SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Z EDUKACJI PRZEZ RUCH
Temat: MIESZKAŃCY ŁĄKI
Cel ogólny: Edukacja przez ruch. Organizowanie form i metod, które wykorzystują naturalny, spontaniczny ruch organizmu dziecka. Stymulowanie i aktywizowanie operacji umysłowych. Aktywizowanie poprzez udział w zabawach kształtujących umiejętność różnicowania bodźców.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Umie wykonać znane ćwiczenia z zakresu Gimnastyki Mózgu P. Dennisona;
Prawidłowo reaguje na muzykę;
Umie współdziałać w parach i w zespole;
Potrafi wyrazić muzykę ruchem i poprzez pracę plastyczną;
Doskonali motorykę małą i dużą;
Rozróżnia stronę prawą i lewą;
Rozwija poczucie płynności ruchów;
Rozwija wyobraźnię i fantazję;
Potrafi wyczuć własne ciało, ma poczucie orientacji w przestrzeni;
Ma świadomość celowości ruchów;
Rozwija zainteresowania środowiskiem przyrodniczym;
Wzbogaca słownictwo i rozwija mowę;
Potrafi wypowiadać się na dany temat;
Uważnie słucha;
Metoda:
słowna - wiersz, rozmowa;
czynna - zadań stawianych do wykonania
percepcyjna - pokaz, oparta na bezpośrednim spostrzeganiu i przeżywaniu;
aktywizująca - Kinezjologia Edukacyjna P. Dennisona, Pedagogika Zabawy, Edukacja przez ruch (metoda D. Dziamskiej).
Forma:
zespołowa i indywidualna;
Pomoce: wiersz Anny Przemyskiej „Motylek”, płyty CD z piosenkami i utworami muzycznymi ( „Muzyka dla rytmizacji”, „Podajmy sobie ręce”, „Walczyk”, „Zbieram, poszukuję, badam”), woda, kolorowy papier, klej, kredki.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Powitanie - „Wszyscy są, witam was,
Zapraszamy już, czas
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy...”. (3x)
2. Ćwiczenia według P. Dennisona:
Picie wody;
Punkty na myślenie;
Ruchy naprzemienne;
Pozycja Dennisona
(n-lka recytuje wiersz „Motylek” Anny Przemyskiej).
Motylek lekki fruwa nad łąką
W dole są kwiaty, w górze jest słonko
Motylek lekki w trawie się błąka
Myśli, że kwiaty to małe słonka
Fru, fru, fii, fii
Wesoło, wesoło mu
Motylek lekki fruwa nad światem
Myśli, że słońce jest dużym kwiatem
Fru, fru, fii, fii
Wesoło, wesoło mu
3. Rozmowa na temat wiersza - swobodne wypowiedzi, rozmowa na temat mieszkańców łąki (motyle, biedronki, mrówki, żaby, ptaki...).
4. „Mieszkańcy łąki” - ćwiczenie słuchowe (ćw. narządów mowy) - rozpoznawanie zwierząt po wydawanych odggłosach, próby naśladowania (bocian, wróbel, pszczoła, żaba).
5. „Zwierzęca orkiestra” - zabawa ze śpiewem - dzieci są podzielone na 4 zespoły (bociany, żaby, pszczoły, wróbelki). Na sygnał n-lki dzieci śpiewają do utworu muzycznego „Walczyk”: re, re, re, kle, kle, kle, bzzy, bzzy, ćwir, ćwir (4x) (Pedagogika zabawy).
6. „Maluj, maluj, ręką motyle” - kreślenie i wodzenie oczami leniwej 8 według Dennisona do tekstu wiersza recytowanego przez n-lkę.
Maluj, maluj ręką (nosem, biodrami) motyla
Maluj, maluj go przez chwilę
Maluj, maluj go w wyobraźni:
Dla: oka-oka
Ucha-ucha
Tańczącej nogi też.
7. Kreślenie rytmicznych pionowych kresek jedną ręką - do utworu z płyty CD ZPB nr 10. Rytmiczne rysowanie kresek, zamiana kredek, rytmiczne chodzenie wokół stołu, klaskanie. Ćwiczenie stabilizacji lateralnej, doskonalenie spójności wykonywanych czynności (dzieci słuchają, kreślą, dotykają, wymieniają się, chodzą, klaszczą) (Edukacja przez ruch).
8. „Motyle i biedronki” - praca plastyczna wykonana metodą Doroty Dziamskiej (origami płaskie z koła). Zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania pracy. Wystawka prac.
9. Zabawa muzyczno - taneczna - „Podajmy sobie ręce” - powitanie poszczególnymi częściami ciała (Pedagogika zabawy). Wspólna zabawa z Rodzicami
10. Pożegnanie gości.