SCENARIUSZ 5 Właściwości magnesu, pedagogika, metody aktywizujące, metody aktywizujące i badawcze


Właściwości magnesu

CELE

OGÓLNE

  • zapoznanie dzieci ze zjawiskiem magnetycznym

  • wzbudzanie ciekawości poznawczej

CELE

OPERACYJNE

  • dziecko zna właściwości magnesu

  • z zainteresowaniem uczestniczy w zabawach badawczych z magnesem

TREŚCI PROGRAMOWE

Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia

  1. Potrafię przeanalizować tekst zagadki, podać jej rozwiązanie.

  2. Potrafię podać charakterystyczne cechy przedmiotów i zjawisk.

  3. Bogacę zasób słownictwa.

Obszar edukacji technicznej

  1. Potrafię pracować w zespole.

  2. Sprzątam stanowisko pracy.

Forma pracy

    • grupowa

Metody

    • słowna

    • stawianych zadań

Pomoce

    • kawałki magnesów

    • koperty

    • materiały metalowe: gwoździe, spinacze, drut miedziany, kawałki blachy

    • papier, drewno

    • wędki (patyki z uwiązana nitką zakończoną kawałkiem magnesu)

    • papierowe rybki z przymocowanymi spinaczami

    • miski z wodą

    • tekst zagadki (T. Żyterska, Scenariusze zajęć, Płock 1998, s. 27)

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Rozwiązanie zagadki.

Bardzo lubię towarzystwo metali.

Bez trudu je chwytam - nawet z oddali.

Pomagam w zamknięciu szafy i lodówki.

Dziś mnie używają w miejscu dawnej kłódki.

Zawsze mocno trzymam.

A teraz powiedzcie, jak ja się nazywam?

Wyjaśnienie znaczenia wyrazu „magnes”.

Pokaz magnesu i omówienie jego właściwości.

Praca w grupach przy stolikach. Demonstrowanie działania magnesu na metalach i niemetalach. Zadaniem dzieci jest posegregowanie przedmiotów na te, które przyciąga magnes i te, które nie wykonują właściwości przyciągania (kapsle aluminiowe, papier, drewno).

W kolejnym zadaniu, w przygotowanych kopertach umieszczono różne przedmioty. Za pomocą magnesu dzieci wskazują, gdzie zostały ukryte przedmioty z metalu. Otwierają koperty i nazywają je.

Wyciąganie wniosków z przeprowadzonych doświadczeń: magnes przyciąga tylko przedmioty z metalu.

Magnesowanie przedmiotów metalowych - wyciąganie wniosków.

Zabawa dydaktyczna „Połów ryb”. Dzieci gromadzą się na dywanie wokół misek z wodą (staw). W każdej z nich znajduje się 15 papierowych rybek z metalowym spinaczem. Na sygnał nauczyciela „magnes” dzieci chwytają za wędki i próbują złowić jak najwięcej ryb w stawi.

UWAGA! Grupę dzielimy tak, by przy każdym stanowisku znajdowało się tyle samo wędkarzy.

Porządkowanie stolików i sali.

Uwagi dodatkowe

Proponowany termin realizacji w drugim tygodniu listopada (temat kompleksowy POZNAJEMY ZAKŁADY USŁUGOWE)


