Scenariusz zajęć
z zakresu edukacji matematycznej
Data:
Grupa wiekowa: 3-6 latki
Treści programowe:
- liczenie z wymienianiem kolejnych liczebników głównych w zakresie 1-5, zwrócenie uwagi na rolę ostatniego liczebnika,
- liczenie przedmiotów,
Temat zajęć: Zabawy matematyczne „Kolorowe doniczki”.
Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:
- prawidłowo posługuje się liczebnikami 1-5,
- przelicza przedmioty w zakresie 1-5,
- zna pojęcie doniczki i jej przeznaczenie,
Metody nauczania:
- czynne
- słowne
- oglądowe
Formy organizacyjne:
- zbiorowe
- indywidualne
- zespołowe,
Środki dydaktyczne: sylwety doniczek w pięciu kolorach, sylwety tulipanów w tych samych kolorach, koperty z kwiatkami (liczba płatków do 5), karty pracy.
Szczegółowy przebieg zajęć:
Tok zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Czynn. organizacyjno-porządkowe
Rozwinięcie
Zakończenie
|
S-tka zaprasza dzieci na dywan,
Piosenka na powitanie: „Wszyscy są, Witam Was”,
Zagadka o wiośnie,
Rozmowa nt. WIOSNY, nawiązanie do tematu, przygotowanych na tablicy doniczek,
Zapoznanie z pojęciem „doniczka”,
Praca przy tablicy
Zabawa ruchowa „Kwiaty na łące”
Praca zespołowa „Policz płatki”,
Karty pracy,
Podsumowanie zajęć. |
Dzieci stają w kole,
śpiewają ze s-tką,
odgadują zagadkę,
mówią o oznakach wiosny, jej charakterystycznych cechach,
poznają zastosowanie doniczki,
przeliczają doniczki, tulipany, wyszukuję tulipany w odpowiednim kolorze, doniczki z określonym emblematem, posługuję się liczebnikami jeden, dwa, trzy, cztery, pięć,
zbierają po 5 kwiatków,
pracują w zespołach, liczą płatki sylwet kwiatów w zakresie 5,
rozwiązują zadania, |