Techniki mnemoniczne
Scenariusz nr 4
Cele:
Uczeń:
jest pozytywnie nastawiony do chęci udoskonalenia swojej pamięci
poznaje kolejne sposoby ułatwiające zapamiętywanie (wykorzystanie jak największej ilości zmysłów)
wierzy coraz bardziej w swoje siły
Przebieg zajęć:
Zabawa w kręgu - „Powiedz wyraz i dodaj do niego gest”. Dzieci kolejno w kole mówią wymyślony przez siebie wyraz i wykonują wymyślony gest. Kolejna osoba musi to powtórzyć i sama coś wymyślić, itp.
Krótkie ćwiczenie utrwalające poznany na poprzednich zajęciach sposób zapamiętywania.
Dzieci otrzymują kartki. Nauczycielka mówi 6 wyrazów, powoli, w takim tempie, aby uczniowie zdążyli wymyślić swoją historyjkę. Po czym dzieci zapisują zapamiętane słowa we właściwej kolejności. Sprawdzenie wykonanego zadania. Pozytywna motywacja.
Nauczycielka uświadamia uczniom, że oprócz wyobrażenia sobie obrazu w zapamiętywaniu dużą rolę odgrywa również dołączenie do zapamiętywania odczucia smaku, zapachu, ruchu oraz wyolbrzymanie zapamiętywanej rzeczy.
Po podaniu kilku przykładów przez nauczycielkę, ćwiczą dzieci. Nauczycielka kolejno podaje wyrazy, a uczniowie głośno omawiają swoje wyobrażenia wykorzystując do tego jak największą ilość zmysłów.
Ćwiczenia j/w lecz indywidualnie na karteczkach. Nauczycielka podaje powoli
7 wyrazów:
krasnoludek
baloniki
chmury
lody
truskawka
domy
niebo
Następnie opowiada krótką historyjkę dzięki, której można łatwo zapamiętać dane wyrazy, kładąc duży nacisk na uaktywnienie jak największej ilości zmysłów.
Techniki mnemoniczne - scenariusz 4 c.d.
Oto ona:
Wyobraź sobie krasnoludka. Nosił czerwone ubranko i miał czerwoną czapeczkę. Pewnego razu wyszedł na spacer. Maszerując po ulicach miasta nagle krasnoludek zauważył na wystawie sklepowej kolorowe baloniki. Wszedł do sklepu i kupił jeden wielki, różowy balon. Nagle balon wzbił się w powietrze i poszybował blisko chmur. Przyjrzał się i zauważył, że chmura przypomina lody z bitą śmietaną. Wyobraź sobie siebie jedzącego słodkie, zimne lody. Wewnątrz lodów znajdujesz czerwoną truskawkę. Czujesz jej zapach. Przykładasz truskawkę do ust i zjadasz ją. Jest bardzo soczysta. Wydaje ci się, że unosisz się nad domami. Czujesz się jak w niebie.
Zdaniem dzieci jest spisanie kolejno zapamiętanych wyrazów.
Kontrola i ocena - wzmocnienie pozytywne.
Opracowała: Iwona Jacek
2