Scenariusz zajęć zintegrowanych

Temat bloku: A nad nami niebo, niebo!

Temat dnia: Poznajemy planety.

Zapis w dzienniku: Ziemia-jedna z dziewięciu planet krążących wokół Słońca. Poznanie nazw planet oraz podstawowych wiadomości o ciałach niebieskich.

Rozkład liczby 9 na składniki. Tworzenie planet- zastosowanie i utrwalenie nabytych umiejętności.

Cel ogólny:

Zdobycie podstawowych wiadomości o naszej planecie. Kształtowanie pojęć związanych ze wszechświatem. Poznanie zjawisk występujących na Ziemi. Kształtowanie umiejętności plastycznych oraz współpracy w grupie podczas wykonywania planet z kulek styropianowych.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody pracy:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna

  1. Powitanie dzieci. Przeczytanie listu od kosmitów, który znajduje się w balonie.

  2. Odgadywanie zagadek znajdujących się w kopertach. Koperty oznaczone są cyframi od 0 do 9. Dzieci rozpoczynają odgadywanie zagadek od cyfry najmniejszej do największej.

  3. Zabawa matematyczna „Co mówią liczby do siebie”

II. Część główna

  1. Ćwiczenia matematyczne z wykorzystaniem kostek do gry.

  2. Dzieci otrzymują gwiazdki z cyframi od 0 do 25. Siedzą w kręgu, n-ciel przeprowadza zabawę: Jestem liczbą..., moimi sąsiadkami są liczby...i....,abym była cyfrą 9 muszę do siebie dodać cyfrę.../bądź odjąć cyfrę...( słabsze dzieci otrzymują liczydło)

  3. Dzieci wykonują kartę pracy, polegającą na rozkładzie cyfry 9 na składniki.

  4. Zabawa „Kosmonauci na Ziemi, kosmonauci na Księżycu”.

8. Burza mózgów do słowa Ziemia. Dzieci siedzą na dywanie i mówią z czym kojarzy im się słowo Ziemia.

  1. Prezentacja multimedialna Ziemia- nasza planeta. Prezentacja zjawisk

występujących na Ziemi (burza, tęcza, wschód i zachód Słońca, zorza polarna, pioruny)

  1. Organizacja Ziemskiego biura podróży-sprawdzenie wiadomości dzieci dotyczących zjawisk na Ziemi. Dzieci wypowiadają się na temat: Co chciałbyś powiedzieć kosmicie o naszej planecie?

  2. Wyjaśnianie powiedzeń związanych z niebem np. Jak grom z jasnego nieba, być w siódmym niebie. Na dywanie znajdują się powiedzenia oraz znaczenie tych powiedzeń. Dzieci dopasowują zneczenie poszczególnych powiedzeń.

  3. Przeczytanie przez nauczyciela wiersza W.Chotomskiej „Pan astronom mówi o planetach”. Krótka analiza wiersza z dziećmi.

  4. Pokaz zdjęć planet, księżyca i Słońca wraz z opisem.

  5. Podział dzieci na grupy 2-3 osobowe. Każda grupa otrzymuje kulę styropianową i nazwę planety jaką musi wykonać. Dzieci otrzymują na kartkach charakterystykę wylosowanej planety.

  6. Przedstawienie przez dzieci wykonanych planet, lider grupy charakteryzuje daną planetę.

III. Część końcowa

  1. Ewaluacja poprzez zastosowanie krzyżówki. Dzieci odgadują hasła i przywieszają nakrywki z literami w miejsce prawidłowego hasła.

  1. Pierwsza planeta układu słonecznego.

  2. Świeci mocno na niebie, daje ciepło dla ciebie.

  3. Nazywany czerwoną planetą.

  4. Jesteśmy jej mieszkańcami.

  5. Najdalej położona planeta.

  6. Największa planeta Układu Słonecznego.

  1. Pożegnanie z dziećmi, podziękowanie za wspólną pracę.