Skąd tyle śmieci?- wykonanie zabawki z odpadów - scenariusz zajęcia dla grupy dzieci 6 - letnich
Cele:
- zapoznanie z rodzajami i koniecznością sortowania odpadów wytwarzanych przez ludzi
- poszerzenie słownictwa o wyrazy: recykling, makulatura, złom
- zapoznanie z możliwością powtórnego wykorzystania odpadów
- uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernego zaśmiecania środowiska
- formowanie wniosków
- ćwiczenia w czytaniu
- wyrabianie umiejętności poprawnego formułowania wypowiedzi
Przewidywane osiągnięcia dziecka:
- wie, w jaki sposób sortować odpady
- posiada świadomość zagrożeń wynikających z nadmiernego zaśmiecania środowiska
- dba o ład i porządek w otoczeniu, w którym się znajduje
- zna korzyści z powtórnego zagospodarowania odpadów
- potrafi wyjaśnić słownictwo: recykling, złom, makulatura
- potrafi samodzielnie wykonać zabawkę z wykorzystaniem tzw. nieużytków
Metody pracy wspierające aktywność dziecka:
Słowna - rozmowa
Oglądowa - pokaz, obserwacja
Czynna - zadania stawiane do wykonania, działania dzieci
Formy aktywności: praca indywidualna, grupowa
Pomoce:
- 4 kosze do segregacji śmieci z napisami: makulatura, złom, szkło, plastik
- worek- a w nim: pudełka i butelki plastikowe, opakowania po serkach, jogurtach, gazety, słoiki, szklane butelki, rurki metalowe, blaszane puszki, kapsle itp.
- ilustracje koszy, napisy
- uszyta z materiału gąsienica- zabawka (pusta w środku).
Przebieg zajęcia:
1.Zabawa ruchowa przy piosence "Marzec -czarodziej"
Dzieci maszerują dookoła sali. Każde dziecko otrzymuje po dwie gazety. W trakcie śpiewania zwrotki dzieci zgniatają gazetę, na refren wrzucają zgniecioną gazetę do kosza z napisem "makulatura".
Wyjaśnienie słowa makulatura- są to papiery, gazety, zniszczone książki, opakowania tekturowe, które zawozi się do fabryki celulozy, aby tam z powrotem przerobić na papier; (zużyte produkty papiernicze oraz odpady z zakładów papierniczych, drukarni, biur itp., przeznaczone jako surowiec wtórny do produkcji papieru).
Dzieci siadają w dużym kole.
2.Dziecko- "Marzec" - trzyma różdżkę w dłoni, czaruje dzieci, które zamykają oczy.
W tym czasie nauczycielka wykłada z worka różnego rodzaju odpady tzn. butelki plastikowe, pojemniki po serkach i jogurtach, kapsle, puszki, metale kolorowe, papier, słoiki, papierki itp.
Dzieci otwierają oczy.
3. Rozmowa kierowana pytaniami nauczycielki dot. czystości, ochrony środowiska
N- Czy chcielibyście na swoim podwórku lub na terenie przedszkolnym mieć taki bałagan? Dlaczego nie?
N- Co my powinniśmy zrobić, żeby nie było śmieci w naszym otoczeniu?
N- Gdzie powinniśmy, a gdzie nie powinniśmy wyrzucać odpadów?
(do pojemników, do koszy, na wysypisko śmieci, do punktów skupu makulatury, szkła, puszek czy złomu)
N- Czy wszystkie te odpady są takie same?
D- przeliczają ile jest np. butelek?...liczą ile jest razem odpadów? itp.
N- Co można z odpadami zrobić, żeby nie było brudno?
D- posegregować, powkładać do odpowiednich pojemników.
4.Pokaz pojemników: złom, szkło, plastik, makulatura
D- odczytują napisy na pojemnikach
5. Segregowanie, sortowanie odpadów przez dzieci.
6. Dzieci siadają przed tablicą.
N- Jak można powtórnie wykorzystać odpady?
- Wyjaśnienie słowa: złom, podawanie praktycznych przykładów zastosowań przetopionego złomu w hucie, np. garnki, motyki, grabie, łopaty.
- Przypomnienie znaczenia słowa makulatura- podawanie praktycznych przykładów jej zastosowania np. notesy, zeszyty, bloki rysunkowe, gazety, papier toaletowy.
- Powtórne zastosowanie szkła, plastiku.
Z jednej strony tablicy przypięte są 4 kosze: makulatura, złom, plastik, szkło.
Z drugiej strony napisy: zeszyt, garnki, butelki plastikowe, blok rysunkowy, notes, grabie, motyka, łopata, słoiki, butelki szklane, papier toaletowy, klocki...
Zadaniem dzieci jest odczytać napisy i przyporządkować do odpowiednich koszy.
7. Zabawa ruchowa "Gazetowe igraszki"
Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem gazet. Zgniatanie gazet, robienie kulek. Dzieci ustawiają się na, pod, obok, daleko od, blisko od kulki. Rzuty kulkami głową do pojemnika
z napisem "makulatura".
8. Propozycje dzieci- co można zrobić z "nieużytków"
np. z kapsli- instrumenty, ze słoików- wazon pomalowany farbami plakatowymi itp.
Recykling- ze starych rzeczy powstają nowe (powtórne wykorzystanie surowców, w którym zużyte wyroby są zwracane jako surowce wtórne do ponownego przetworzenia na produkty np. złom, stłuczka szklana, makulatura).
9.Wspólne wykonanie zabawki - gąsienicy "Magdy"
Dzieci ustawione są w szeregu. Z pojemnika (z napisem makulatura) biorą papierowe kulki, którymi wypchają środek zabawki, a następnie nadają jej imię.
10.Podsumowanie zajęcia.
11.Zabawa wykonaną zabawką.