KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 3B
Data: 22 IX 2009
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba
Czas realizacji tematu: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Dzieje Skawińskiego.
CELE LEKCJI:
Poziom wiadomości:
- uczeń zna postać głównego bohatera noweli H. Sienkiewicza pt. Latarnik
- uczeń zna dzieje głównego bohatera
- uczeń rozumie kontekst historyczny noweli
Poziom umiejętności:
- potrafi odnaleźć informacje o przeszłości bohatera w tekście noweli
- czyta ze zrozumieniem tekst kultury
Poziom postaw:
- kształtuje postawę patriotyczną
MATERIAŁ:
Sienkiewicz H. Latarnik
Mapa świata
METODY:
- podająca
- eksponująca
FORMY PRACY:
- zbiorowa
- indywidualna
Etapy pracy |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
Zaangażowanie |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na ostatniej lekcji. Zapisuje temat lekcji na tablicy. |
Zapisuje temat lekcji do zeszytu. |
|
|
Badanie |
Nauczyciel prosi, by uczniowie odszukali w tekście noweli H. Sienkiewicza fragmenty dotyczące przeszłości głównego bohatera. |
Szuka odpowiednich informacji w tekście noweli. |
Umiejętność wyszukiwania informacji. Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury. |
|
Prezentacja |
Nauczyciel prosi uczniów, by opowiedzieli dzieje Skawińskiego. Uzupełnia informacje na temat wojen, w jakich bohater brał udział. Przedstawia kontekst historyczny epoki. Na mapie świata zaznacza kolejne miejsca pobytu Skawińskiego. |
Odpowiada na pytania nauczyciela. |
|
|
Przekształcanie |
Nauczyciel prosi uczniów, by odszukali w tekście informacje dotyczące wydarzeń w życiu Skawińskiego, po przybyciu do Aspinwall. Mówi o znaczeniu odczytywania, przez będącego na emigracji Skawińskiego, Pana Tadeusza, dla ówczesnego czytelnika noweli. |
Wskazuje w tekście odpowiednie fragmenty. |
Umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstu kultury. Kształtowanie postawy patriotycznej. |
|
Podsumowanie |
Nauczyciel wspólnie z uczniami tworzy notatkę podsumowującą lekcję. |
Wspólnie z nauczycielem tworzy notatkę. |
|
Główny bohater H. Sienkiewicza pt. Latarnik wałczył w: - powstaniu listopadowym - w powstaniu na Węgrzech - w wojnie karlistowskiej - w wojnie secesyjnej - w legii francuskiej Zanim przybył do Aspinwall, by wieść spokojne życie latarnika, parał się rozmaitych zajęć: był kopaczem złota w Australii, poszukiwaczem diamentów w Afryce, strzelcem rządowym w Indiach, służył jako majtek i harpunnik, miał farmę w Kalifornii, fabrykę cygar na Kubie, warsztat kowalski w Arkansas, handlował z dziki plemionami w Brazylii. Jego tratwa rozbiła się na Amazonce i był w niewoli u Indian w Górach Skalistych. |
Refleksja i ewaluacja |
|
Ewaluacja własnego uczenia się. |
|
|