SCENARIUSZ ZAJĘĆ
pamiątkarstwo
Prowadzący: Magdalena Werner
Data: 12 grudzień 2006
Klasa: 1pb
Czas trwania: 4 jednostki lekcyjne
Temat: Wykonanie gwiazdek z drutu, koralików i słomy - wykorzystanie
elementów tradycyjnej sztuki ludowej.
Bhp: Używając szczypiec i kombinerek zachowujemy szczególną ostrożność,
używamy narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem.
Cele zajęć:
Po zajęciach uczeń potrafi wykonać gwiazdkę z drutu, koralików i słomy, a w szczególności:
WIE:
Jakie materiały potrzebne są do wykonania gwiazdki.
Jakich będzie używać narzędzi.
W jakim celu wykonuje daną pracę.
POTRAFI:
Nakładać elementy ozdobne na ramiona gwiazdki (powtarzanie identycznych sekwencji na każdym ramieniu gwiazdki).
Doprowadzić do końca rozpoczętą pracę.
PAMIĘTA:
Etapy pracy przy wykonywaniu gwiazdki:
- formowanie gwiazdki z drutu,
- nakładanie sekwencji wzorów z koralików i słomy na każde ramię,
- zagięcie końcówki drutu w pętelkę.
Metody pracy:
Słowna: pogadanka, instruktaż, formułowanie pytań i odpowiedzi.
Problemowa: zaprojektowanie wzoru gwiazdki.
Praktyczna: wykonanie gwiazdki.
Formy pracy:
Indywidualna: wybór wzoru, lub jego zaprojektowanie, wykonanie gwiazdki.
Grupowa: udział w pogadance, przypomnienie wiadomości, porządkowanie pracowni.
Środki dydaktyczne: cienki drut, kolorowe koraliki, słoma, kombinerki, szczypce, nożyczki, gotowe gwiazdki jako wzór, szablony gwiazdek, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, sprawdzenie obecności.
2. Pogadanka wstępna, przypomnienie informacji podawanych na
poprzednich zajęciach:
- jakie materiały świadczą o tym, że wykonywane przez uczniów elementy
dekoracyjne mają swoje korzenie w sztuce ludowej?
- jakich materiałów użyjemy do wykonania gwiazdki?
- jakich będziemy potrzebować narzędzi?
3. Podanie tematu dzisiejszych zajęć: Wykonanie gwiazdek z drutu,
koralików i słomy - wykorzystanie elementów tradycyjnej sztuki
ludowej.
4. Podanie zalecenia bhp na dzisiejsze zajęcia: Używając szczypiec i
kombinerek zachowujemy szczególną ostrożność, używamy
narzędzi zgodnie z przeznaczeniem.
5. Zapisanie tematu zajęć i zalecenia bhp w zeszytach.
6. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania gwiazdek:
- pochowanie zeszytów i piórników,
- porozkładanie małych pudełeczek i pojemniczków na koraliki i pociętą
słomę,
- rozdanie każdemu uczniowi ukształtowanej z drutu gwiazdki,
7. Zaplanowanie własnej, lub wybór spośród przygotowanych gwiazdek tej,
którą uczeń chce wykonać:
- narysowanie własnego projektu gwiazdki na kartce z przygotowanym
schematem gwiazdki,
- oglądanie gotowych gwiazdek wykonanych wcześniej przez nauczyciela
i uczniów, lub gotowych projektów na ilustracjach,
- wybór wzoru, który uczeń chce wykonać.
8. Przygotowanie potrzebnych do wykonania pracy materiałów:
- nacięcie potrzebnej ilości kawałków słomy,
- przygotowanie odpowiedniej ilości i rodzaju koralików.
9. Nałożenie na jedno ramię gwiazdki wzoru zaprojektowanego, lub
wybranego.
10. Powtarzanie sekwencji wzoru z koralików i słomy na pozostałych
ramionach gwiazdki.
11. Ucinanie końcówki drutu i zaginanie go w kształcie pętelki z pomocą
nauczyciela.
12. Po zakończeniu pracy odkładanie gotowych gwiazdek do pudełka, żeby
się nie zniszczyły. Zwrócenie uwagi uczniów na szanowanie pracy
własnej i innych.
13. Ocena pracy uczniów.
14. Porządkowanie swoich stanowisk pracy.
15. Podziękowanie, pożegnanie.