choroby uniknac, dydaktyka, przyroda, klasa IV


Patryk Matys

III r. BiG

Konspekt lekcji przyrody

Klasa: IV

Dział: Kiedy zachorujesz

Temat: Choroby, których możemy się łatwo ustrzec.

Zakres treści:

-choroby wywoływane przez pasożyty,

-budowa pasożytów,

-drogi zakażenia,

-zatrucia pokarmowe,

-choroby odzwierzęce.

Cel ogólny: Uczeń zna ogólną charakterystykę zatruć pokarmowych, chorób pasożytniczych i chorób odzwierzęcych oraz sposoby zapobiegania.

Cele szczegółowe:

A. Zapamiętywanie wiadomości:

-wyjaśni pojęcia: zatrucie pokarmowe, pasożyt,

-wymieni przyczyny zatruć pokarmowych i chorób pasożytniczych,

-poda przykłady pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych,

-wymieni sposoby zabezpieczania żywności przed zepsuciem,

-wymieni przykładowe choroby odzwierzęce.

B. Zrozumienie wiadomości:

-wskaże przykłady wpływu mikroorganizmów na psucie się żywności,

-wskaże drogi zakażenia przez pasożyty.

C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:

-sklasyfikuje pasożyty na zewnętrzne i wewnętrzne,

-scharakteryzuje objawy zatruć pokarmowych, chorób pasożytniczych i chorób odzwierzęcych.

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:

-przewiduje skutki braku dbałości o własne zdrowie.

Postawy:

-wykazuje dbałość o swoje zdrowie,

-wykazuje zainteresowanie otaczającym go środowiskiem,

-odczuwa potrzebę pogłębiania swojej wiedzy przyrodniczej i zachęca do tego innych.

Metody pracy:

pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.

Formy pracy:

praca indywidualna, praca grupowa.

Środki dydaktyczne:

-podręcznik,

-karta pracy.

Literatura dla nauczyciela:

- M.Marko-Worłowska, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy czwartej”. Nowa Era. Warszawa, 2003

-

Literatura dla ucznia:

-M.Marko-Worłowska, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy czwartej”. Nowa Era. Warszawa, 2003.

-

Notatka:

  1. karta pracy.

Ogniwa lekcyjne

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Sprawy organizacyjne

5min

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.

Odpytanie z lekcji poprzedniej.

Sprawdzenie pracy domowej.

Przywitanie nauczyciela.

Faza wprowadzająca

3min

Prosi o wyjaśnienie pojęcia zatrucie pokarmowe.

Wskazany uczeń odpowiada.

Faza realizacyjna

25min

Poleca uczniom odszukanie w podręczniku i podanie przyczyn i skutków zatruć pokarmowych.

Wpływ mikroorganizmów na psucie się żywności-pogadanka.

Sposoby zabezpieczania produktów spożywczych przez psuciem się-miniwykład.

Nauczyciel dzieli klasę na 5 grup i każdej przydziela 1 chorobę do opracowania(przyczyny, drogi zakażenia, objawy, sposoby zapobiegania):

Grupa I -salmonella

Grupa II -owsica

Grupa III -grzybice

Grupa IV -wszawica

Grupa V -wścieklizna.

Nauczyciel koryguje błedy, uzupełnia wypowiedzi uczniów i dokonuje podsumowania pracy grup.

Szukają w podręcnziku i podają przyczyny i skutki(objawy) zatruć pokarmowych.

Uczniowie pracują w grupach, a następnie prezentują wyniki swojej pracy na forum klasy.

Faza podsumowująca

10min

Rozdaje uczniom karty pracy i poleca wykonanie zamieszczonych tam zadań.

Uczniowie rozwiązują zadania.

Praca domowa

2min

Dla wszystkich: opisz przyczyny i objawy zatruć pokarmowych.

Dla chętnych: wyjaśnij, dlaczego nie należy podchodzić blisko, głaskać i karmić z ręki dzikich zwierząt?


