SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH DLA GRUPY MIESZANEJ
Temat bloku: Czas na bal!
Temat zajęć: Balony i baloniki
Data: 24.01.2012
Prowadzący: Anna Szymczak
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności klasyfikowanie przedmiotów
- kształtowanie wrażliwości muzycznej
- przeżywanie radości ze wspólnej zabawy
- stwarzanie sytuacji umożliwiających dzieciom poszerzanie wiedzy, umiejętności, doświadczeń
Cele szczegółowe: Dziecko:
- liczy w zakresie 8
- klasyfikuje balony wg różnych cech
- porusza się swobodnie w rytm muzyki
- współdziała z kolegami w zabawach i przestrzega reguł
- szybko reaguje na sygnały słuchowe i dźwiękowe
- zna i śpiewa piosenkę ,,Bal baloników”
- starannie wykonuje prace plastyczne i doprowadza je do końca
- uważnie słucha utworu i udziela odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści
Metody pracy:
- podająca, problemowa, praktyczna
Formy pracy:
- indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: bajka B. Gellner ,,Balonik”, balony, papier kolorowy, klej, nożyczki, szablony balonów, nagranie piosenki ,,Bal baloników”, karty pracy.
Podstawa programowa:
-1, p.2;
- 3, p.3;
- 5 p.3,4;
- 8, p.1,4;
- 9,p. 2;
-13 p.1;
- 14, p.,2,3,4;
Przebieg zajęć:
1. Balony - ćwiczenia oddechowe. Nadmuchiwanie balonów, rozwijanie pojemności płuc.
2. ,,Bal baloników” - słuchanie piosenki. Utrwalenie słów i melodii. Wykonanie prostego układu tanecznego do piosenki.
Bal baloników
Był sobie raz balonik
niebieski w kropki złote.
Nie umiał wcale latać,
choć wielką miał ochotę.
Aż przyszła noc gwiaździsta,
noc tańca i muzyki.
Tej nocy sam karnawał
rozdawał baloniki.
Na złotych były nitkach
na cienkich, srebrnych sznurkach.
Fruwały i tańczyły
leciutko niby piórka.
Już całe miasto tańczy
walczyka w takt muzyki.
wirują nad głowami
wesołe baloniki.
3. Słuchanie bajki D. Gellner ,,Balonik”:
Idę sobie z balonikiem. On na sznurku, ja chodnikiem.
Ja jem ciasto, on nie je, tylko się do sznurka śmieje.
Skacze żaba z wielkim krzykiem:
- Będę tańczyć z balonikiem!
Smok się w smoczą głowę skrobie:
- Ja balonik wezmę sobie!
Mysz przebrała się w sukienkę:
- Chcę z balonem pójść pod rękę!
Gdy balonik tego słuchał, jeszcze bardziej się nadmuchał, wrzasnął:
- Tego już za wiele! Przecież ja się nie podzielę! Mogę pęknąć, jeśli chcecie.
lecz co wtedy mieć będziecie?
Rozmowa na temat wysłuchanej bajki. O czym była bajka? Jakie postaci w niej występowały? O co się kłóciły? Rozmowa o potrzebie zgodnego bawienia się zabawkami.
4. Rozmowa kierowana na temat balonów - różnych kształtów, wielkości, kolorów. Globalne czytanie wyrazu balony.
5. Balonikowe koła - dzieci tańczą w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie dzieci liczą ile balonów ma nauczyciel w ręce i tworzą koło składające się z tylu osób.
6. Wyścig z balonami. Dziecko otrzymuje talerz na którym leży balon. Na sygnał biegnie do mety tak szybko, na ile pozwoli mu balon. Balon nie może spaść na ziemię.
7. Balonowy pociąg. Dzieci ustawiają się jedno za drugim. Pomiędzy dzieci nauczyciel wsuwa balonik. Dzieci poruszają się w takt muzyk.
8. Balon - praca plastyczna. Wypełnianie konturu balonu papierem kolorowym. Estetyczne wykonanie pracy. Doskonalenie umiejętności posługiwania się nożyczkami, cięcie po linii koła.