KOLANA KOŚLAWE to samo -mniej, Szkoła, gimnastyka korekcyjna1


KONSPEKT NR 2

KONSPEKT LEKCJI Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

WADA: Koślawość kolan i stóp

TEMAT: Nauka gry „przerzucanie piłek”

CELE GŁÓWNE:

UMIEJĘTNOŚCI:

- wyrabianie odruchu i nawyku prawidłowego ustawiania i obciążania nóg i stóp.

WIADOMOŚCI:

DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH:

- Wdrażanie uczniów do samodzielnego wykonywania ćw. Korekcyjnych po zajęciach lekcyjnych.

MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna

WIEK ĆWICZĄCYCH: 10 lat

PRZYBORY : piłki do siatkówki, stojaki, laski gimnastyczne, ławeczki.

LICZBA ĆWICZĄCYCH -11

CZAS -45 minut

Metody realizacji zadań ruchowych: Pogadanka, Zabawowa-klasyczna, Bezpośredniej celowości ruchu, Zadaniowa- ścisła, Naśladowcza- ścisła.

Formy prowadzenia zajęć:

0x08 graphic
TOK LEKCJI.

ZADANIA

SZCZEGÓŁOWE.

CZAS

DOZOWANIE

UWAGI

ORGANIZACYJNO METODYCZNE

Część I

1.Ćw. organizacyjno-

porządkowe

1.Zbiórka,sprawdzenie obecności.

2.Sprawdzenie gotowości do zajęć.

3.Podanie tematu lekcji.

4. Teoretyczne wprowadzenie i omówienie zajęć.

2- min.

Dzieci przyjmują prawidłową postawę ciała w siadzie skrzyżnym.

2. Ćw. ożywiające z elementami korektywnymi.

Podział ćwiczących na dwie grupy. Każda grupa maszeruje w rzędzie w postawie skorygowanej, wzdłuż narysowanej linii.

Zabawa „kto pierwszy” -uczestnicy zabawy siedzą w dwóch grupach na dwóch przeciwnych liniach, w siadzie skrzyżnym. Na sygnał prowadzącego przechodzą na czworakach na linię przeciwników, ustawiając się w siadzie skrzyżnym, z ramionami ułożonymi w skrzydełka . drużyna która pierwsza się ustawi zdobywa punkt.

3 min.

Podczas marszu krawędzie zewnętrzne stóp dotykają linii.

Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zabawy oraz na poprawne ustawienie stóp podczas czworakowania.

Część II

4. wzmacnianie mm wysklepiających stopy, mm brzucha. Rozciąganie mm dwugłowego uda.

Ćw. RR

Wzmacnianie mm wysklepiających stopy. Wzmacnianie mm brzucha.

Ćw. Oddechowe. Rozciąganie mm przykurczonych.

Ćw. Mm brzucha i supinujących nogi i stopy.

Wzmacnianie mm wysklepiających stopy.

Wzmacnianie mm pośladkowych oraz mm osłabionych nóg

1. Pw. - siad ugięty w parach naprzeciwko siebie w odległości ok. 1,5 m. Jeden z ćwiczących stopami obejmuje piłkę, kolana rozstawione szeroko. RR oparte na podłodze z tyłu. Ruch piłki w przód do partnera.

2. Pw. -siad skrzyżny twarzą do siebie w odległości ok. 1,5 m. Jeden z ćwiczących trzyma w dłoniach piłkę. Ruch - podania piłki w parach.

3. Pw. -siad, piłka trzymana między stopami. Dłonie oparte na podłodze z tyłu. Współćwiczący w siadzie klęcznym twarzą do kolegi. Ruch -uniesienie NN z piłką nad podłogę. Współćwiczący uderzeniem dłonią w piłkę stara się wybić ją ze stóp partnera.

4. Pw. -dwaj ćwiczący w siadzie ugiętym tyłem do siebie. Każdy z ćwiczących trzyma piłkę kolanami, stopy złączone, RR wyprostowane, w dole podane partnerowi. Ruch -podnoszenie wyprostowanych RR bokiem w górę -wdech, opust RR bokiem w dół -wydech.

5. Pw. -dwaj ćwiczący siedzą twarzą do siebie. Między nimi leży na podłodze piłka. Ruch -jeden z ćwiczących obejmuje piłkę stopami z boków, drugi stawia palce stóp od góry na piłce i stara się wyciągnąć piłkę ze stóp partnera.

6. Pw. -leżenie tyłem przy ścianie . NN ugięte, stopy obejmują piłkę i przyciskają ja do ściany. Ruch -toczenie piłki po ścianie do góry i w dół.

7. Pw. - siad ugięty. RR oparte o podłogę z tyłu. Między kolanami znajduje się piłka, stopy złączone. Ruch -przejście do podporu tyłem z utrzymaniem piłki między kolanami.

15.min.

