Projekt edukacyjny dla uczniów gimnazjum:

Spektakl teatralny

„NIEBO PRZYCHODZI NA ZIEMIĘ”

Cele projektu:

  1. Rozbudzanie zainteresowań uczniów zakresie różnych form pracy teatralnej i aktywności scenicznej.

  2. Kształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł w zakresie zdobywania wiedzy i umiejętności.

  3. Rozwój twórczości teatralnej, plastycznej i wokalno - tanecznej.

  4. Inspirowanie ciekawych form przekazywania wiedzy.

  5. Kształcenie postaw społecznych w zakresie:

Forma pracy: indywidualna i grupowa

Materiały: komputer, Internet, książki, zbiory kolęd, pastorałek i piosenek o tematyce bożonarodzeniowej, materiały plastyczne (papier, styropian), słowniki języków obcych.

I. Faza wprowadzająca:

Zapoznanie z celem i zadaniami wynikającymi z realizacji projektu.

Zapoznanie z propozycjami tematów:

  1. Zwyczaje związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach i kulturach.

  2. Wykonanie dekoracji sceny.

  3. Przygotowanie tańców o tematyce biblijnej.

  4. Wybór i opracowanie wykonania kolęd, pastorałek i piosenek o tematyce bożonarodzeniowej adekwatnych do tematyki spektaklu.

  5. Opracowanie scenariusza przedstawienia.

II. Faza realizacji.

Lp

Zadania

Termin realizacji

Sposób i przedmiot oceny

1.

Zbieranie informacji na temat zwyczajów związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach.

X 2010

Ilość zebranych materiałów, różnorodność i bogactwo źródeł.

2.

Opracowanie projektu dekoracji.

XII 2010

Pomysłowość i wielość zastosowanych technik plastycznych.

3.

Przygotowanie życzeń świątecznych w różnych językach w formie plastycznej,

XI/XII 2010

Organizacja i estetyka wykonania. Ilość tłumaczeń.

4.

Przeszukiwanie zbiorów kolęd, pastorałek i piosenek.

XI 2010

Dobór i atrakcyjność repertuaru, muzyczna poprawność wykonania.

5.

Przygotowanie tańców o tematyce biblijnej.

XII 2010

Estetyka ruchu scenicznego, zgodność muzyki i ruchu.

6.

Opracowanie scenariusza przedstawienia.

XI 2010

Pomysłowość rozwiązań scenicznych. Sprawność i poprawność językowa.

7.

Wykonanie dekoracji.

XI/XII 2010

Zaangażowanie zespołu, efekt końcowy.

8.

Wystawienie przedstawienia.

XII 2010/

I 2011

Wiarygodność przekazu treści.

III. Faza podsumowująca

    1. Podsumowanie realizacji projektu.

    2. Samoocena uczniów poszczególnych grup w skali 1-5

Kryteria oceny

Przyznana liczba punktów

Mój udział w planowaniu pracy przez grupę.

Moja aktywność podejmowaniu decyzji przez grupę.

Moje wywiązywanie się z powierzonych mi obowiązków w grupie.

Moje zaangażowanie w pracę grupy.

Mój stopień zadowolenia z własnego wkładu w prace grupy.

RAZEM

4. Sporządzenie raportu z realizacji projektu.

Opracowały:

Grażyna Grychtoł - Bienek

S.M.Bonita Wadas

2