KONSPEKT ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Prowadzący: Bernadetta Bednarz
Anna Całek
Grupa wiekowa: 3 latki
Data:21.03.2007 r.
Temat zajęcia : Bocian.
Treści programowe:
II/1 Wspieranie samodzielnych działań dziecka
II/7 Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka. Umożliwienie udziału w grach, zabawach ruchowych.
II/9 Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.
Cel ogólny:
-zapoznanie dzieci z wyglądem i zachowaniem bociana
-budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań
Cele szczegółowe:
- wdrażanie do zgłaszania się przy rozmowie
- zapoznanie dzieci z wiadomościami
- próby współdziałania w trakcie zabaw ruchowych
-zapoznanie dzieci z wiadomościami dotyczącymi bociana
Metody:
- słowne, czynnościowe, oglądowe
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta z muzyką, kredki, kolorowanki, sylwety bocianów
Proces dydaktyczny:
Etapy zajęć: |
Przebieg: |
Cele operacyjne: |
Uwagi: |
1. Zabawa dydaktyczna.
|
Prowadząca pokazuje dzieciom kopertę i mówi że w niej jest ukryta zagadka dla nich. Powoli wyciąga z koperty sylwetę bociana ale w taki sposób żeby dzieci miały możliwość zgadywania. Gdy dzieci odgadną, wiesza na tablicy. Rozmowa: -To jest taki bajkowy bocian a teraz pokaże wam jak wygląda prawdziwy. Wiesza na tablicy zdjęcie prawdziwego bociana. -Kto spróbuje opisać jak wygląda taki bocian? - A jak myślicie co bocian może jeść? -A czy on zawsze jest w naszym kraju czy gdzieś odlatuje? -A gdzie śpi taki bocian jak wróci z ciepłych krajów? -Jak wygląda jego gniazdo?
-Popatrzcie kawałek tablicy jest zasłonięty jak myślicie co tam może być? Zamknijcie wszyscy oczka. Prowadząca odsłania wcześniej umieszczony na tablicy model łąki oraz sylwetę bociana (rozsypankę). -Popatrzcie, co my tutaj mamy? -Chyba cos się stało temu bocianowi? Jak źle wylądował i rozsypał się na kawałki, musimy mu teraz pomóc i poskładać go. Prowadząca prosi niektóre dzieci aby podeszły i przypięły odpowiednie części bociana we właściwe miejsca. -Doskonale sobie poradziliście. Teraz mam dla was jeszcze kilka zagadek. Proszę zamknijcie oczy. Prowadząca w tym czasie zmienia cos w wizerunku bociana np. przestawia dziób w inna stronę. Następnie pyta dzieci czy cos zauważyły i co bocian może robić gdy tak wygląda.
|
-dziecko chętnie bierze udział w zabawie, -dziecko potrafi opisać wygląd bociana, powiedzieć co je i gdzie mieszka -dziecko słucha poleceń i pytań nauczycielki -podnosi rękę do góry, gdy chce mówić
|
|
2. Zabawa ruchowa „Każdy ptaszek szuka swojego gniazda”
|
Prowadząca rozkłada na dywanie szarfy, następnie zaprasza dzieci do siebie i mówi:" Teraz zaczaruje Was wszystkich w żabki, ciekawa jestem czy wiecie jak skaczą żabki, czy możecie mi pokazać?" Prowadząca łapie sie pod boki i podskakuje razem z dziećmi." Widzę, ze potraficie być pięknymi żabkami. To ja zamieniam sie w bociana" Prowadząca wkłada na głowę opaskę rysunkiem bociana. Prowadząca mówi: "Za chwilę włączę muzykę i wszystkie żabki będą pięknie podskakiwać, a bocian będzie im sie przyglądał, jednak gdy muzyka ucichnie to każda żabka musi wskoczyć na swój listek, czyli szarfę, bo jeśli nie, to bocian ją złapie i zje" Prowadząca włączą muzykę i udaje bociana. Zabawa zostaje powtórzona kilka razy, jeżeli dzieci rozumieją reguły i nie mają problemów to prowadząca wybiera jedno dziecko i zakłada mu opaskę i tłumaczy, ze teraz on jest bocianem. |
- dziecko chętnie weźmie udział i zgodnie z poleceniem nauczycielki porusza się po sali
|
|
4. Zabawa plastyczna „ Kolorowy ptaszek” |
-Przygotowałam dla każdego z was rysunek bociana, ale popatrzcie chyba mi nie wyszło. Niech każdy z was popatrzy na swój rysunek bociana i dorysuje bocianowi tą część ciała która ja zapomniałam narysować. A potem proszę abyście pokolorowali go na odpowiednie kolory. |
-dziecko chętnie bierze udział w zajęciach plastycznych -potrafi dorysować właściwe części ciała bocianowi |
|