KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

1.Typ szkoły: Szkoła Podstawowa

2. Poziom nauczania: III klasa (2 godziny tygodniowo)

3. Liczba uczniów: 14

4. Data: 21.05.2013 r.

5. Imię i nazwisko nauczyciela: mgr Martyna Fiuk

6. Czas trwania lekcji: 45 minut

7. Temat lekcji: My mum's got brown hair.-Describing family members. (Moja mama ma brązowe włosy.-Opisywanie członków rodziny.)

8. Cele ogólne jednostki lekcyjnej:

9. Cele operacyjne jednostki lekcyjnej:

10. Podstawa Programowa; Treści nauczania-wymagania szczegółowe:

11. Materiały, środki dydaktyczne:

12. Metody pracy

13. Formy pracy

PRZEBIEG LEKCJI

Wstęp

Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy. Zapisanie tematu lekcji. Sprawdzenie pracy domowej.

Rozgrzewka językowa

  1. Wspólne śpiewanie piosenki „My family” (Moja rodzina). Nauczyciel robi przerwy przed najważniejszymi zwrotami, uczniowie je dopowiadają.

  2. Powtórzenie nazw członków rodziny przy pomocy kart obrazkowych.

Prezentacja

  1. Dzieci przyglądają się obrazkowi w podręczniku, następnie słuchają nagrania. Na podstawie wysłuchanego opisu mają wskazać odpowiedni obrazek.

Faza główna

  1. Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcia swojej rodziny dodając krótki opis do każdej przedstawionej osoby. (Np. This is my granny. She's got curly hair.-To moja babcia. Ma kręcone włosy). Nowe wyrazy zapisuje na tablicy i prosi o powtórzenie słowa.

  2. Uczniowie przed całą klasą pokazują przyniesione zdjęcia i opisują swoje rodziny.

  3. Uczniowie oglądają krótki film o rodzinie lwów. Na kartach pracy odpowiadają na pytania typu prawda/fałsz.

  4. Uczniowie słuchają nagrania. Nauczyciel pyta czy wyrazy w zdaniu zawierają długie czy krótkie „i”. Po drugim wysłuchaniu nagrania uczniowie powtarzają zdanie. Ćwiczymy wymowę dwóch dźwięków: „I” w odróżnieniu od „I:”. Nauczyciel prosi, aby uczniowie przypomnieli sobie inne słowa zawierające głoskę „I”.

  5. Uczniowie odnajdują i zakreślają nazwy członków rodziny w krzyżówce.

  6. Uczniowie czytają zdania i odpowiednio kolorują lwy. Chętni odczytują opisy i pokazują swoje obrazki.

Zakończenie lekcji

Zabawa w zapamiętywanie: nauczyciel mówi „My sister's got a doll” (Moja siostra ma lalkę). Chętni uczniowie powtarzają zdanie i dodają kolejne słowo, np. My sister's got a doll and a scooter.

Zadanie pracy domowej.

Uczniowie piszą krótki opis członków swojej rodziny.

Zadania uzupełniające

Zabawa: Zgadnij, kto to?

Uczeń opisuje jedną osobę z klasy, używając po dwa przymiotniki w każdym zdaniu pamiętając o poprawnej kolejności, np. She's got short, black hair. She's got big, brown eyes. (Ona ma krótkie, czarne włosy. Ona ma duże, brązowe oczy). Uczeń, który jako pierwszy poprawnie poda imię opisywanej osoby, kontynuuje zabawę.