10 x

20 x

8 x

8 x

1 min

10 x

Ciężar piłki zależy od ćwiczącego.

Podczas ćwiczenia zachowana poprawna postawa . zmian ćwiczących.

Podczas ćwiczenia wydłużenie kręgosłupa jak najwyżej.

Współćwiczący może dotykać piłki tylko palcami stóp

Podczas leżenia RR ułożone w „skrzydełka”.

Biodra powinny być uniesione do linii łączące barki i kolana

5. Wzmacnianie mm wysklepiających stopy oraz mm brzucha.

Zabawa „toczenie piłki stopami” - uczestnicy zabawy siedzą na podłodze, twarzami do prowadzącego. NN mają ugięte w kolanach, w rozkroku i uniesione nad podłogę. Przed każdym leży piłka do siatkówki. Na sygnał prowadzącego wszystkie dzieci odpychają piłkę stopami i toczą ją raz w stronę stopy prawej , raz lewej. Jeżeli piłka ucieknie , to należy ją ponownie ułożyć między nogami i kontynuować zabawę.

2 min

Piłki nie wolno dotykać rękoma. Prowadzący wyróżnia dziecko najlepiej wykonujące zadanie.

6 .wzmacnianie mm wysklepiających stopy oraz mm brzucha. Rozciąganie mm przykurczonych.

Zabawa „wspinanie się po drzewie” -uczestnicy zabawy siedzą na podłodze w rozkroku, z ugiętymi nogami. Każde dziecko trzyma dłońmi ustawioną przed sobą laskę. Na hasło prowadzącego wszyscy uczestnicy „ wychodzą na drzewo”, trzymając stopy przy lasce . stopy przestawiają coraz wyżej. Po dojściu na „czubek drzewa” dzieci w ten sam sposób „ schodzą.”

5 min

Palce stóp powinny być cały czas zawinięte ma lasce. Prowadzący wyróżnia dziecko najładniej „ wchodzące i schodzące”.

7. Rozciąganie mm przykurczonych. Wzmacnianie mm wysklepiających stopy.

Zabawa „postaw laskę na podłodze” -uczestnicy zabawy siedzą na ławeczce, trzymając dłońmi za boki ławeczki. Przed każdym leży laska gimnastyczna. Na sygnał prowadzącego wszystkie dzieci stopami starają się ustawić laskę pionowo na podłodze. Kto najszybciej ustawi laskę w pionie, ten wygrywa.

4 x 3 min

Podczas zabawy należy zachować poprawną postawę.

8. Rozciąganie przykurczonych nóg i stóp. Kształtowanie nawyku postawy skorygowanej.

Zabawa „wyścig z piłkami” -uczestnicy zabawy podzieleni są na dwie drużyny. Członkowie każdej z drużyn stoją w rzędzie przed linią startu. Pierwsza osoba z każdej drużyny trzyma piłkę miedzy kolanami i na sygnał prowadzącego rozpoczynają bieg do stojaka, omijają go i wracają do swoich drużyn. Na linii startu -mety ćwiczący przekazują piłkę następnej osobie z drużyny i zajmuje miejsce na końcu rzędu w siadzie skrzyżnym. Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończyła zadanie i miała jak najmniej upadków piłki na podłogę.

3 min

9. Rozciąganie przykurczonych mięśni nóg i stóp. Wzmacnianie mm brzucha.

Zabawa „ przerzucanie piłek” -uczestnicy podzieleni są na dwie drużyny. Każda z nich znajduje się na jednaj połowie boiska, które przedzielone jest ławeczką. Wszyscy przyjmują pozycje w siadzie ugiętym. Trzy osoby z każdej drużyny trzymają piłkę podeszwami stóp. Na sygnał prowadzącego uczestnicy przerzucają piłkę na stronę przeciwnika za ławeczkę. Każdy z nich może dowolnym sposobem poruszać się po piłkę, ale musi przyjąć pozycję siadu ugiętego, aby chwycić ja podeszwami stóp i przerzuci na przeciwną stronę.

5 min

Część III

1. kształtowanie prawidłowego stawiania nóg i stóp

Pw. - stanie . Na podłodze narysowana linia. Postawa skorygowana. Ruch -marsz, z akcentowaniem dotknięcia podłogi palcami stóp

1,5 min

2. Ćw. ułatwiające nawyk prawidłowej postawy

Pw. -stanie tyłem do drabinek, pięty, pośladki, plecy i głowa dotykają drabinki. Ruch 0krok do przodu, próba samodzielnego stania i utrzymania pozycji skorygowanej. Po chwili powrót do pozycji wyjściowej.

1,5 min

Zwrócenie uwagi na prawidłowe obciążenie nóg i stóp.

3. Ćw. organizacyjno-

porządkowe

Sprzątanie przyborów i przyrządów. Omówienie zajęć

1,5 min

Przypomnienie o prawidłowym ustawieniu nóg i stóp w każdym momencie.


