Tomasz Szczygieł Mielec, 29 września 1998 Fizyka z inf.
Konspekt do lekcji informatyki w klasie VIIIc
w Szkole Podstawowej nr 7 w Mielec.
Prowadzący : Tomasz Szczygieł
Data : 30 września 1998
Temat lekcji : WINDOWS - wprowadzenie.
Czas : 45 minut
Cele lekcji:
Zapoznanie uczniów z systemem Windows.
Środki dydaktyczne:
Komputer z zainstalowanym systemem WINDOWS 3.0, WINDOWS 3.1, WINDOWS 95.
czynności nauczyciela |
czynności ucznia |
Uczniowie uruchamiają komputery. Następnie z menu Start wybierają polecenie Pomoc. Na karcie Spis treści włączają polecenie Przedstawienie programu Internet Eksplorer → Przewodnik: Windows 95 w 10 minut. Uczniowie kożystający z komputerów ze starszymi wersjami Windows Uruchamiają Menedżera plików. Następnie nauczyciel omawia posczególne elementy menu plik, po omówieniu uczniowie przechodzą do wykonywania ćwiczenia.
Utwórz następującą strukturę folderów:
W przypadku kłopotów z wykonaniem ćwiczenia uczniów przy komputerach z systemem Windows w języku polskim zaznajamiam z Pomocą dostępną w programie. Natomiast uczniom przy komputerach z anglojęzycną wersją Windows udzielam szczegółowych wskazówek. Teraz proszę uruchomić program Paint i każdy z uczniów ma wykonać swój rysunek, który umieszcza w folderze o swoim imieniu.
Następnie każdy z uczniów ma napisać krótki tekst w programie WordPad i zachować w folderze Zadania/Fizyka lub Zadania/Chemia. Każdy plik ma się znajdować w innym folderze.
Proszę przenieść pliki z zadaniami do folderu zadania a następnie usunąć foldery: Obrazki.
Następnie proszę o pokazanie zawartości Kosza.
Proszę odzyskać folder Obrazki.
Proszę skasować wszystkie foldery utworzone na lekcji.
|
Uczniowie wykonują, a następnie postępują według poleceń znajdujący się na ekranie monitora.
Uczniowie wykonują.
Uczniowie wykonują.
Uczniowie wykonują.
Uczniowie wykonują. Uczniowie klikają myszką na ikonie Kosz.
Uczniowie wybierają menu Plik → Przywróć.
Uczniowie wykonują. Następnie wyłączają komputery i wychodzą na przerwę. |
Wnioski:
Lekcja mimo znacznej rozbieżności pomiędzy poszczególnymi wersjami systemu Windows przebiegała sprawnie i szybko. Uczniowie nie mieli kłopotów z wykonaniem ćwiczenia, zarówno pracujący z programem Windows 95 lub 3.1 jak i pracujący z Windows 3.0. Zamierzony cel został osiągnięty.
1