Scenariusz zajęcia otwartego
dla nauczycieli stażystów i kontraktowych.
Data: 03-04-2006 r.
Grupa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: „Zbliża się wiosna”
Temat zajęcia: „Szukamy wiosny”
Cele ogólne:
poznanie ćwiczeń z kinezjologii edukacyjnej
wspomaganie psychofizycznego rozwoju dziecka
kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy i współdziałania w grupie
Cele operacyjne - dzieci potrafią:
wykonać ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej, na miarę swoich możliwości psychoruchowych
słuchać opowiadania nauczycielki
słuchać wypowiedzi innych dzieci
określić cechy nowej pory roku - wiosny
odczuwać radość z wykonanego ćwiczenia grafomotorycznego
współdziałać w grupie
Metody:
słowna
oglądowa
praktycznego działania
elementy metody kinezjologii edukacyjnej
elementy metody ruchu rozwijającego
Formy pracy:
z całą grupą
praca w grupach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne: magnetofon; płyta z nagranymi głosami
ptaków; frotka dla każdego dziecka; karta pracy
dla każdego dziecka; kredki
Przebieg zajęcia:
Powitanie gości.
Zabawa integracyjna „Powitania”.
Dzieci stoją w parach naprzeciw siebie:
powitanie czołami
powitanie nosem
powitanie brzuszkami
powitanie kolanami
prawa ręka wita się z prawą ręką
lewa ręka wita się z lewą ręką
prawa ręka wita się z nosem
lewa ręka wita się z nosem
Prezentacja piosenki:
„Wiosno , wiosenko, gdzie jesteś ……..”
Rozmowa z dziećmi po wykonaniu piosenki:
„o jakiej porze roku była ta piosenka?”
„czy wiosna już do nas zawitała?”
„czy pamiętacie, po czym można poznać, że mamy już wiosnę”
IV. Ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej w/g P. Dennisona.
„Chciałabym zaprosić was dzisiaj na wiosenną wycieczkę
na łąkę. Ale najpierw wykonamy kilka ćwiczeń, które
pomogą nam dobrze się na niej bawić”.
picie wody
ruchy naprzemienne: prawa ręka spotyka się z prawą ręką, lewa ręka spotyka się z lewą ręką, rowerek w leżeniu na podłodze, krzyżowanie wyprostowanych ramion
kapturek myśliciela - kciukiem i palcem wskazującym masujemy małżowinę uszną, od góry do dołu
energetyczne ziewanie - masując policzki (staw żuchwowo-skroniowy), otwieramy usta i głęboko ziewamy
Opowieść ruchowa.
„Jeszcze raz zapraszam was na wycieczkę, na łąkę. Wsiadamy więc do naszego pociągu i ruszamy za miasto”.
Pociąg jedzie po śladzie ułożonej na dywanie
„leniwej ósemki”.
„Dojechaliśmy, wysiadamy z pociągu i udajemy się na łąkę”.
„A oto nasza łąka. Zobaczcie, jaka jest piękna. Jakie tu świeże powietrze, jak cudownie pachnie”.
Oddychanie przeponowe: głęboki wdech, powolny
wydech: dłonie na dolnej części brzucha.
„Na łące rosną kwiatki. Zobaczmy jakie. Kwiaty wyrastają z nasionek. Słoneczko mocno na nie grzeje, deszczyk pada i kwiatki powoli, powoli rosną”.
Dzieci siadają na piętach, pochylają głowy, następnie
podnoszą się powoli; prostują i podnoszą ręce do góry.
„Spróbujmy na łące odnaleźć jakieś owady. O, leci pszczółka. Czy wiecie, jakie odgłosy wydają pszczółki”.
Dzieci-pszczółki fruwają, naśladują odgłosy
pszczółek - bzz.
„Czy słyszycie, jak na naszej łące śpiewają ptaki? Posłuchajcie”….
Dzieci słuchają śpiewu ptaków z płyty CD.
„Trochę zmęczyliśmy się spacerem po łące. Chwileczkę odpoczniemy”.
Dzieci kładą się na plecach na dywanie.
„Poobserwujemy troszkę chmurki. Mają takie piękne kształty. Spróbujcie jedną ręką narysować w powietrzu małą chmurkę. Potem drugą ręką. A teraz narysujemy chmurkę dwoma rękami naraz”.
Dzieci rysują oburącz.
„Niestety musimy wracać już do przedszkola. Za chwilę wsiądziemy do pociągu, ale przedtem pospacerujcie sobie po naszej łączce, poobserwujcie owady i kwiatki. Może nazbieracie troszkę kwiatków?”.
Swobodny spacer dzieci.
„Już musimy wracać. Wsiadamy do pociągu”.
Pociąg znowu jedzie po śladzie „leniwej ósemki”.
Praca przy stolikach.
Na stolikach leżą karty pracy z narysowanymi
motylami podobnymi do „leniwych ósemek”.
Dzieci mają oburącz pokolorować motylka.
Oglądanie prac dzieci.
Podziękowanie za udział w zajęciu.
Pożegnanie gości.