Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w gr II 14.V.2008 przez Elżbietę Dubowicz
TEMAT : „ Z dziejów Polski”- zabawy twórcze zainspirowane teatrzykiem kukiełkowym
CEL OGÓLNY :
Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności
narodowej poprzez stosowanie wiedzy o kraju
rodzinnym .
Rozwijanie twórczej aktywności dziecka
CELE OPERACYJNE :
Dziecko :
udziela prawidłowej odpowiedzi na pytania dotyczące symboli narodowych i ważniejszych regionów Polski podczas rozwiązywania zagadek słownych , obrazkowych , dźwiękowych
maluje farbami na dużym formacie papieru ilustrację do wybranej legendy
pokazuje za pomocą ruchu ciała i słowa scenę z wybranej legendy polskiej
FORMY ORGANIZACYJNE :
praca z całą grupą
praca indywidualna
w małych zespołach
TECHNIKI TWÓRCZE :
ekspresja ruchowa
burza mózgów
METODY :
wg M Kwiatowskiej
czynne : -zadań stawianych do wykonania
kierowanie własną działalnością dziecka
zadań inspirujących
percepcyjne ;
uprzystępnienie sztuki
pokaz i obserwacja
słowne :
żywe słowo nauczycielki
rozmowa
instruktaż
zagadki
pedagogika zabawy
elementy Gimnastyki Mózgu Dennisona
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
Rekwizyty do legend, teatrzyk kukiełkowy, nagrania P. Czajkowskiego, ilustracje, kartony, farby, szary papier, nagrania tańców polskich, stroje
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
Powitanie „Iskierka..”
Zabawa integracyjna „Powitanka„
„O Smoku Wawelskim”- teatrzyk kukiełkowy
4.Ćw. energetyzujące - picie wody
5. Zabawy dramowe- przedstawienie scenek do znanej legendy
Składanki obrazkowe - pr. indywidualna ( herby Łodzi i W-wy flaga Polski , godło Polski)
recytacja zbiorowa wierszy „ Znak „ , „ Barwy ojczyste „ ( ze zbioru H. Krukowej - „ Wybór literatury dla dzieci przedszkolnych „
7.Ćw. na przekraczanie linii środka ( Kinezjologia edukacyjna )
rysowanie łódki , syreny , smoka , konturów Polski , Wisły , gór , nosem , językiem , obiema rekami i nogami , w powietrzu , na dywanie , na plecach kolegi
8. burza mózgów : „co by był , gdyby np. Skuba nie zabił smoka, Jasiek nie wyruszył w podróż?..”
Zabawy rytmiczno-ruchowe- reakcja na muzykę ( krakowiak, kujawiak, polonez, Hymn Polski)
10.Quiz- „O jakiej legendzie mówię?”
11. Ekspresja ruchowa - „W królestwie Bałtyku”
12. „Ilustracja do legendy”- działalność plastyczna przy muzyce
13.Omówienie zajęcia
Ewaluacja - „Buźki „
Pożegnanie - zabawa integracyjna „Kasztanki„
Autor: Elżbieta Dubowicz