Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III
Temat: Matematyka inaczej - dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 1000.
Prowadzące: ………………………………..
Cele ogólne:
- Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 1000.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- dodawać i odejmować w zakresie 1000
- porównywać liczby w zakresie 1000
- rozwiązywać proste i złożone zadania tekstowe w zakresie 1000
- wykorzystywać umiejętności matematyczne w zabawach i grach matematycznych
- odczytywać i pisać liczby w zakresie 1000
- dodawać i odejmować liczby w zakresie 1000 z przekraczaniem dwóch progów
Metody:
- metoda podająca (objaśnienie, instrukcja)
- metoda praktyczna (praktycznego działania, ćwiczenia)
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy
- metoda problemowa (gry i zabawy dydaktyczne)
Formy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: zadania tekstowe, zabawy i gry matematyczne: Żywe liczby, Trójkąty (trójkąty z liczbami), Zagadka szyfr.
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjne
Przywitanie dzieci
Sprawdzenie obecności
Podanie tematu lekcji do zeszytów uczniów
Wprowadzenie
Zapisanie na tablicy działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 100.
Rozwiązywanie przez dzieci zapisanych działań - utrwalenie umiejętności wykonywania działań w zakresie 100
Zapisanie na tablicy liczby 321 - przypomnienie pozycji setek, dziesiątek i jedności.
Podanie przykładowych liczb trzycyfrowych - ćwiczenia w ustalaniu pozycji setek, dziesiątek i jedności przez uczniów.
Zabawa Żywe liczby
Pięcioro uczniów wychodzi na środek klasy, każdy dostaje od nauczyciela karteczkę z zapisaną liczbą- 100, 200, 400, 800, 900). Następnie uczniowie prowadzą ze sobą rozmowę: „Jestem liczbą 100 jestem od ciebie mniejsza o 300” itp.
Realizacja nowego tematu
Zabawa Zagadka szyfr
Samodzielne rozwiązywanie przez uczniów działań i odnajdywanie do tej liczby zaszyfrowanej litery.
Dodawanie i odejmowanie pełnymi setkami.
Rozwiązywanie zadań tekstowych, wykonywanie działań sposobem podanym przez nauczyciela np. 640+80=600+40+80=
640-80=500+180-40=
Wykonywanie działań znajdujących się na tablicy nowo poznanym sposobem wskazanym przez nauczyciela, zapisywanie rozwiązań w zeszycie.
I SPOSÓB
540+221= 540+200+20+1=740+20+1=760+1=761
557-117= 557-100-50-7=
II SPOSÓB
446+28= 446+20+8=466+8=
364-28=364-20-8=344-8=330+14-8=330+6=
Uczniowie wybierają łatwiejszy dla siebie sposób wykonywania - praca samodzielna
Zabawa Trójkąty
Każdy uczeń ma cztery pary trójkątów z liczbami i cztery znaki mniejszości oraz większości.
Zadaniem uczniów jest wstawienie odpowiedniego znaku pomiędzy trójkąty.
Zakończenie
Rozmowa na temat nowo poznanych treści
Zadanie domowe: karty pracy rozdane przez nauczyciela - objaśnienie poleceń