Joanna Budzyńska
PWiP II, gr. B
Konspekt zajęć |
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie Grupa: 3-latki Nauczyciel prowadzący: |
Temat bloku: W gospodarstwie domowym. Temat dnia aktywności: Bawimy się w zwierzątka domowe. Temat do dziennika: Zabawy ruchowe oraz ćwiczenia gimnastyczne - zwierzęta domowe. Opowiadanie pt. „Wielkie sprzątanie”. |
Cele ogólne: - wdrażanie w tematykę zwierząt domowych poprzez ruch. Cele operacyjne: dziecko: - ćwiczy bieg; - ćwiczy równowagę; - ćwiczy zręczność; - ćwiczy skoki. |
Metody: - metody oparte na słowie: opowiadanie, dyskusja; - metody oparte na obserwacji: metoda pokazu (wg Cz. Kupisiewicza). |
Środki dydaktyczne: - dwie długie skakanki; - krążki, kółka, woreczki, klocki, itp.; - opowiadanie pt. „Wielkie sprzątanie”. |
Formy organizacyjne: zbiorowa. |
Czas trwania: 60 min. |
Literatura: - H. Tchórzowska-Kabata (red.), Bajki i opowiastki na 365 wieczorów, Warszawa 1995; - K. Wlaźnik, Wychowanie fizyczne w przedszkolu, Warszawa 1972. |
Szczegółowy przebieg zajęć: |
||
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
1. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się); - prośba o wybranie przez dzieci bajki; - czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki. 2. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie w rozsypce); - prośba o zatoczenie wiatraczków przez dzieci i sprawdzenie, czy każde dziecko ma wystarczająco dużo miejsca; - zapoznanie dzieci z ich zadaniami: (1) „Kot jest, kota nie ma” (wydawania komend: „Kot jest!” oraz „Kota nie ma!”);
(2) „Koty”;
(3) „Wyścigi kotów” (wydawanie sygnałów: „Kici, kici!” oraz klaśnięcie w dłonie);
(4) „Koty przez błoto” (ułożenie ulicy z dwóch równoległych linii w odstępie kilku kroków oraz rozłożenie na tej przestrzeni krążków i kółek, które przedstawiają kałuże); - ewentualna prezentacja dzieciom ruchów, które mają naśladować. 3. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie w rozsypce); - prośba o zatoczenie wiatraczków przez dzieci i sprawdzenie, czy każde dziecko ma wystarczająco dużo miejsca; - zapoznanie dzieci z ich zadaniami: (1) „Konie na łące”;
(2) „Koń kiwa głową”;
(3) „Koń na biegunach”;
(4) „Koń grzebie nogą”;
(5) „Konie i wózki”;
(6) „Koniki biorą przeszkodę” (rozłożenie na dywanie woreczków, klocków, krążków, itp. - przeszkody); - ewentualna prezentacja dzieciom ruchów, które mają naśladować. 4. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie); - czytanie dzieciom opowiadania pt. „Wielkie sprzątanie”; - zadawanie dzieciom pytań do opowiadania: (1) jak mają na imię dwa prosiaczki? - Ryjek i Rózia; (2) co tak bardzo ucieszyło świnki?; (3) gdzie najbardziej lubią bawić się świnki?; (4) jak maja na imię króliki?; - Kicek i Wicek; (5) co się stało gdy króliki wyszły na spacer?; (6) co wywąchały króliki?; (7) dlaczego schrupanie marchewek wcale nie będzie takie łatwe?; (8) jak zakończył się wyścig?...dlaczego? |
- dzieci siadają na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania; - dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela; - dzieci odpowiadają na stawiane przez nauczyciela pytania.
- dzieci stają na dywanie w rozsypce;
- dzieci zataczają wiatraczki i sprawdzają, czy mają wystarczająco dużo miejsca;
- dzieci-myszki na hasło: „Kot jest!” przysiadają, obejmując kolana z nisko spuszczoną głową, „Kota nie ma!” - biegają swobodnie w różnych kierunkach. - dzieci biegają na czworakach w różnych kierunkach, następnie zatrzymują się i prostują, wyciągając ręce aż do zupełnego wyprostuj (wspinanie się po ścianie); - dzieci ustawione na jednym końcu sali naprzeciwko nauczyciela, na sygnał: „Kici, kici!” biegną do przodu, a na klaśnięcie natychmiast się zatrzymują; - dzieci-koty przechodzą z jednej strony na drugą, omijając po drodze kałuże, a kiedy przejdą na drugą stronę ulicy - robią koci grzbiet, a następnie powtarzają zabawę wracając na koniec kolejki.
- dzieci stają na dywanie w rozsypce;
- dzieci zataczają wiatraczki i sprawdzają, czy mają wystarczająco dużo miejsca;
- dzieci maszerują, biegają i podskakują w różnych kierunkach - konie idą stępa, biegną kłusem i galopują; - dzieci wykonują siad skrzyżny, ręce kładą na kolana oraz wykonują skłony głowy w przód i w tył, z wydłużeniem szyi i lekkim przyciąganiem brody; - dzieci wykonują siad skrzyżny, chwytają się za stopy od zewnętrznej strony, zaokrąglają plecy jak bieguny konia, huśtając się lekko w tył na plecy i w przód do siadu; - dzieci maszerują z wysokim unoszeniem kolan, w pewnym momencie konie zatrzymują się i grzebią nogą (lekko uderzają o podłogę palcami lewej i prawej nogi na zmianę); - dzieci ustawione dwójkami, jedno za drugim, tworząc wózki i konie (pierwsze podaje ręce w tył drugiemu) biegają w różnym tempie (po pewnym czasie następuje zmiana w parach); - dzieci w biegu przeskakują przez rozłożone woreczki, klocki, krążki, itp.
- dzieci siadają na dywanie;
- dzieci uważnie słuchają opowiadania czytanego przez nauczyciela; - dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela. |
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- dwie długie skakanki oraz krążki i kółka.
- woreczki, klocki, krążki itp.
- opowidanie pt. „Wielkie sprzątanie”. |
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 4 -