Prowadząca: Angelika Misiewicz Data: 5.03.2012
Konspekt zajęć dla dzieci 3-4 letnich
z grupy „Słoneczka”
oddział V
Tematyka kompleksowa: W kuchni
Temat dnia: Co jest zdrowe, a co nie każde mądre dziecko wie.
Cele ogólne.
Rozwijanie świadomości zasad zdrowego żywienia
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
Cele szczegółowe.
Dziecko:
Słucha wiersza oraz wypowiada się na temat jego treści
Wie, że warzywa i owoce zawierają cenne dla zdrowia witaminy
Rozpoznaje i nazywa produkty spożywcze oraz
Dokonuje klasyfikacji produktów ze względu na jedną cechę („zdrowe-nie zdrowe”)
Uczestniczy w zabawach z magnesem
Uogólnia klasę przedmiotów: warzywa, owoce
Rozwija analizę słuchową poprzez podział wyrazów na sylaby
Rozwija analizę wzrokową podczas wykonywania karty pracy
Przygotowuje oraz spożywa sałatkę owocową
Metody:
słowna- rozmowa kierowana
czynna- zadań stawianych dziecku, ćwiczeń
żywego słowa-wiersz
technika aktywizująca „kosz i walizeczka”
Formy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem wiersza „Chrup warzywa, jedz owoce” (Entliczek-pętliczek), wędki- magnes zawieszony na drewnianym patyku, ilustracje produktów spożywczych (warzyw, owoców i słodyczy) z metalowyni spinaczami, sylweta kosza i walizki, tamburyn, karty pracy. Składniki na sałatkę owocową (jabłka, banany, mandarynki)
Obszary podstawy programowej: 5,14.
Przebieg zajęć:
Wysłuchanie wiersza „Chrup warzywa, jedz owoce” M. Strzałkowska
Jedz owoce - jabłka, gruszki i maliny,
bo w nich siedzą pożyteczne witaminy!
Jedz banany, winogrona, poziomeczki,
pomarańcze i truskawki, i śliweczki!
Jedz owoce, pij z owoców świeży sok,
a z radości będziesz skakać cały rok!
Chrup warzywa - pomidory i rzodkiewki,
i ogórki, i cebulę, i marchewki!
Gdy pietruszka, por lub seler w zupie pływa,
też je wcinaj, bo od tego sił przybywa!
Chrup warzywa gotowane i surowe,
Bo są smaczne, a do tego bardzo zdrowe!
Jakie owoce pojawiły się w wierszu?
Jakie warzywa pojawiły się w wierszu?
Dlaczego należy jeść warzywa i owoce?
Jakie produkty zaliczamy do nie zdrowych?
Zabawy z magnesem „Co jest zdrowe, a co nie każde mądre dziecko wie”
Dzieci po kolei proszone sa o „wyłowienie” ilustracji produktów spożywczych. Następnie umieszczają obrazek w koszu lub w walizce w zależności od tego czy produkt jest zdrowy, czy nie.
Zabawa słuchowo- ruchowa
Dzieci na dźwięk tamburyna biegają. Gdy nauczyciel przestanie grać podaje nazwę warzywa bądź owocu, który dzieci dzielą na sylaby klaskając.
Karta pracy- „Połącz cienie”- 3 poziomy (w zależności od wieku i możliwości).
Poziom I- pokoloruj owoce i połącz z odpowiednimi cieniami (2 szt)
Poziom II- pokoloruj owoce i połącz z odpowiednimi cieniami (3 szt)
Poziom III- pokoloruj owoce i połącz z odpowiednimi cieniami (4 szt)
Poziom dodatkowy dla Marcina S.- wytnij warzywa i owoce. Przyklej obok dziewczynki owoce, a obok chłopca warzywa. Pokoloruj.
Wykonanie sałatki owocowej.
Rozpoznawanie owoców za pomocą zmysłu dotyku oraz węchu. Nazwanie owoców, określenie koloru oraz kształtu, umycie, pokrojenie i wymieszanie. Konsumpcja przygotowanej sałatki owocowej.