Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6- letnich
Temat: A gdybym żył w Afryce?
Cele ogólne:
doskonalenie umiejętności pracy w grupie
rozwijanie wyobraźni
doskonalenie wypowiadania się
Cele szczegółowe, dziecko:
współpracuje z rówieśnikami
naśladuje ruchy zwierząt
opowiada o swoich wyobrażeniach
Formy pracy:
Indywidualna jednolita
Zbiorowa
Metody pracy:
Czynna: zadania stawiane dziecku
Słowna: instrukcje, opis
Środki dydaktyczne:
zdjęcia Bristolu Afryki
kartki
kredki
nożyczki
klej
płyta CD
arkusz bristolu 70x100 cm z narysowanym konturem Afryki
kredki dla dzieci
Przebieg zajęć:
Nauczyciel kładzie na podłodze karton z konturem mapy Afryki i zapraszaj dzieci do wspólnego kolorowania.
Przygotowaną i pokolorowaną mapę nauczyciel wiesza na ścianie lub tablicy i pyta dzieci, jaki kontynent ona przedstawia. Może któreś z dzieci było w Afryce?
Nauczyciel z dziećmi ogląda album ze zdjęciami z Afryki.
Następnie rozdaj dzieciom małe karteczki i prosi o narysowanie kilku roślin, zwierząt i ludzi - każdy rysunek powinien być na osobnej karteczce. Następnie dzieci je wycinają.
Przygotowane rysunki dzieci przyklejają na stworzonej wcześniej mapie Afryki - dzięki temu stanie się ona miejscem pełnym ciekawych ludzi, dzikich zwierząt i egzotycznych roślin.
Tropienie zwierząt - zabawa przy muzyce
Kiedy gra muzyka, dzieci tańczą i podskakują, a kiedy milknie zaczynają tropić dzikie zwierze - skradają się na palcach, poruszają się bezszelestnie i próbują wpatrzeć zwierzę.
Po pewnym czasie nauczyciel mówi dzieciom, jakie zwierzę widać na horyzoncie np. lew, wąż, słoń, żyrafa itp. Wtedy dzieci zamieniają się w to zwierzę, żeby go nie spłoszyć - chodzą jak słonie, lub pełzają ja węże.
Zabawa powtarzana jest kilkakrotnie, aby poćwiczyć ruchy kilku zwierząt.
A gdybym żył w Afryce - podróż w wyobraźni
Dzieci kładą się na dywanie, po cichu leci muzyka, dzieci zamykają oczy, nauczyciel mówi cicho i powoli: wyobraźcie sobie, że przenosicie się do Afryki…gdzie teraz mieszkacie… co widzicie wokół siebie…co robicie w ciągu dnia…a co wieczorem…jak jesteście ubrani…co jecie…w co się bawicie…
Kiedy skończy się muzyka, dzieci otwierają oczy i po kolei opowiadają, jak wyglądało ich życie w Afryce.
Następnie każdy siada przy stoliku i rysuje pracę na temat: A gdybym, żył w Afryce…
Gotowe prace są omawiane w grupie i wieszane na ścianie lub tablicy.