Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a
Data: 29.09.2009r.
Ośrodek tematyczny: Ogród pełen barw.
Temat dnia: Drzewa i krzewy owocowe.
Cel główny: Poznanie gatunków drzew i krzewów owocowych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozpoznaje drzewa i krzewy owocowe po liściach, kwiatach, owocach i pokroju.
zna budowę drzewa i krzewu,
wie, jaka jest różnica między drzewem a krzewem,
zna nazwy pospolitych drzew i krzewów owocowych,
wie, które owoce rosną na drzewach, a które na krzewach,
Metody pracy:
pogadanka,
zagadki,
Formy pracy:
- indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita
Środki dydaktyczne:
hasło dnia podzielone na części, podręcznik „Wesoła Szkoła”, Karty pracy ucznia „Wesoła Szkoła” (30 ćw. 1,2; 31 ćw. 1),
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
Część wstępna 1.Czynności organizacyjno- porządkowe
2.Wprowadza w tematykę zajęć
|
1. Wita się z uczniami.
2. Czyta zagadki, za każdą prawidłową odpowiedź przyczepia na tablicy kolorowe litery, które utworzą hasło dnia. |
1. Witają się z nauczycielką.
2. Odgadują zagadki i odczytują hasło dnia. |
Zagadki o owocach. Kolorowe litery.
|
|
Część główna Realizacja tematu.
|
1.Prosi o udzielenie odpowiedzi na pytania odnośnie ilustracji w podręczniku:
2. Prosi o podanie różnic w budowie drzewa i krzewu.
3. Poleca zapisanie nazw części rośliny w odpowiednich miejscach.
4. Zadaje pytania dotyczące drzew i krzewów (kształt, wygląd liści, owoce).
5. Prosi o umieszczenie nalepek z nazwami drzew i krzewów w odpowiednich miejscach.
6. Poleca dorysowanie odpowiednich owoców do gałązek drzew i krzewów i przyklejenie nazw owoców w odpowiednich miejscach. |
1. Przyglądają się ilustracji w podręczniku i odpowiadają na pytania.
2. Podają różnice w budowie drzewa i krzewu.
3. Zapisują nazwy części rośliny w odpowiednich miejscach.
4. Udzielają odpowiedzi na zadane pytania.
5. Przyklejają nalepki z nazwami drzew i krzewów w odpowiednich miejscach.
6. Dorysowują odpowiednie owoce do gałązek drzew i krzewów, i przyklejają nazwy owoców w odpowiednich miejscach. |
Podręcznik - ilustracja ogrodu s. 32-33.
KP 30
KP 30 ćw.1
KP 30 ćw. 2, KP 31 ćw.1
Nalepki, KP 30 ćw. 2, KP 31 ćw.1
Kredki, nalepki, KP 30 ćw. 2, KP 31 ćw.1
.
|
|
Podsumowanie i zakończenie |
Nauczycielka podsumowuje pracę dzieci, dziękuje za piękną pracę na lekcji. Żegna się z uczniami |
Żegnają się z nauczycielką. |
|
|
opracowała:
....................................................
4