Scenariusz zajęć prowadzonych w klasie II „a” w dniu
26.09.2007
Osoba prowadząca: Aleksandra Wnuk
Osoby wspomagające: Kornelia Witkowska, Iwona Zarzycka
Czas trwania: 4 godziny
Temat ośrodka tygodniowego: Najbliższa okolica szkoły. Bezpieczeństwo na ulicy.
Cele ogólne:
Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
Rozwijanie sprawności motoryki małej
Doskonalenie umiejętności obserwacji ukierunkowanej
Rozpoznawanie kształtów geometrycznych- koło
Uważne słuchanie poleceń prowadzącego
Rozpoznawanie kolorów
Utrwalanie poznanych wiadomości o zasadach przechodzenia przez jezdnie
Posługiwanie się plasteliną
Metody:
Metoda Knilla
Stymulacji polisensorycznej
Asymilacji wiedzy
Waloryzacyjna
Formy:
Indywidualna
Zbiorowa
Środki dydaktyczne:
tablica obecności
ścienny kalendarz pogody
olejek zapachowy
plansze ulicy
plastelina
szablony sygnalizacji świetlnej
płyta z podkładem muzycznym dla metody Knilla
układanki tematyczne na motorykę małą
plakietka dyżurnego
kolorowe kółka w kolorach sygnalizacji świetlnej
Przebieg zajęć:
Przywitanie: dzieci siedzą w kręgu, prowadzący naciera po kolei ręce każdego dziecka śpiewając przy tym piosenkę: „Witaj....”
Ćwiczenia programem Knilla
Sprawdzenie listy obecności - dzieci przyczepiają słoneczka na ściennej liście obecności
Wyznaczenie dyżurnego
Układanie na planszy plakietek z nazwami dni tygodnia
Ustalenie dnia tygodnia umieszczenie kartonika na tablicy
Rozpoznanie pogody i przyczepienie odpowiedniego symbolu na ściennym kalendarzu pogody
Omówienie ilustracji umieszczonej na tablicy w sali
Rozpoznawanie, nazywanie i liczenie pojazdów znajdujących się na ilustracji.
10. Jakie pojazdy są na drodze
11. Ile jest wszystkich pojazdów?
Dzieci liczą jednakowe pojazdy
Rozpoznanie na ilustracji sygnalizacji świetlnej i ustalenie jakie znajdują się na niej kolory
Prowadzący poleca dzieciom odszukać ukryte w sali symbole sygnalizacji świetlnej , które będą służyły do kolejnego zadania
Przygotowanie do pracy- rozdanie pomocy Wzorowy pokaz prowadzącej
Dzieci wykonują model sygnalizacji świetlnej wyklejając plasteliną koła według podanego wzoru
Po wykonaniu zadania dzieci wieszają swoje prace na tablicy
Sprzątanie
Zabawa ruchowa:
Rozpoczynamy zabawę - ruszają ,,Piesi” i ,,Samochody” tworząc ruch uliczny. Zadaniem uczestników jest właściwie reagować na sygnalizację świetlną. Gdy nauczyciel podnosi kółko czerwone wszyscy stoją i milknie muzyka, gdy światło zmienia się na zielone ruszają „uczestnicy ruchu” i gra muzyka.
Zabawy tematyczne na rozbijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej- układanki tematyczne
Przygotowanie do śniadania
Śniadanie
Czynności porządkowe
Przygotowanie do wyjścia w celu poznania ruchu samochodów w najbliższym otoczeniu szkoły- bezpieczne wychodzenie poza teren szkoły (uważanie na drodze dojazdowej na terenie szkoły), przechodzenie przez jezdnię bez sygnalizacji świetlnej tuż przy szkole
Omówienie zasad przechodzenia przez jezdnie bez sygnalizacji świetlnej
Wzorowy pokaz nauczyciela
Ćwiczenia dzieci pod kierunkiem prowadzącej i osób wspomagających
Powrót do szkoły
Pożegnanie