Żuraw i czapla, Scenariusze lekcja język polski klasa IV


Temat: Historia pewnej miłości, czyli „ Żuraw i czapla” J. Brzechwy.

Cele lekcji- uczeń:

rozumie treść i odczytuje ogólny sens utworu;

doskonali technikę czytania z podziałem na role;

układa punkty planu wg kolejności chronologicznej;

odczytuje hasło wynikające z rebusu;

opowiada odtwórczo treść utworu;

uzupełnia tekst zaproszenia informacjami: kto?, kogo?, gdzie?, w jakim celu?, kiedy? - zaprasza;

zna zasady kulturalnego zachowania.

Metody: praca w grupach, indywidualna, zespołowa.

Pomoce dydaktyczne: ksero wiersza J. Brzechwy dla każdego ucznia, tekst zaproszenia do uzupełnienia, zestawy z punktami planu wydarzeń dla każdego ucznia, karty pracy dla grup, rebus na dużym kartonie.

Plan lekcji:

1.Powitanie uczniów.

2.Rozwiązanie rebusu.

3.Uświadomienie uczniom celów lekcji i zapis tematu.

4.Wzorowe odczytanie wiersza przez nauczyciela.

5.Wyodrębnienie postaci i narratora ( opowiadacza).

6.Czytanie fragmentu wiersza z podziałem na role.

7.Układanie punktów planu wydarzeń wg kolejności chronologicznej.

8.Opowiadanie treści utworu ( chętny uczeń).

9.Uzupełnienie tekstu zaproszenia w pracy grupowej.

10.Odczytanie wyników pracy uczniów ( ewentualne poprawki).

11.Ocena pracy uczniów- podsumowanie.

12.Praca domowa.

13.Pożegnanie uczniów.

Przebieg lekcji:

1.Powitanie uczniów i sprawdzenie obecności.

2.Nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie rebusu przedstawionego na kartonie.

( HASŁO: Żuraw i czapla)- załącznik nr 1.

3.Uświadomienie uczniom celów lekcji:

Na dzisiejszych zajęciach poznamy wiersz J. Brzechwy pt. „ Żuraw i czapla”

i spróbujemy pomóc bohaterom w rozwiązaniu ich problemu.

4.Zapis tematu lekcji na tablicy i w zeszytach.

5.Rozdanie kserokopii wiersza z poleceniem uważnego śledzenia tekstu podczas

czytania nauczyciela.

6.Odpowiedzcie na pyt.: Ilu bohaterów występuje w tym wierszu? (dwoje)

Które fragmenty tekstu pomogły wam w odpowiedzi na

poprzednie pytanie? ( wypowiedzi żurawia i czapli).

7.Spróbujmy teraz przeczytać fragment wiersza z podziałem na role:

chłopcy czytają wypowiedzi żurawia, dziewczęta słowa wypowiadane przez

czaplę, n- ciel pełni funkcję narratora. Uczniowie wspólnie z nauczycielem

ustalają, który fragm. będzie czytany i dokonują podziału tekstu na role.

8.Następnie mają za zadanie ułożyć w kolejności chronologicznej punkty planu

wydarzeń, które otrzymują w kopercie w formie pociętych pasków- zał. nr 2.

9.Sprawdzenie poprawności wykonania zadania: chętni uczniowie czytają

głośno punkty planu wg kolejności ustalonej samodzielnie- nauczyciel

dokonuje korekty ewentualnych błędów (uczniowie mogą wzrokowo

sprawdzić poprawność dzięki arkuszowi z punktami w odpowiedniej

kolejności) i prosi uczniów o wklejenie planu do zeszytów.

8. O czym opowiada utwór J. Brzechwy? Opowiedzcie krótko( chętny uczeń).

9.Dlaczego żuraw i czapla nie wzięli ślubu? Na czym polega problem ich

problem? ( I żuraw, i czapla są uparci. Gdy prosi żuraw, czapla nie chce o nim

słyszeć i na odwrót. Każdy chce postawić na swoim i dlatego nie mogą się

pogodzić).

10.Podział uczniów na czteroosobowe grupy. Rozdanie kart pracy( zał. nr 3).

W razie potrzeby objaśnienie poleceń.

11.Prezentacja wyników pracy. Wprowadzenie ewentualnych poprawek.

12.Ocena pracy grup. Podsumowanie.

13.Zadanie pracy domowej.

W tekście wiersza podkreśl wszystkie wyrazy z głoską „ż”.

14.Pożegnanie uczniów.

ZAŁĄCZNIK NR 2:

Żuraw zauważa piękną czaplę i prosi ją, aby została jego żoną.

Czapla nie chce mieć za męża żurawia.

Żuraw obraża się.

Czapla decyduje się spełnić prośbę i odwiedza żurawia.

Żuraw niegrzecznie traktuje gościa i stwierdza, że niepotrzebnie tyle „papla”.

Czapla obraża się.

Żuraw decyduje się przeprosić czaplę.

Czapla obraźliwie nazywa swojego gościa „ laskonogim”.

Żuraw obraża się po raz drugi.

Czapla stwierdza, że nie jest już taka młoda i powinna wyjść za mąż za żurawia.

Zwierzęta nie biorą ślubu, choć wciąż do siebie przychodzą.

ZAŁĄCZNIK NR 3:

1.Pomóżcie żurawiowi w kłopocie. Może, gdy czapla dostanie zaproszenie na romantyczną kolację, zgodzi się zostać żoną żurawia.

Uzupełnijcie wspólnie podany niżej tekst zaproszenia. Pamiętajcie, że w tej formie pisemnej muszą się znaleźć takie informacje, jak:

kogo zapraszamy;

w jakim celu ( kolacja, uroczystość);

kiedy i gdzie ma się odbyć spotkanie;

kto zaprasza ( podpis)

ZAPROSZENIE

Mam zaszczyt zaprosić panią................................. na ........................

( kogo?) (co?)

nad brzegiem............................,która rozpocznie się o .........................

(czego?) (Której godzinie?)

Będę bardzo szczęśliwy, jeśli przyjmie Pani moje zaproszenie.

.......................................

(kto zaprasza? podpis)

Każdy uczeń otrzymuje tekst zaproszenia, który, po uprzednim uzupełnieniu, wkleja do zeszytu.


