SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I
Data: 19.11.2014
Prowadzący:
Liczba godzin: 4
Temat dnia: Wprowadzenie litery ” J” i „ j”.
Cele ogólny:
Uczeń:
- słucha i odpowiada na pytania dotyczące wiersza,
- wie jak wygląda litera „j” i „J”,
- odróżnia samogłoski i spółgłoski,
- wypowiada się na temat zajęć,
- dobrze współpracuje z innymi uczniami
Cel operacyjny:
Uczeń:
-słucha i wypowiada się na temat wiersza J. Brzechwy „Jajko”
-umie napisać literę „j' i „J”;
-potrafi odczytać głośno wyrazy zawieszone na tablicy;
-wyróżnia samogłoski i spółgłoski w wyrazach podstawowych: jajko i Jola;
-wymienia znane samogłoski i spółgłoski;
-podaje przykłady wyrazów na głoskę „j” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
-potrafi współpracować w parach;
-wykonuje zadania w zeszycie ćwiczeń;
Formy organizacyjne:
zbiorowe, indywidualne, grupowa
Metody:
słowna, oglądowa
Pomoce i środki dydaktyczne:
Podręcznik i ćwiczenia „Już w szkole”, ilustracje, przedmioty: jajko, olej, klej, ilustracja chłopca Jacka i podpisy, łamigłówka literowa, ilustracja przedstawiająca Jolę jedzącą jajko, nakrywki, litery z alfabetu ruchomego, kartki czyste, kartki ze śladem litery j w liniaturze i bez, karteczki z modelem głoskowym jajka i Jacka do wyróżnienia samogłosek i spółgłosek.
Przebieg zajęć:
1) Nauczycielka prosi jedno dziecko na środek sali, przewiązuje mu oczy przepaską, następnie daje mu do ręki jajko i zadaje pytania. Co to jest? Ile głosek słychać w wyrazie „jajko”? Powiedzmy ten wyraz głośno. Proszę powiedzmy go głośno. Proszę powiedzmy go głoskami. Kto ułoży model wyrazu” jajko” z nakrywek i liter z alfabetu ruchomego. Przeczytajcie ten wyraz głośno. Dlaczego litery „a” i „o” czytaliśmy głośno? Które głoski w tym wyrazie już poznaliście? Nauczyciel układa wyraz w układzie sylab: jaj-ko. Odczytajcie. Z podziałem, na co przeczytaliście ten wyraz.
2) Kiedy piszemy wielka literę.
Spójrzcie na ilustracje. Powiedzcie co przedstawia.(ilustracja Joli jedzącej jajko) Żeby się dowiedzieć jak dziewczynka ma na imię należy odczytać tylko kolorowe litery.
Kto ułoży imię dziewczynki z alfabetu ruchomego i wyróżni samogłoski i spółgłoski.
Wymieńcie głośno litery, które już znamy.
3) Prezentacja litery „j” i „J”
Porównywanie litery drukowanej i pisanej dużej i małej. Przypomnienie, że w alfabecie znajduje się też inna czarodziejska litera „ i” i „I” i choć jest podobna do ”J” i „j” to są to zupełnie inne litery. Pokaz przedmiotów zawierających w swej nazwie literę „j” z jednoczesnym wieszaniem napisów z nazwami na tablicy( jajko, klej, olej, Jacek ilustracja). Dzieci rozwiązują plontaninkę literową i dowiaduję się, jakie przedmioty znajdują się w czarodziejskim kuferku. Następnie dzieci dzielą wyrazy na głoski i sylaby. Podają inne wyrazy, które zawierają głoskę „j” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
4) Nauka pisania. W powietrzu rysuj paluszkiem. Palcem na ławce. Po śladzie na kartce. Bez śladu na kartce flamastrem. Pośladzie w liniaturze i bez śladu.
5) Pisanie liter i wykonywanie ćwiczeń w zeszycie ćwiczeń” Już w szkole”
6) Praca z tekstem z podręcznika
7) Podsumowanie zajęć: rozmowa na poznanej litery.