Przygotowała: Anna Krupa-Achtelik
Scenariusz lekcji wychowawczej
Temat: Zdrowy styl życia
Celem lekcji jest kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej, takich jak: promocja aktywności ruchowej, zróżnicowany i zbilansowany sposób odżywiania się, radzenie sobie ze stresem, rezygnacja z uzależnień.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- podaje przykłady czynników sprzyjających i zagrażających zdrowiu
- potrafi dokonać analizy swojego aktualnego stylu życia
- potrafi zaplanować zmiany w swoim stylu życia wpływające korzystnie na zdrowie
- jest przekonany o wpływie własnego stylu życia na swoje zdrowie
- potrafi pracować w grupie
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Metody pracy: metody aktywizujące, burza mózgów, miniwykład.
Pomoce:
- załączniki (zdrowie i jego aspekty, koło czynników zdrowia, zdrowy styl życia oraz jak prowadzić zdrowy styl życia - główne zadania)
- broszura „trzymaj formę”
- karty pracy dla ucznia (mój aktualny styl życia, plan zdrowego stylu życia)
- karteczki samoprzylepne (dla każdego ucznia po 2)
Przed rozpoczęciem zajęć nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi dwie karty pracy i po dwie karteczki samoprzylepne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wstęp nauczyciela dotyczący zdrowia.
„Często słyszymy, ze zdrowie jest największym skarbem człowieka. Co kryje się pod pojęciem zdrowia? Co Wam kojarzy się z tym słowem i jak Wy je rozumiecie?”.
2. Burza mózgów - uczniowie podają swoje propozycje pojęcia „zdrowie”, które nauczyciel zapisuje na tablicy (kilka przykładów).
3. Porównanie wypowiedzi uczniów z definicją zdrowia według Światowej Organizacji Zdrowia - załacznik 1.
4. Miniwykład nauczyciela na temat aspektów zdrowia.
„W definicji zdrowia zawarte są takie pojęcia jak zdrowie fizyczne, psychiczne, społeczne. Jak należy je rozumieć?”- nauczyciel na podstawie foliogramu wyjaśnia krótko znaczenie tych pojęć.
5. Miniwykład nauczyciela na temat czynników zdrowia. Każdy z nas chce żyć długo zdrowo i szczęśliwie. Jak to osiągnąć? Okazuje się, że bardzo wiele zależy od nas samych. Na zdrowie ma wpływ wielu różnorodnych czynników, które można podzielić na cztery grupy.” - nauczyciel na podstawie załacznika . omawia koło czynników zdrowia według Lalonde.
6. Burza mózgów - co rozumiemy pod pojęciem „stylu życia”? - uczniowie podają swoje propozycje - najciekawsze zapisują na tablicy.
7. Ćwiczenie „Mój aktualny styl życia”.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie wypełnili karty pracy 1, wyrażenia charakteryzujące ich aktualny styl życia. Chętni uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy.
8. Miniwykład nauczyciela dotyczący omówienia wykonanego ćwiczenia.
„Istnieją różne style życia - niektóre sprzyjają zachowaniu zdrowia, inne zagrażają.
Współczesna wiedza o człowieku pozwala ustalić potencjalną długość życia na 100 - 120 lat. Jeżeli jeszcze tego wieku nie dożywamy, dzieje się tak na skutek różnych, popełnianych przez nas błędów dotyczących właśnie stylu życia. Oznacza to, że robimy pewne rzeczy, które nam szkodzą, albo nie robimy innych, które są dla nas korzystne.”
9. Ćwiczenie „Zachowania sprzyjające i zagrażające zdrowiu”.
Nauczyciel prosi aby każdy z uczniów na jednej z karteczek samoprzylepnych napisał jeden przykład zachowania sprzyjającego zdrowiu, a na drugiej zagrażającego zdrowiu.
W tym czasie nauczyciel dzieli miejsce na tablicy na dwie części podpisując je:
- zachowania sprzyjające zdrowiu
- zachowania zagrażające zdrowiu
Uczniowie po wykonaniu ćwiczenia podchodzą do tablicy i przyklejają karteczki ze swoimi propozycjami w odpowiednie miejsca.
Chętny uczeń odczytuje z tablicy wyniki ćwiczenia.
10. Miniwykład nauczyciela na temat wskazówek w jaki sposób prowadzić zdrowy styl życia.
„ Aby osiągnąć sukces w prowadzeniu zdrowego stylu życia, należy spośród wielu zachowań prozdrowotnych wybrać kilka najważniejszych celów i zadań i konsekwentnie je realizować. Największe powodzenie możemy osiągnąć poprzez następujące działania:” - nauczyciel omawia je prezentując załącznik 3 i 4.
12. Ćwiczenie „Mój własny healthplan” (planu zdrowego stylu życia).
Nauczyciel poleca uczniom, aby uzupełnili kartę pracy 2 dla ucznia podając po jednej propozycji zmian. W razie potrzeby udziela wskazówek jak ją uzupełnić .
Jeśli nie starczy czasu na lekcji, uczniowie mogą opracować kartę w domu i przynieść na następną lekcję.
13. Podsumowanie - nauczyciel dzieli klasę na grupy 4-5 osobowe i prosi żeby każda z grup na podstawie kart nr.2 przygotowała w formie plakatu dekalog zdrowego trybu życia, który po wyznaczonym czasie zostanie przedstawiony w klasie.
Załącznik 1.
ZDROWIE to nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego.
ASPEKTY ZDROWIA
ZDROWIE FIZYCZNE
Prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wszystkich jego układów i narządów.
