich modułów składa się klawiatura?
Gdzie przechowuje się programy, gry?
Czym ta pamięć różni się od pamięci RAM?
Jak inaczej możemy nazwać wymienione przez was wcześniej pamięci?
Nauczyciel pokazuje różne rodzaje dyskietek W prostokątnej kopercie, wyłożonej od wewnątrz materiałem czyszcząco-poślizgowym, wiruje krążek elastycznej folii. Krążek pokryty jest z obydwu stron czynną magnetycznie warstewką, podobną do tych używanych w taśmie magnetofonowej. Przez wycięcie w kopercie (po wyjęciu ze stacji dysków jest ono zamykane), do dysku dotyka głowica zapisu/odczytu. Zapis i odczyt odbywa się na zasadzie magnetycznej, jak w magnetofonie.
Informacje są zapisywane na koncentrycznych ścieżkach. Te z kolei podzielono na fragmenty mieszczące taka samą ilość danych - sektory. Stanowią one najmniejszą dostępną porcję informacji - komputer może zapisać lub odczytać co najmniej jeden sektor.
Zastanawiacie się pewnie skąd będziecie wiedzieć czy dyskietka , którą akurat trzymasz w ręku ma 360 KB czy też 1,2 MB. Są różne możliwości rozpoznania takiej dyskietki, ale najprościej można to sprawdzić poprzez odszukanie na dyskietce napisu HD. Jeżeli takiego oznaczenia na dysku nie ma to znaczy, że jest to nośnik o małej pojemności czyli 360 KB w przypadku dyskietki 5,25 cala lub 720 KB w przypadku dyskietki 3,5 cala. Każda dyskietka, która jest oznakowana jako HD jest dyskietką "gęstą" czyli może pomieścić dużo informacji (1,44 MB w przypadku dyskietki 3,5 cala i 1,2 MB w przypadku dyskietki 5,25 cala).
W obudowie dyskietki 5,25" jest wycięcie jeżeli zakleimy je nieprzeźroczystym samoprzylepnym papierkiem to na taka dyskietkę nie będzie można nic zapisać, ale też nie będzie można nic odczytać. Dyskietka 3,5" ma trochę inny rodzaj zabezpieczenia. Tu nie musimy mieć samoprzylepnego papierka. W obudowie tej dyskietki są dwa małe okienka. Jedno z nich ma przesuwny kawałek tworzywa. I tu jest odwrotnie niż u dyskietek 5,25". Otóż jeśli okienko jest zasłonięte wtedy nasze dane są chronione. Jeśli "okiennice" otworzymy to dyskietka jest zabezpieczona przed kasowaniem, zapisem, formatowaniem i wirusami.
Nauczyciel mówi w jaki sposób należy obsługiwać dyskietki oraz demonstruje sposób wkładania i wyciągania dyskietek ze stacji dysków.
Dysk twardy gromadzi dane na okrągłych nośnikach (tzw. talerzach), które pokryte są magnetyczną warstwą i zamocowane jeden nad drugim na obracającej się osi. Nad każdym talerzem zawieszona jest bezdotykowo głowica zapisu/odczytu.
DVD to skomplikowany system - wyposażenie niezbędne do przechowywania gigabajtów danych, ale również sprzęt odtwarzania plików wideo i audio najwyższej jakości. Ogromna pojemność dysków na pewno wpłynie na sposób tworzenia programów. Podczas gdy zwykłe płyty CD-ROM mogą pomieścić maksymalnie 650 MB danych, DVD 4,7 GB na jednej stronie - prawie siedem razy więcej. Przyszłe płyty DVD będą mogły przechowywać dane na obu stronach i wykorzystywać dwuwarstwowe nośniki, co da w wyniku 4 warstwy na dwu stronach po 4,7 GB danych. W rezultacie będzie można pomieścić 17 GB danych, czyli prawie 27 razy więcej niż na obecnych płytach CD-ROM.
Na lekcji omawialiśmy pamięci zewnętrzne. Czy możesz wymienić jakie rozróżniamy pamięci zewnętrzne? Czym pamięć zewnętrzna różni się od pamięci RAM? Jak zbudowana jest dyskietka? Jak chronimy dyskietki? W jaki sposób zabezpieczamy przed kasowaniem? Jak zbudowany jest dysk twardy? Jakie dyski optyczne rozróżniamy? |
Wybrany uczeń odpowiada.
Na dyskach twardych, dyskietkach, CD-ROM-ach. Po wyłączeniu komputera dane zapisane w pamięci RAM ulegają skasowaniu a na dysku twardym, dyskietce nie. Uczniowie notują.
Są to pamięci zewnętrzne. Uczniowie notują. Pamięć zewnętrzna w odróżnieniu od pamięci RAM umożliwia trwałe przechowywanie informacji, aż do chwili skasowania przez użytkownika. W zależności od rodzaju napędu i nośnika rozróżnia się:
Dane możemy również zapisywać na taśmach magnetycznych. Urządzenie do tego celu służące to streamer.
Uczniowie notują.
Uczniowie notują. Dyski elastyczne.
Uczniowie notują. Dyskietka, która jest oznakowana jako HD jest dyskietką "gęstą" czyli może pomieścić dużo informacji (1,44 MB w przypadku dyskietki 3,5 cala i 1,2 MB w przypadku dyskietki 5,25 cala).
Uczniowie notują. Przed kasowaniem, zapisem, formatowaniem i wirusami zabezpieczamy dyskietki :
Uczniowie notują. Obsługa dyskietki:
Uczniowie notują. Dysk twardy działa na takiej samej zasadzie jak dyski miękkie (nośnik magnetyczny) lecz odznacza się większą trwałością ze względu na odpowiednie wykonanie i zabezpieczenie nośnika.
Dyski optyczne działają na innej zasadzie niż dyski magnetyczne. Rozróżnia się dyski optyczne:
Wybrani uczniowie odpowiadają. Następnie uczniowie zdają test z posługiwania się klawiaturą za pomocą programu LITERKI. Ocena zależy od liczby „złapanych” literek według następującej skali: 100% celujący 90% - 99% bardzo dobry 80% - 89% dobry 70% - 79% dostateczny 60% - 69% mierny - 59% niedostateczny
|
Wnioski:
Temat lekcji został w całości zrealizowany a zamierzone cele zostały osiągnięte. Klasa ta była bardzo dobrze przygotowana do lekcji, uczniowie bardzo szybko i trafnie odpowiadali na pytania dotyczące nowego tematu lekcji.
1
1
Dyskietki
3,5 cala
5,25 cala
Standardowa pojemność
MINIMALNA MAKSYMALNA
720 KB 1,44 MB
360 KB 1,2 MB
Sektory
Ścieżki