Jak bronić swojego terytorium przed dziećmi?
Scenariusz warsztatów dla rodziców
Temat: Jak bronić swojego terytorium przed dziećmi?
Cele: Poszerzenie wiedzy na temat wyznaczania dzieciom granic ich działań.
Pomoce: Arkusze papieru, mazaki, nagranie magnetofonowe, materiały z książki R. Mackenzie „Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? Dzieciom od 2 do 16 lat”
Przebieg:
1. Powitanie rodziców, proponowanie zajęcia miejsca w kręgu, zabawa pt. „Iskierka przyjaźni”, stworzenie miłej atmosfery.
2. Wprowadzenie rodziców w tematykę warsztatów. Wysłuchanie fragmentu opowiadania pewnej matki nt. chłopca, który przeglądając szufladę bawił się ważnymi dokumentami taty. Krótki komentarz nauczycielki wyjaśniający zachowanie chłopca.(Dzieci po prostu odkrywają otaczający je świat. Wszystko chcą zobaczyć, dotknąć, zbadać. To zupełnie normalne a dorośli powinni określić terytorium, którego nie wolno przekraczać bez zezwolenia.
3. Dlaczego powinniśmy bronić swojego terytorium?- Rodzice otrzymują kartki, na których piszą propozycje odpowiedzi i umieszczają je na „mapie pomysłów”. Komentarz nauczyciela - podsumowując musimy bronić swojego terytorium co najmniej z trzech powodów: - Dla naszego dobra , ponieważ każdy ma potrzebę prywatności. - Dla dobra dziecka , bowiem dziecko wiedząc co mu wolno, a czego nie , co jest dopuszczalne, a co zakazane - czuje się pewniej i bezpieczniej.
- Dla dobra przedmiotów, ponieważ dzieci nie znają wartości przedmiotów ani wagi dokumentów. Dlatego ochrona ich należy do dorosłych.
4. Szukanie odpowiedzi na pytanie : „Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić dziecku? - praca w dwóch dowolnie dobranych grupach. Pomysły zapisują rodzice na dużych arkuszach papieru.
5. Odczytanie pomysłów i wymiana doświadczeń - dyskusja.
6. Komentarz nauczyciela - dziecko powinno wiedzieć czego od niego oczekują rodzice i jakie poniesie konsekwencje jeśli przekroczy wyznaczone granice. Bardzo ważne jest, by jasno wyrażali się oraz byli solidarni i lojalni wobec siebie. Należy pamiętać również o tym, że jeśli wymagamy od dziecka, by uszanowało naszą prywatność, musimy uszanować jego.
7. Analiza prac dziecięcych przez rodziców.
8. Udostępnienie zainteresowanym rodzicom materiałów z książki R. Mackenzie „ Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? Dzieciom od 2 do 16 lat”.
9. Ewaluacja warsztatów.