ZDROWIE PSYCHICZNE
Zdrowie umysłowe i emocjonalne (jasne logiczne myślenie, rozpoznawanie i wyrażanie uczuć, radzenie sobie ze stresem, lekami).
ZDROWIE SPOŁECZNE
Zdolność do utrzymywania prawidłowych relacji z innymi ludźmi oraz pełnienia ról społecznych.
ZDROWIE DUCHOWE
Związane z wierzeniami i praktykami religijnymi lub przestrzeganiem własnych zasad, zachowań i sposobów utrzymywania wewnętrznego spokoju.
Załącznik 2.
KOŁO CZYNNIKÓW ZDROWIA
wg Lalonde
Czynniki zdrowia:
10% - opieka medyczna
16% - czynniki genetyczne
21% - środowisko
53% - styl życia
(powyższe dane najlepiej przedstawić w postaci diagramu kołowego)
Załącznik 3.
STYL ŻYCIA to zachowania zdrowotne, postawy, działania i ogólna filozofia życia.
Zależy on od wielu czynników:
* środowiska
* norm społecznych i kulturowych
* warunków, w których żyje człowiek i społeczność, do której należy
* osobistych przekonań i wartości
ZDROWY STYL ŻYCIA to świadome zachowania sprzyjające poprawie utrzymaniu i ochronie zdrowia.
(poniższą treść najlepiej przedstawić w formie tabeli porównawczej)
Zachowania sprzyjające zdrowiu
* aktywność fizyczna
* racjonalne odżywianie
* utrzymywanie czystości ciała i otoczenia
* zachowanie bezpieczeństwa
* radzenie sobie w sytuacjach trudnych
* radzenie sobie ze stresem
Zachowania zagrażające zdrowiu
* palenie tytoniu
* nadużywanie alkoholu
* używanie narkotyków
* ryzykowne zachowania seksualne
* brak higieny ciała
* bierny tryb życia
* nieprawidłowe odżywianie się
Załącznik 4.
Jak prowadzić ZDROWY STYL ŻYCIA?
Aby prowadzić zdrowy styl życia należy wybrać sobie konkretne cele i konsekwentnie je realizować. Największe powodzenie można osiągnąć realizując następujące zadania.
1. Właściwe odżywianie się.
Wskazania:
- dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów
- jedz codziennie produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie żywienia
- spożywaj codziennie przynajmniej 3 porcje mleka lub produktów mlecznych np. jogurty, kefiry, maślanka, sery
- ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych
- owoce i warzywa powinno się spożywać przy każdym posiłku - minimum 5 porcji
- produkty zbożowe, nalepiej te z pełnego przemiału, powinny być podstawą diety
- staraj się aby podstawą twojej diety była skrobia zawarta w pieczywie, płatkach śniadaniowych, ryżu, makaronie, ziemniakach i kaszach
2. Systematyczna aktywność fizyczna.
Wskazania:
- bądź codziennie aktywny - ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę
- stosowanie zasady 3 x 30 x 130 (co najmniej trzy razy w tygodniu ćwiczyć przez 30 minut przy wysokości tętna 130)
- systematyczne hartowanie się
- odpoczynek tylko aktywny
3. Umiejętne ograniczanie skutków stresu.
Wskazania:
- Życzliwość dla innych
- Systematyczność w realizowaniu zaplanowanych zadań
4. Wyeliminowanie uzależnień.
Wskazania:
- Rozwijanie u siebie „dzielności życiowej”
- Realizowanie własnej strategii nie ulegania nałogom (papierosy, alkohol, narkotyki)
Karta pracy dla ucznia 1.
MÓJ AKTUALNY STYL ŻYCIA
........................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
Karta pracy dla ucznia 2.
Mój plan zdrowego stylu życia.
Problem 1. Właściwe odżywianie się.
Diagnoza - jakie popełniam błędy?
…………………………………………………………………………………………………………………………
Co mogę i chcę zrobić natychmiast?
…………………………………………………………………………………………………………………………
Co chciałbym zrobić później. (Kiedy?)
…………………………………………………………………………………………………………………………
Problem 2. Systematyczna aktywność fizyczna.
Diagnoza - jakie popełniam błędy?
…………………………………………………………………………………………………………………………
Co mogę i chcę zrobić natychmiast?
…………………………………………………………………………………………………………………………
Co chciałbym zrobić później. (Kiedy?)
…………………………………………………………………………………………………………………………
Problem 3. Umiejętność ograniczania ujemnych skutków stresu.
Diagnoza - jakie popełniam błędy?
…………………………………………………………………………………………………………………………
Co mogę i chcę zrobić natychmiast?
…………………………………………………………………………………………………………………………
Co chciałbym zrobić później. (Kiedy?)
…………………………………………………………………………………………………………………………
Problem 4. Wyeliminowanie uzależnień.
Diagnoza - jakie popełniam błędy?
…………………………………………………………………………………………………………………………
Co mogę i chcę zrobić natychmiast?
…………………………………………………………………………………………………………………………
Co chciałbym zrobić później. (Kiedy?)
…………………………………………………………………………………………………………………………
Wskazówki
1. Diagnoza - należy wpisać to, co wydaje Ci się oczywiste i co możesz zaliczyć do swoich błędów.
2. Co mogę zmienić natychmiast - należy wpisać to, co chcesz i możesz rzeczywiście zmienić w swoim zachowaniu już od zaraz.
3. Co chciałbym zrobić później - wpisz to, co chciałbyś zrobić później, ale nie jesteś jeszcze na to gotowy.
Początek formularza
Dół formularza