Konspekt lekcji do lektury klasy piątej - Tajemniczy ogród E. Burnett.
Temat: Czy Dick mógłby zostać Twoim przyjacielem?
J.m.: 90 min.
Cele:
poznawczy- Zapoznanie uczniów z wyglądem i cechami wewnętrznymi postaci.
kształceniowy - Kształcenie wnikliwości obserwacji i oceny postaci.
Praktyczne wykorzystanie własnych notatek z lektury.
Ćwiczenia w wyszukiwaniu cytatów w obszernym tekście.
(Pisanie planów dekompozycyjnych własnej wypowiedzi).
wychowawczy - Budzenie przekonania, że życie w zgodzie z naturą i potrzeba przyjaźni jest
wartością nadrzędną.
Metoda: słowna - podająca.
Formy pracy: indywidualna, praca w grupach.
Środki dydaktyczne: teksty lektury Tajemniczy ogród.
Przebieg lekcji:
1 Zapisanie tematu.
2. Tok postępowania i próba charakterystyki - nauczyciel zadaje (zawiesza na tablicy) pytania,
a uczniowie odczytują odpowiednie cytaty i odpowiadają na pytania (po korekcie samodzielnie
zapisują do zeszytu).
PYTANIA |
ODPOWIEDZI |
Kim był Dick? |
Dick był bratem Marthy, jednym z dwanaściorga rodzeństwa (s. 34). |
Ile miał lat? |
Miał dwanaście lat. |
Jak wyglądał? |
Chłopiec miał zabawną i miłą powierzchowność. (94). Jego czupryna była ruda i kędzierzawa. (96). Twarz miał zabawną o czerwonych policzkach, zadartym nosku i okrągłych oczach. Czerwone, wyraźnie zarysowane usta sprawiły, że jego uśmiech opromieniał całą twarz (96). |
Jak się ubierał? |
Był schludnie ubrany (94), odzież miał połataną (96). Nosił grube i ciężkie buty (199). |
Jak zachowywał się wobec przyrody, natury? |
Nie zważał na deszcz, bo wtedy mógł widzieć przeróżne rzeczy, których nie ujrzy w pogodne dni (53). Czuł zapach czystej, świeżej ziemi, rosnących roślin po deszczu na wiosnę. W czasie deszczu kładł się na wrzosowisku pod krzakiem i słuchał szmeru spadających na wrzosy kropli (106). Potrafił upodobnić się do drzewa, trawy lub krzewu (159). |
Jaki była dla zwierząt? |
Oswoił źrebaczka (34), zaprzyjaźnił się z nim. Uratował od zatopienia młodego liska, gawrona (53). Lubią go ptaki, króliki, dzikie owce, kuce, lisy (63). Umiał porozumieć się ze zwierzętami - ćwierkał jak ptak (97). |
Dick - ogrodnik. |
Potrafił kwiaty z ziemi wyczarować (82). Znał się na różnych gatunkach kwiatów i ich wymaganiach (97). Był znawcą róż (103). Miał zmysł estetyczny (107). |
Jaki był dla innych ludzi? |
Zawsze dochowywał tajemnicy (99). Był szczery (104), prawdomówny (160), miły, grzeczny - anioł (169), pracowity (244). Kochał matkę (158). Pocieszał innych w nieszczęściu (161). Troszczył się o Colina, dopingował go do chodzenia (217), do ćwiczeń (238). Posiadał życiową mądrość (184). Wobec ludzi nie czuł skrępowania ani zawstydzenia (200). Był dobrym czarodziejem (216). |
Jak oceniasz Dicka? |
- uczniowie odpowiadają na pytania na lekcji uzasadniając swą wypowiedź (zapis do zeszytów) - prezentacja; lub - uczniowie krótko odpowiadają. na pytania (korekta) i w domu zapisują dłuższą kilkuzdaniową wypowiedź |
3. Sporządzenie planu dekompozycyjnego - jednolita, równoważnikowa forma językowa punktów (praca
w grupach dwuosobowych).
1/ Przedstawienie postaci.
2/ Wiek chłopca.
3/ Wygląd zewnętrzny.
4/ Ubiór.
5/ Dick wobec przyrody.
6/ Dick i zwierzęta.
7/ Dick jako ogrodnik.
8/ Stosunek chłopca do innych ludzi.
9/ Mój stosunek do tej postaci.
3. Podsumowanie, ocena najaktywniejszych uczniów.