SCENARIUSZ ZAJĘĆ KÓŁKA TEATRALNEGO 3
Temat: Wierszyki i wyliczanki - zabawy ortofoniczne i artykulacyjne.
Cele:
usprawnianie narządów artykulacyjnych
doskonalenie umiejętności prawidłowego gospodarowania oddechem w czasie recytowania i śpiewania oraz wyrazistego wypowiadania się
rozwijanie pamięci mechanicznej
Pomoce:
magnetofon
piosenka na powitanie
„Bajka o Babie” - tekst do zabawy artykulacyjnej
płyta z piosenkami „Siała baba mak” i „W naszym pokoju” - M. Bogdanowicz „W co się bawić z dziećmi? część 2 i 3
Przebieg zajęć:
1. „Wszyscy są, witam Was” - powitanie piosenką.
Uczestnicy zajęć stoją w kole i trzykrotnie śpiewają powitalną piosenkę, ilustrując treść ruchem.
Wszyscy są, witam Was,
zaczynamy - już czas.
Jestem ja, jesteś Ty
Raz, dwa, trzy!
2. „Bajka o Babie” - zabawa artykulacyjna.
Dzieci dokładnie wykonują demonstrowane przez nauczycielkę czynności.
Pewnego dnia Baba, która mieszka u każdego w buzi robiła wielkie porządki. Najpierw umyła dokładnie ściany (przesunięcie języka w stronę wewnętrznej powierzchni policzków), jedną, a potem drugą ścianę. Potem umyła sufit (język przesuwamy do podniebienia i wykonujemy tę samą czynność). Podłoga też była brudna, więc umyła ją bardzo dokładnie (opuszczony jak najniżej język myje dolne dziąsła). Okna też musiały zostać umyte. Najpierw umyła ich stronę zewnętrzną, a potem od środka (język wędruje po stronie zewnętrznej zębów, a potem po stronie wewnętrznej). Część okien była otwarta (szczerby po wypadniętych zębach - więc ich nie umyła). Potem umyła schody w przedsionku (język przesuwa się w stronę dolnej wargi i wysuwa na brodę). Komin też musiał zostać wyczyszczony (język wysuwa się w kierunku wargi górnej i nosa). Kiedy spostrzegła z okna przechodzącą sąsiadkę pomachała jej ściereczką (język wędruje z jednego kącika ust do drugiego, zwracamy przy tym uwagę, aby usta dziecka były szeroko otwarte). Na koniec wytrzepała dywany (wyciągnij język, pochyl głowę w dół i nią potrząśnij). W ten sposób dom został wysprzątany
3. „Siała baba mak” - zabawa przy piosence.
Dzieci śpiewają piosenkę jednocześnie wyklaskując lub wystukując jej rytm. Trzykrotnie powtarzają zabawę, za każdym razem coraz szybciej.
4. „Policzymy” - nauka wyliczanki.
Dzieci uczą się wyliczanki przez powtarzanie połączone z pokazywaniem wymienianych części ciała.
Policzymy, co się ma:
mam dwie ręce, łokcie dwa,
dwa kolanka, nogi dwie
- wszystko pięknie zgadza się.
Dwoje uszu, oczka dwa,
no i buzię też się ma.
A ponieważ buzia je,
chciałbym buzie też mieć dwie!
5. „W naszym pokoju” - piosenka z ćwiczeniami narządów artykulacyjnych.
W naszym pokoju pełno muzyki jest,
są instrumenty o których mało wiesz,
Nasze buzie robią tak:
kląskamy 4 x (parskamy, gwiżdżemy, cmokamy itp.)
To jest muzyka która zawsze cieszy nas (2x).
6. „Całus na do widzenia” - pożegnanie.
Dzieci przesyłają każdemu po kolei całusa, cmokając ustami.