basn o 12 mies(1), SEGREGACJA, scenariusze zajęć, SCENARIUSZE I KONSPEKTY


Maria Lipka

Przedszkole Publiczne

w Kowalewie Pomorskim

ul. Szkolna 11

Baśń o dwunastu miesiącach.

 

Grupa wiekowa: 6-latki

 

Cel ogólny:

- rozwijanie empatii i umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów

 

Cele operacyjne:

dzieci powinny -

- chętnie uczestniczyć w zabawach integracyjnych.

- umieć uważnie wysłuchać baśni i rozumieć jej treść,

- potrafić wyodrębnić bohaterów pozytywnych i negatywnych,

- umieć uzasadnić swoją opinię o bohaterach,

- potrafić odczytać i nazwać czyjeś uczucia wyrażone mimiką,

- rozumieć problem bohaterki (przemoc w rodzinie),

- próbować wskazać sposób rozwiązania problemu,

- wiedzieć, że istnieją osoby, na które mogą liczyć w określonych sytuacjach

- umieć wskazać te osoby (rodzice, krewni, nauczyciele..).

 

Metody: podające, waloryzacyjne i aktywizujące.

 

Środki dydaktyczne:

        tekst baśni, papierowe kukiełki miesięcy z czasopisma „Domowe Przedszkole” (lub sylwety), obrazki z postaciami dziewczynek: córki
i pasierbicy, symboliczne „miny” ilustrujące różnorodne nastroje
i uczucia, nagrania i odtwarzacz CD lub MC.

Przygotowanie:

Zajęcie poprzedza zapoznanie dzieci z pojęciami:

        rok, pory roku, miesiące;

        z genealogią nazw wybranych miesięcy,

        z symbolami miesięcy (np. kwiecień - kwiaty).

 

Przebieg:

 

1. Zabawa powitalna (integracyjna) -

uczestnicy kolejno zapraszają pozostałych do zabawy, np.

        Naucz. - Zapraszam do zabawy wszystkie dziewczynki.

        Dz. 1 - Zapraszam do zabawy wszystkich chłopców.

        Dz. 2 - Zapraszam do zabawy wszystkie dzieci z jasnymi włosami.

        Dz. 3 - Zapraszam do zabawy wszystkich, którzy mają spodnie…

        itd….

 

2. Słuchanie baśni ilustrowanej kukiełkami lub sylwetami.

 

3. Działania zainspirowane baśnią.

a)     Ocena postaci - bohaterowie pozytywni i negatywni:

- Czy baśń się podobała? Dlaczego?

- Kto w niej występował? Kogo lubicie? Dlaczego?

- Co powiecie o dziewczynkach? Jakie były? Jak wyglądały?

- Skąd wiecie, że pasierbica była dobra, a córka zła?

- Wskażcie na obrazkach córkę i pasierbicę.

- Po czym to poznaliście?

-Zastanówcie się, do której z dziewczynek pasuje mina, którą wylosowaliście i połóżcie ją obok odpowiedniego obrazka
( chętne dzieci losują obrazki i wykonują polecenie).

 

b)    Nagroda i kara:

- Dlaczego macocha wysyłała pasierbicę do lasu?

- Czy zimą w lesie rosną kwiaty i owoce?

- Czego naprawdę chciała macocha?

- Dlaczego wysłała także swoją córkę?

- Jak ubrane były dziewczynki ? (porównanie)

- Więc dlaczego pasierbica nie zamarzła, a córka tak ?

(nagroda za dobroć, kara za złość i zazdrość)

 

c)     Zabawa dramowa przy muzyce:

        muzyka relaksacyjna o tematyce zimowej:

- dzieci są zmęczone, przestraszone, otulają się szalami, przedzierają przez ogromne zaspy, walczą ze śnieżycą, odgarniają krzaki, czują zimno…

        muzyka cichnie, słychać ptaki:

- dzieci czują ulgę, radość, siadają w kręgu przy ognisku, witają się
z braćmi miesiącami, grzeją ręce przy ogniu…

 

d)    Poszukiwanie rozwiązania problemu:

- Dlaczego macocha nie lubiła pasierbicy?

-Dlaczego nikt nie pomógł dziewczynce? (Ponieważ nigdy się nie skarżyła)

- Jak sądzicie, co mogła/ powinna zrobić dziewczynka? (Powiedzieć komuś - komu? - o swojej krzywdzie - wskazanie osób w odniesieniu
do współczesności, np. znajomej, nauczycielce, policjantowi…)

 

4. Taniec braci miesięcy „Każdy jest inny”.[1]

W kręgu śpiew na melodię piosenki „Święty uśmiechnięty” (Taki duży, taki

mały…”) z jednoczesnym wykonywaniem odpowiednich ruchów i gestów:

Hej, kolego, koleżanko!

Ustaw ze mną krąg.

Podaj rękę prawą, lewą -

Dwoje swoich rąk.

Tupnij nogą prawą, lewą,

Zatańcz ze mną wraz -

Przecież wiele różnych osób

Może być wśród nas!

Taki duży, taki mały - może być wśród nas!

I odważny i nieśmiały - może być wśród nas!

Taki gruby, taki chudy - może być wśród nas!

Piegowaty oraz rudy - może być wśród nas!

 

Przy powtórce możemy wykonać taniec:

- 1 i 2 wers - pary idą po obwodzie, słowo „krąg” - stają twarzami naprzeciw

siebie,

- 3 wers - podają sobie ręce, 4 wers - obrót i zamiana miejsc,

- 5 wers - tupnięcia nogami, 6 wers - obrót dookoła własnej osi,

- 7 wers - rozłożenie rąk,

- 8 wers - osoby w kole zewnętrznym przechodzą o jedną osobę w prawo,

- bawimy się od początku.

 

 

 

[1] Bzowska L. i inni: Z Zabawą i bajką w świecie sześciolatka. „Impuls”, Kraków 2004.


